Ciekawe tematy z Garwolina

Marznąć czy głodować? Dylemat milionów Polaków

Dodano:
garwolin - Marznąć czy głodować? Dylemat milionów Polaków

Prawie 5 milionów Polaków (12,2% wszystkich mieszkańców Polski) doświadcza zjawiska ubóstwa energetycznego! (Instytut Badań Strukturalnych 2018). Aż 75,4% osób ubogich energetycznie to mieszkańcy domów jednorodzinnych, których ogrzanie wymaga największych nakładów finansowych.

Wśród osób ogrzewających swoje domy najtańszym źródłem ciepła jakim nadal pozostaje węgiel, zjawisko ubóstwa energetycznego jest jeszcze większe i wg. badania KANTAR przeprowadzonego w styczniu 2021 wynosi ono aż 30%!
Choć zjawisko ubóstwa energetycznego w grupie tej nieznacznie spadło w sezonie grzewczym 2019/2020, to wzrósł odsetek rodzin będących w skrajnym ubóstwie energetycznym, czyli wydających 20% i więcej dochodów na zakup węgla do celów grzewczych. W sezonie 2019/2020 aż 11,6% rodzin ogrzewających swoje domy węglem doświadczyło skrajnego ubóstwa energetycznego. W sezonie 2018/2019 było to 9% rodzin (KANTAR 2021).

Biorąc pod uwagę rekordowo ciepłą zimę 2019/2020, która była najcieplejszą zimą w ponad 200 letniej historii pomiarów, nieznaczny 4% spadek osób ubogich energetycznie jest w pełni zrozumiały. Obecna zima już znacznie zimniejsza z całą pewnością przyniesie znaczący wzrost zjawiska ubóstwa energetycznego w Polsce, co potwierdzają sami ankietowani w badaniu KANTAR, którzy zadeklarowali wzrost wydatków na opał o 10,4% w obecnym sezonie grzewczym.

Na zmniejszenie odczuwania wydatków na węgiel w sezonie 2019/2020 wpłynęła także szeroka polityka socjalna państwa. Biorąc jednak pod uwagę trwającą już niemal rok pandemię COVID19 mającą ogromy wpływ na finanse milionów Polaków, zjawisko ubóstwa energetycznego z całą pewnością się pogłębi, na co już w czerwcu 2020 roku zwracali uwagę ekonomiści Instytutu Badań Strukturalnych.
Skalę problemu z założenia miał zmniejszyć rządowy program Czyste Powietrze, ale on także został mocno wyhamowany przez pandemię koronawirusa.

REKLAMA:


Odnawialne Źródła Energii zbyt drogie dla zwykłych Polaków
W obecnej sytuacji jakikolwiek nakład inwestycyjny w nowoczesne rodzaje ogrzewania oparte o Odnawialne Źródła Energii przyczyni się wyłącznie do pogłębienia i tak już dużego ubóstwa energetycznego w Polsce. Jak zauważył w rozmowie z Bisnes Alert ekonomista IBS Jakub Sokołowski „ takie inwestycje są często poza zasięgiem najuboższych gospodarstw domowych (…) a wszystkie programy są raczej skierowane do gospodarstw lepiej sytuowanych”

Rzeczywistości tej zdają się w ogóle nie zauważać tzw. działacze ekologiczni i antysmogowi, którzy próbują tą rzeczywistość zaklinać (najczęściej bardzo kiepską propagandą) i na wszelkie możliwe sposoby walczą o pozbawienie milionów i tak już skrajnie ubogich Polaków ostatniego źródła ciepła na jakie ich stać.

Antysmogowa propaganda nie wytrzymuje jednak starcia z brutalną rzeczywistością pustego portfela milionów Polaków, których nie stać na pompę ciepła, fotowoltaikę, czy znacznie droższy od węgla gaz ziemny.

Dlatego jesteśmy naprawdę spokojni o przyszłość węgla w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu latach. Rewolucja antywęglowa, którą próbują od lat rozpętać środowiska antysmogowe, ku wielkiemu ich zdziwieniu wciąż nie przynosi rezultatu, a w dobie pandemii COVID19 i stale wzrastającego zjawiska ubóstwa energetycznego w Polsce może wkrótce stać się rewolucją, która pożre własne dzieci.


mat. pras. polski węgiel, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Katalizatory dopalania i elektrofiltry na każdy komin (, #IP 40b3676f36) Odpowiedz

Kontrola jakości i uczciwości handlu paliw stałych: węgla, brykietu, drewna, peletów, itp. powinna być rygorystyczna tak jak kontrola jakości paliw płynnych i jakości spalin każdego silnika spalinowego dopuszczonego do użytkowania w UE. Na każdy piec automatyczny układ kontroli jakości spalania z katalizatorami i zdalnym powiadamianiem instytucji nadzoru.

MERYTORYCZNIE (, #IP 43112d19cc) Odpowiedz

Nie od dziś wiadomo że najtaniej obecnie wychodzi węgiel a nie gaz ,prąd czy inne wydziwianie . Należy zlikwidować pośredników handlu węglem którzy nie dość że narzucają marżę to jeszcze zamieniają węgiel z lepszego na gorszy . Do celów ogrzewania ( innych osoba fizyczna nie ma ) powinien być dostępny wyłącznie węgiel określonego typu czyli typ 31 lub 32 o określonych parametrach .Obecnie polskie węgle to głównie typ 33 a bywa że i typ 34 który nadaje się do koksowni a w piecu jedyne co robi to zlepia się w jedną bryłę emitując czarny dym niczym parowóz .

Powstrzymać szaleństwo wyznawców ekologizmu!!! (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Bolesną nauczkę przechodzą właśnie mieszkańcy kilku stanów USA siedząc zmarznięci w swoich domach bo naiwnie liczyli na ekologiczny prąd i gaz. Gdyby mieli w swoich domach piec kaflowy albo kominek to by nie cierpieli. Nie wolno do tego dopuścić w Polsce!

Paleniu odpadowej chemi w domach STANOWCZE N I E!!! (, #IP 4f31908e59) Odpowiedz

Nikt nikomu nie walnie mandatu 5tys.zł za palenie węglem tam gdzie to wolno. Za palenie odpadów, plastiku, gumy, skóry, drewna impregnowamego i malowanego opakowań po żywności tak. Ja bym tylko proponował z możliwością zamiany na 100 kijów na tyłek. I darmową kremacją.

Jasne (, #IP 43112d19cc) Odpowiedz

Najlepiej twoją kremacją . Nikt nie mówi o paleniu oponami czy jakimś tyfusem ale drewno nawet pomalowane czy gazeta na rozpałkę jest normalną sprawą . Komu przeszkadza niech się wyprowadzi do afryki tam będzie miał problem z głowy .

Tępienie morderczej tępoty na skróty (, #IP aab84f57b5) Odpowiedz

W gazetach jest ołów z farby drukarskiej. A farby i impregnaty do drewma to tworzywa sztuczne, poliwinyle, poliestry, epoksydy, polietylen, alkiddy, akryle, ftalany, często ołów, rozpuszczalniki organiczne, fenole, chemia modyfikująca. Wszystko to można zamienić w specjalnych kontrolowanych i filtrowanych procesach egzotermicznych wysokotemperaturowych, z dopalaniem gazowym ale nie w domowym piecyku który zamienia w zabójczy dym szkodliwy dla zdrowia. Przenikający do gleby, wody roślin mięsa zwierząt.

walka z ubogimi (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Zarabiający bardzo dużo urzędasy z magistratów kupują drony żeby zaglądać do kominów i gnębić karami najbiedniejszych mieszkańców których po prostu nie stać na ogrzewanie się gazem. Takich opresji nawet za komuny nie było.

Jessica z Głoskowa (, #IP 4f2a1eb7ed) Odpowiedz

Premier Morawiecki mówi, że zlikwidował w Polsce biedę. Jest 500+, 13te i 14te emerytury. Dlatego przestań bredzić o ludziach, których na coś nie stać.

ok (, #IP 43112d19cc) Odpowiedz

masz 100 tyś w picie ? Płacić 50 proc podatku .

Eryk z UM (, #IP 791e293cde) Odpowiedz

Oglądajcie na YT Stanisława Michalkiewicza... ....od 5 lat prorok dla Polski

jeszcze nie słyszałam, aby ktos kogoś gnębił za palenie węglem, czy drzewem..... (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz

czy te osoby ubogie mają wypasione komórki? jesli tak to nie sa ubogie (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz