Wiadomości z Garwolina

Terytorialsi z Garwolina ruszyli do Płocka

Dodano:
garwolin - Terytorialsi z Garwolina ruszyli do Płocka

W niedzielę przed południem grupa żołnierzy z 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca ruszyła do Płocka. Na miejscu podmienili swoich kolegów, którzy od wtorku całodobowo działają przy podtopieniach w mieście Płocku i okolicznych miejscowościach.


9 lutego br. w rejon ul. Rybaki w Płocku, gdzie wody rzeki Wisły zalały deptak skierowany został Zespół Oceny Wsparcia 6 Mazowieckiej Brygady OT (ZOW 6MBOT). Po rekonesansie i konsultacjach z samorządowcami oraz strażą pożarną zdecydowano o zaangażowaniu żołnierzy lokalnego 64 batalionu lekkiej piechoty, w sile początkowo 15 żołnierzy oraz 2 samochodów ciężarowych. Pierwsi żołnierze pojawili się na miejscu po godzinie 13.00. W związku ze stale podnoszącym się poziomem rzeki oraz wodą wdzierająca się do budynków mieszkalnych zaangażowanie terytorialsów w działania zostało zwiększone. Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej do Płocka skierowano 80 żołnierzy, którzy w systemie rotacyjnym trzygodzinnym pełnili służbę w terenie. Od wtorku w rejon działania kierowani byli żołnierze z Płocka i Pomiechówka. W niedzielę do pomocy ruszyli terytorialsi z 61 blp w Grójcu i 62 blp w Radomiu.
 
Choć na chwilę obecną sytuacja na Wiśle stabilizuje się, a na wodowskazach systematycznie odnotowuje się spadki, wszystkie służby pozostają w stanie najwyższej gotowości.  Nadal obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego dla miasta Płocka. W sobotę na Wisłę ruszyły lodołamacze. Wczoraj (14 lutego) udało im się dotrzeć nieco za Dobrzyń. Akcja lodołamania jest dziś kontynuowana.

Żołnierze z Garwolina patrolowali wały
Od wtorku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierali w układaniu zapór z worków z piaskiem straż pożarną. Łącznie ułożono kilka tysięcy worków, które ciągle chronią domu przed zalaniem wodą. W dalszym ciągu terytorialsi całodobowo patrolują stany wałów i poziom wody.

REKLAMA:


Dodatkowo żołnierze przy użyciu oskardów i łopat prowadzą akcje związane z usuwaniem zlodowaceń na posesjach osób niepełnosprawnych i seniorów. Woda, która zalała posesje szybko zamarzła, a pokrywa lodowa uniemożliwia otwieranie furtek i bram oraz ogranicza poruszanie się.

Dołącz do nas!
Przypominamy, że cały czas prowadzony jest nabór ochotników, którzy chcą zasilić szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej szukają osób, które chcą łączyć aktywność zawodową z Terytorialną Służbą Wojskową. Jeśli chcesz wspierać lokalną społeczność, podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje lub planujesz karierę w służbach mundurowych, zgłoś się Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skontaktuj się z rekruterem WOT 6 MBOT nr tel. 510 563 267, email. wiktoria.kliczek@wot.ron.mil.pl lub tel. 609 983 597, email. agnieszka.pawelec@wot.ron.mil.pl.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 7

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.