czan maj 2022

Garwolin Sport

Jubileuszowe zawody pasjonatów tenisa. Historia rakietą pisana

Dodano:
garwolin - Jubileuszowe zawody pasjonatów tenisa. Historia rakietą pisana

Ponad dwadzieścia lat temu Wojciech Baduchowski zorganizował dla mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego Tenisowy Challenge - rozgrywki tenisowe trwające cały sezon letni, kończące się Turniejem Masters, na wzór tenisa profesjonalnego. Początkowo lokalni pasjonaci tej pięknej dyscypliny sportu rywalizowali w kategorii Open, bez limitów wiekowych. Kolejne lata tylko utwierdziły organizatora w przekonaniu jak bardzo potrzebna była tego rodzaju inicjatywa. Pod koniec grudnia 2020r.

odbyły się zawody, które zamknęły Challenge 2020.Na przestrzeni lat w Tenisowym Challenge przybywało chętnych, powstały kolejne kategorie: debiuty, draft, junior, senior, gra podwójna. Rywalizowali mężczyźni, kobiety, dorośli, młodzież i dzieci. Dziś, po dwudziestu latach Tenisowy Challenge to jedna z najstarszych sportowych tradycji w mieście i powiecie, budowana bez szumu medialnego, ale konsekwentnie z pokorą, drogą którą wytycza pasja i wzajemny szacunek.

W imprezie trwającej od wiosny do jesieni corocznie bierze udział ponad stu uczestników, dla których tenis i Challenge stał się nieodłącznym elementem ich stylu życia czy wręcz życiową pasją. Co ciekawe, okazuje się że kolejne generacje zawodników znakomicie komunikują się ze sobą zaprzeczając teorii, że w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy skazani na tzw "konflikt pokoleń". Różnica wieku między tenisistami w kategorii Open wynosi czasem kilkadziesiąt lat, ale w świecie pasji nie ma to większego znaczenia. Nie ma tu też miejsca na podziały polityczne, a różnice światopoglądowe nie stanowią żadnego problemu. I choć czasami na korcie iskrzy od emocji, to i tak na koniec zawodnicy podają sobie rękę bądź - jak ostatnio w czasach pandemii - krzyżują rakiety w geście podziękowania i szacunku za sportową walkę.

Wspomniany wcześniej Turniej Masters to nie jedyna analogia do istniejącej piramidy światowego tenisa. Nasz lokalny Challenge zbudowany jest podobnie, tak aby mogli w nim uczestniczyć tenisiści o różnym poziomie zaawansowania. Ci którzy zaczynają swoją przygodę z tenisem grają w debiutach, by później przejść do kategorii draft stanowiącej bezpośrednie zaplecze tenisowej elity. Wreszcie kategoria open gromadzi tenisistów o największej sile gry, to taki odpowiednik rywalizacji wielkoszlemowej. Wyniki uzyskane w poszczególnych kategoriach Challenge oraz innych turniejach organizowanych przez Szkołę Tenisa i Uczniowski Klub Tenisowy "Garwolin 2012" stanowią o rankingu tenisistów, wg którego są oni rozstawiani w naszych lokalnych turniejach. Wręczenie nagród i wyróżnień corocznie odbywa się na Balu Tenisowym, na który zapraszani są wszyscy uczestnicy rozgrywek oraz osoby związane działalnością Szkoły Tenisa. To wszystko w powiązaniu z atmosferą towarzyszącą tenisowym wydarzeniom czyni Challenge czymś wyjątkowym na mapie sportowej Polski i nie tylko, imprezą której zazdroszczą nam wielkomiejskie środowiska z wielkimi tradycjami tenisowymi.

Jubileuszowa, dwudziesta edycja Challenge 2020 odbyła się w doborowej obsadzie, pomimo ograniczeń, jakie przyniosła ze sobą pandemia. I choć XXII Balu w tym roku nie było, cały sezon zamknięty został ciepłym, przedświątecznym akcentem w postaci kameralnej uroczystości dekoracji najlepszych w hali przy ul. Olimpijskiej. Czołowi tenisiści odebrali okolicznościowe, odlewane medale oraz puchary, wchodząc na halę w grupach czteroosobowych z buforową przerwą czasową pomiędzy poszczególnymi kategoriami.

REKLAMA:


Tenisistą sezonu i zwycięzcą kategorii open został Michał Węgorek - i jak stwierdził jego finałowy przeciwnik Rafał Rutkowski - "był w tej edycji krok przed wszystkimi". To prawda, od dawna nikt w tak wyraźny i zdecydowany sposób nie zdominował tych rozgrywek. Dość powiedzieć, że w całym cyklu nie stracił nawet seta, a najgroźniejsi przeciwnicy zdołali z nim ugrać po parę gemów, o czym dobitnie przekonał się m.in jego finałowy przeciwnik przegrywając spotkanie finałowe 3/6 1/6.

Na dokładkę Michał triumfował w Turnieju Szkoły Tenisa Wojtek Cup, powtarzając tym samym swoje osiągnięcie z 2014 roku, kiedy to również "ustrzelił" dublet, czyli "podwójną koronę", po czym...wyjechał z rodziną do Nowego Jorku i mimo, że odwiedza swoje rodzinne miasto corocznie, nie mógł uczestniczyć w rozciągniętym w czasie Challenge. Dopiero gdy w marcu tego roku na dłużej zatrzymała go w naszym mieście pandemia, udało mu się spełnić swoje tenisowe marzenia. "Chciałem bardzo serdecznie pogratulować organizatorom i uczestnikom wspaniałego jubileuszu. Challenge niesie ze sobą niepowtarzalny klimat, za którym tęskniłem śledząc wyniki na bieżąco i mając nadzieję, że jeszcze kiedyś tu zagram. To impreza wyjątkowa nie tylko w Polsce. Grając ostatnimi laty w wielu miejscach w kraju i na świecie, w dużych ośrodkach tenisowych nie spotkałem tylu zawodników tak zaangażowanych, z taką pasją spełniających się sportowo. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że wygrałem tu po raz kolejny" - podsumował Michał.

Pozostali zawodnicy pierwszej czwórki jubileuszowej 20. edycji również nie kryli swojego zadowolenia i satysfakcji. Zdobywca drugiego miejsca Rafał Rutkowski zagrał wreszcie w wyczekiwanym i upragnionym Wielkim Finale. Marek Sobieszek - postać legenda, wielokrotny zwycięzca i finalista tych rozgrywek, od 20 lat niezmiennie wśród najlepszych  zajął 3 miejsce. Wreszcie Patryk Kędzior, odkrycie sezonu, kolejny przedstawiciel młodej generacji - pokonany w "małym" finale, ostatecznie sklasyfikowany na IV, tak nielubianym przez sportowców miejscu, które w jego przypadku jest świadectwem ogromnego postępu i otwiera bardzo ciekawe perspektywy.

- Mam głębokie przekonanie, że udało nam się stworzyć w naszym mieście i powiecie fundamenty pod tradycję, która przetrwa wiele lat i pokoleń, bo tworzą ją ludzie z pasją, ponad podziałami. Na okoliczność Jubileuszowej 20 Edycji, powołałem do życia kolejną kategorię, Challenge Profi, taki odpowiednik Ligi Mistrzów, do której zapraszam swoich wychowanków mających za sobą profesjonalną, zawodniczą przygodę z tenisem i znaczące osiągnięcia, a także osoby zawodowo związane z tenisem. Premierową edycję wygrał Aleksander Traczyk, kolejny wychowanek, który swoim zapałem i entuzjazmem przez cały sezon zarażał innych. Chciałem gorąco podziękować wszystkim uczestnikom rozgrywek, a w szczególności tym, którzy od ponad 20 lat pokazują jak wspaniale można bawić się tym pięknym sportem, współtworząc tenisową tradycję i wytyczając drogę pasji pokoleniom. W przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej – komentuje rozgrywki Wojciech Baduchowski.

Partnerem wspierającym działania Szkoły Tenisa i Uczniowskiego Klubu Tenisowego "Garwolin 2012" jest Urząd Miasta Garwolin.20 Jubileuszowy Tenisowy Challenge:

Kategoria Debiuty (młodzież szkolna)
1.Igor Włodarczyk
2.Olaf Wysokiński
3.Mateusz Orłowski
4.Szymon Brzozowski

Kategoria Draft
1.Maciej Biernacki
2.Marcin Wilczek
3.Ireneusz Cabaj
4.Maciej Węgorek

Kategoria Senior
1.Marek Tylman
2.Marek Sobieszek
3.Andrzej Gniedziuk
4.Andrzej Michalik

Gra Podwójna
1.Rafał Rutkowski/Patryk Kędzior
2.Dariusz Migas/Zbigniew Kot
3.Robert Górski/Patryk traczyk
4.Arek Kopyść/Mieczysław Kargol

Kategoria Profi
1.Aleksander Traczyk
2.Michał Węgorek
3.Patryk Kędzior
4.Dariusz Migas

Kategoria Open
1.Michał Węgorek
2.Rafał Rutkowski
3.Marek Sobieszek
4.Patryk Kędzior


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 39

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.