Wiadomości z Garwolina

Gmina Górzno wyda w tym roku ponad 40 mln zł

Dodano:
garwolin - Gmina Górzno wyda w tym roku ponad 40 mln zł

W tym roku gmina Górzno wyda prawie 10 mln zł na inwestycje, głównie na kanalizację i wodociągi, ale samorząd ma też plany wybudowania budynków użyteczności publicznej w Reducinie i Górznie. Tegoroczny budżet samorządu to 40 mln. Sprawdź najważniejsze inwestycje.18 grudnia 2020r. odbyła się sesja rady gminy Górzno, na której radni przyjęli budżet gminy na rok 2021.
- Budżet jest ambitny jeżeli chodzi o inwestycje – mówi wójt gminy Górzno Waldemar Sabak. - Na zadania inwestycyjne mamy prawie 10 mln zł i na pewno ta kwota w ciągu roku wzrośnie o kolejne kilka mln zł, ponieważ już na koniec roku otrzymaliśmy i potwierdzenie i środki w kwocie 4 mln zł. Wpiszemy do budżetu te środki na najbliższej sesji. Zapowiada się, że będzie to rok bardzo dużych wydatków na zadania inwestycyjne. Dochody budżetu zostały zaplanowane w kwocie 33mln 661 tys. zł. Natomiast jeżeli chodzi o wydatki - są sporo większe - jest to 40 mln 270 tys. zł. Deficyt będzie pokryty ze środków pochodzących z nadwyżki budżetowej oraz już przyznanych pożyczek na realizację zadań, to jest rozbudowy kanalizacji. Są to pożyczki z WFOŚ w 50 % umarzalne po spłaceniu 50% zaciągniętej kwoty pożyczki – informuje włodarz.

Największe wydatki samorząd zaplanował na budowę sieci kanalizacyjnej.
- Inwestycja już się rozpoczęła. Budujemy sieć kanalizacyjną we wsi Mierżączka oraz części Reducina, głównie wzdłuż drogi biegnącej do węzła Mierżączka. Na to zadanie przeznaczymy 4 mln zł. Następne dwa zadania, które rozpoczną się w tym roku to sieć kanalizacyjna we wsi Kobyla Wola i Józefów za 1 mln 200 tys oraz rozpoczniemy prace we wsi Reducin na odcinku od sklepu w kierunku Garwolina, co pochłonie 1 mln 500 tys. zł. Są to zadania dwuletnie – mówi wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.

W tym roku samorząd zainwestuje też w zastąpienie starego tzw. strażackiego wodociągu we wsi Wólka Ostrożeńska nowa „nitką” oraz opracuje dokumentację na modernizację stacji uzdatniania wody. Prace pochłoną kilka mln zł, a samorząd postara się o dofinansowanie. W tym roku gmina przeznaczy na ten cel 500 tys. zł.

REKLAMA:


Ważnym punktem w planie samorządu są też drogi.
- Na drogi w tej chwili mamy zapisany 1 mln zł, w tym 200 tys. na poprawę bezpieczeństwa na drodze powiatowej w miejscowości Goździk, bo to wieś o gęstej zabudowie i mam nadzieję, że Zarząd Powiatu nam przy tym pomoże. W planach mamy też modernizację dróg gminnych we wsi Samorządki i Samorządki  Kolonia. Następnie modernizację w Górznie ul. Dobrej oraz  położenie nowego dywaniku bitumicznego w sołectwie Górzno Kolonia. Złożyliśmy wniosek do FIL na drogę w Wólce Ostrożeńskiej i na ul. Jaśminową – informuje Waldemar Sabak.

Gmina chce też dokończyć przebudowę garażu OSP w Samorządkach – powiększyć go o dom strażaka za około 300 tys. zł.

W tym roku samorząd wykupi nieruchomości pod budowę świetlicy wiejskiej i wykona projekt na świetlicę wiejską w Reducinie oraz opracuje dokumentację na budowę boiska ze sztuczną trawą w Uninie. Wniosek na dofinansowania zadania trafi do Ministerstwa Sportu.

Gmina dokończy w tym roku dokumentację na budowę Muzeum Regionalnego i Biblioteki. To właśnie na ten cel otrzymała 4 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na oświatę gmina wyda około 11 mln zł. Rok 2021 będzie kolejnym rokiem zmian w miejscowych planach zagospodarowania dla budownictwa jednorodzinnego i dla zakładów pracy.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Mierżączka, czy to prawda, że Pan Fujt jednak dogadał biznes z EkoLiderem? (, #IP 62ff5cb99c) Odpowiedz

Mieszkaniec Gminy, obserwator (, #IP 2a27dbfbed) Odpowiedz

Miliony na muzeum, kulturę..., a chodnika przy głównej drodze w Uninie 15 lat nie ma kto dokończyć! Pytam się gdzie bezpieczeństwo, gdzie są radni z Unina???

Gość (, #IP 21f84fb5df) Odpowiedz

Będzie dórzy budżet bo podniosą stawki za wywóz śmieci.

Nicola (, #IP 9a4b553b15) Odpowiedz

Może z tego budżetu wystarczy na zakup słowników ortograficznych dla analfabetów wg?

Piekarnia or-kisz (, #IP 59a27b808e) Odpowiedz

A moze to pisal czarnoskury z Polin. Kochana:) Polska, Polacy w Polin to mniejszosc i po wydzieleniu warszawki od mazowieckiego bedzie bida z otrzymaniem kasy od ....struzika i zblizonych.