Ciekawe tematy z Garwolina

Druhowie z OSP będą otrzymywali dodatek emerytalny

Dodano:
garwolin - Druhowie z OSP będą otrzymywali dodatek emerytalny

Dobra i ważna informacja dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozpoczęły się prace nad ustawą, która wprowadzi stały dodatek emerytalny dla druhów biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. - Od kilku lat pracujemy w Parlamentarnym Zespole Strażaków oraz sejmowej komisji MSWiA, której również jestem członkiem. Było wiele koncepcji i propozycji, prace i dyskusja doprowadziły do opracowania zrębu ustawy tak oczekiwanej przez druhów – mówi poseł na Sejm RP

Grzegorz Woźniak.


Wczoraj minister MSWiA przekazał założenia oczekiwanej ustawy o dodatku emerytalnym dla druhów biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Według założeń każdy druh i druhna przechodząc na emeryturę w wieku 60-65 lat i którzy uczestniczyli 25 lat bezpośrednio w akcjach ratowniczo-gaśniczych otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny, który będzie wypłacany przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. W 2021 najniższe wynagrodzenie za pracę w Polsce to 2800 zł, oznacza to, że na chwilę obecną dodatek emerytalny wyniósłby 200 zł brutto. Z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia dodatek będzie rósł.

Prace nad ustawą się rozpoczynają, a dużą część czasu zajmie sam proces uzgadniania dodatków, ponieważ ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest dopiero od 2012 roku przez straż państwową (PSP). Za zaliczenie okresu służby przed 2012 rokiem potrzebne będzie oświadczenie trzech świadków zweryfikowanych przez gminę, którzy potwierdzą działania starszych druhów. Na podstawie takich oświadczeń komendant powiatowy wyda decyzję o przyznaniu dodatku emerytalnego którą następnie przekaże do zakładu emerytalnego.

REKLAMA:


Inne ważne uregulowania w nowej ustawie to: kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach ratowniczych, zwolnień z zakładów pracy do udziału w akcjach, odszkodowań czy ekwiwalentów. W projekcie zaproponowano przywileje dające możliwość strażakom organizowania  imprez integrujących społeczność lokalną, które mogą przynieść przychody na działanie jednostki OSP,  bez stosowania ustawy o imprezach masowych. Wszyscy ochotnicy OSP mają posiadać legitymacje służbowe, na podstawie których będzie można stosować system zniżek, np. w komunikacji zbiorowej. Ma być również wprowadzone dla strażaków ochotników dwustopniowe odznaczenie. Odznaczenie św. Floriana, niższego stopnia, nadawane przez ministra spraw wewnętrznych, i Krzyż św. Floriana nadawany na wniosek ministra spraw wewnętrznych przez prezydenta za wybitne osiągnięcia, za ratowanie życia i zdrowia, dla strażaków OSP.

Po zakończeniu prac rządowych nad tym projektem, zostanie on przekazany do konsultacji społecznych oraz z członkami OSP, aby jak najszybciej mogła trafić pod obrady Sejmu.

- Jesteśmy chwilę przed świętem św. Floriana, Dniem Strażaka, więc przekazuję podziękowania funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom PSP oraz druhnom i druhom OSP za codzienną służbę i gotowość działania dla osób potrzebujących pomocy i ratunku w chwilach zagrożenia, szczególnie za już ponad roczną walkę i wsparcie naszych mieszkańców w czasie pandemii Covid-19. Jesteśmy z Was dumni i dziękujemy że jesteście -  mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

druh Boruch (, #IP c1210d3a50) Odpowiedz

Wiarygodność posła: -Komisji MSWiA nie ma w Sejmie RP -poseł Woźniak nie jest członkiem Parlamentarnego Zespołu Strażaków. Dalsza dyskusja mija się z celem...

Pytanie (, #IP 282c6a8949) Odpowiedz

Co to znaczy być wiarygodnym jak poseł Woźniak?

Wyborca (, #IP 0aed865e74) Odpowiedz

Panie Woźniak panu już dziękujemy,te pana obietnice cha , cha cha...

(, #IP fb64b0be8b) Odpowiedz

Poseł Woźniak znów obiecuje. Obietnice składał też soltysom kilka lat temu o ustawie która jest w sejmie i.....napewno dalej tam jest tylko na samym dnie.Napewno już zapomniał.Tak będzie i z tą obiecanką .To kłamstwo.

(, #IP afa2a04623) Odpowiedz

ZDRAJCA POLSKIEJ WSI

Hipokryzja (, #IP 5354e78039) Odpowiedz

Przecież Kukiz zgłosił taki projekt kilka lat temu. Teraz jak sondaże spadają to Poseł Woźniak będzie kopiował nawet pomysły opozycji, żeby strażakom ochotnikom się przypodobać? Kolejna kwestia, że Poseł Woźniak ze swoją pozycją w partii nie ma żadnego wpływu na to czy zostanie to przyjęte. Także kolejna propaganda sukcesu w wykonaniu Posła Woźniaka i nic więcej.

Pruszkowska (, #IP 981d9c82cb) Odpowiedz

ZER nie zamierza wyplacac dodatkow dla OSP. Komisja i posel to ...chwilowa rozrywka dla ...zainteresowanych. ZER zaczyna wyplacac z odsetkami zabrana emeryture starymUBEKOM

(, #IP fc3945b0df) Odpowiedz

Dlaczego oni stoją tyłem do pocztów sztandarowych?