reklama

Druhowie z OSP będą otrzymywali dodatek emerytalny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Druhowie z OSP będą otrzymywali dodatek emerytalny - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaDobra i ważna informacja dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozpoczęły się prace nad ustawą, która wprowadzi stały dodatek emerytalny dla druhów biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. - Od kilku lat pracujemy w Parlamentarnym Zespole Strażaków oraz sejmowej komisji MSWiA, której również jestem członkiem. Było wiele koncepcji i propozycji, prace i dyskusja doprowadziły do opracowania zrębu ustawy tak oczekiwanej przez druhów – mówi poseł na Sejm RP
reklama

Grzegorz Woźniak.


Wczoraj minister MSWiA przekazał założenia oczekiwanej ustawy o dodatku emerytalnym dla druhów biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Według założeń każdy druh i druhna przechodząc na emeryturę w wieku 60-65 lat i którzy uczestniczyli 25 lat bezpośrednio w akcjach ratowniczo-gaśniczych otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny, który będzie wypłacany przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. W 2021 najniższe wynagrodzenie za pracę w Polsce to 2800 zł, oznacza to, że na chwilę obecną dodatek emerytalny wyniósłby 200 zł brutto. Z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia dodatek będzie rósł.

Prace nad ustawą się rozpoczynają, a dużą część czasu zajmie sam proces uzgadniania dodatków, ponieważ ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest dopiero od 2012 roku przez straż państwową (PSP). Za zaliczenie okresu służby przed 2012 rokiem potrzebne będzie oświadczenie trzech świadków zweryfikowanych przez gminę, którzy potwierdzą działania starszych druhów. Na podstawie takich oświadczeń komendant powiatowy wyda decyzję o przyznaniu dodatku emerytalnego którą następnie przekaże do zakładu emerytalnego.
@@@
Inne ważne uregulowania w nowej ustawie to: kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach ratowniczych, zwolnień z zakładów pracy do udziału w akcjach, odszkodowań czy ekwiwalentów. W projekcie zaproponowano przywileje dające możliwość strażakom organizowania  imprez integrujących społeczność lokalną, które mogą przynieść przychody na działanie jednostki OSP,  bez stosowania ustawy o imprezach masowych. Wszyscy ochotnicy OSP mają posiadać legitymacje służbowe, na podstawie których będzie można stosować system zniżek, np. w komunikacji zbiorowej. Ma być również wprowadzone dla strażaków ochotników dwustopniowe odznaczenie. Odznaczenie św. Floriana, niższego stopnia, nadawane przez ministra spraw wewnętrznych, i Krzyż św. Floriana nadawany na wniosek ministra spraw wewnętrznych przez prezydenta za wybitne osiągnięcia, za ratowanie życia i zdrowia, dla strażaków OSP.

Po zakończeniu prac rządowych nad tym projektem, zostanie on przekazany do konsultacji społecznych oraz z członkami OSP, aby jak najszybciej mogła trafić pod obrady Sejmu.

- Jesteśmy chwilę przed świętem św. Floriana, Dniem Strażaka, więc przekazuję podziękowania funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom PSP oraz druhnom i druhom OSP za codzienną służbę i gotowość działania dla osób potrzebujących pomocy i ratunku w chwilach zagrożenia, szczególnie za już ponad roczną walkę i wsparcie naszych mieszkańców w czasie pandemii Covid-19. Jesteśmy z Was dumni i dziękujemy że jesteście -  mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo