Wiadomości z Garwolina

Usłyszeli zarzuty za nielegalne poszukiwanie zabytków

Dodano:
garwolin - Usłyszeli zarzuty za nielegalne poszukiwanie zabytków

Policjanci z Garwolina zatrzymali mężczyznę, który na własną rękę i bez wymaganych zezwoleń, posługując się wykrywaczem metali, znalazł i zatrzymał dla siebie szereg przedmiotów, pochodzących z nielegalnego poszukiwania zabytków. Za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków może mu grozić wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.

W miniony weekend do garwolińskiej komendy zgłosił się właściciel terenu w gminie Sobolew, na którym znajduje się zabytkowy dworek i park. Zawiadomił on, że dwaj nieznani sprawcy weszli na jego posesję i używając wykrywaczy metali rozkopywali ją w różnych miejscach, prawdopodobnie poszukując historycznych pamiątek. Zgłaszający spłoszył amatorów pamiątek, którzy na jego widok uciekli.

W wyniku podjętych działań policjanci tego samego dnia ustalili i zatrzymali jednego z mężczyzn, który nie miał wymaganego zezwolenia na poszukiwanie zabytków. Mieszkaniec powiatu garwolińskiego w swoim domu posiadał przedmioty mogące pochodzić z tego nielegalnego procederu. W wyniku przeszukania miejsca zamieszkania 35-latka funkcjonariusze znaleźli różnego rodzaju stare przedmioty, m. in. skorodowany hełm, korpusy po pociskach, magazynki do karabinów, rączki do granatów przeciwczołgowych, bagnety na broń.

REKLAMA:


Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Trwają czynności zmierzające do ustalenia drugiego sprawcy, co z pewnością jest jedynie kwestią czasu.

W Polsce prawdziwi miłośnicy historii mogą legalnie poszukiwać zabytków. Wystarczy zwrócić się do Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie poszukiwań i po spełnieniu wymogów formalnych, można realizować swoją pasję.sierż. szt. Małgorzata Pychner, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Make Love. No war. (, #IP 38685a6e0f) Odpowiedz

Rozmawiamy o wejściu na cudzą własność i wykradaniu potajemnym rzeczy ukrytych w ziemi. Naruszeniu stanu, nie posprzątaniu po sobie, zostawie iu dzir w ziemi w których ktoś może, np. Dzieci, doznać uszczerbku na zdrowiu. Araz ucieczka z miejsca przestępstwa. To w komunie nie mogło się zdarzyć. W tzw. Komunie wszystko jest wspólne. Normalni faceci zajęci są radosnym seksem ze wspólnymi kobietami. Tu mamy typowy przykład obrony własności kapitalistycznej, prywatnej. Nawrt jeśli jest w tym jakieś podobieństwo do wspólnego rycia rowków i dołków na. Łonie. Przyrody.

ojej... (, #IP 02fcc0cbee) Odpowiedz

Przecież to jest kupa śmieci, a nie zabytki. Jedyne muzeum które może je wystawić u siebie, to najbliższy skup złomu.

(, #IP c7b4922c9a) Odpowiedz

jak by nie było to kraj postkomunistyczny wiec nad wszystkim musi ktoś stać i z tego spokojnie żyć,dawaj kase dziadu

Pseudo poszukiwacze (, #IP 139d14e8ca) Odpowiedz

Prawo jest prawem nie my je tworzymy ale ilu z tych poszukiwaczy weszło na czyjeś pole lub łąkę za zgodą właściciela ilu rozkopalo komuś prywatna własność robiąc dołki ilu z nich szabrowalo na dawnych mogilach i cmentarzyskach wojennych lub stanowiskach archeologicznych, czy wszystkie ich lupy były legalne napewno nie.

Lokalni wiedza kto i gdzie (, #IP ca749db3df) Odpowiedz

W strefach zakazanych grzebia na polach i brykaja z wykrywaczmi w lasach *????....

Gość (, #IP 860cdb76ae) Odpowiedz

Niestety, w naszym kraju potrafią zabić każdą pasję. Pozwolenia, opłaty itp itd, bo czy np karta wędkarska nie może kosztować 100 zł i być na cały kraj, to tak przy okazji, by zwrócić uwagę na głupotę, ale kasa to kasa.