KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Referendum odbędzie się 11 lipca 2021r.

Dodano:
garwolin - Referendum odbędzie się 11 lipca 2021r.

To już pewne, radni Rady Miasta Garwolina (13 głosów za) przegłosowali na Sesji Rady Miasta (21 maja 2021r.) uchwałę o zorganizowaniu referendum w Garwolinie w sprawie dalszego losu budynku po dawnej pralni i łaźni w garwolińskich koszarach.

Przypomnijmy
Inicjatywa referendalna zrodziła się w naszych głowach po widocznym ukierunkowaniu radnych Rady Miasta Garwolina na pomysł zamiany budynku po dawnej pralni na działki Skarbu Państwa. Budynek pralni miałby zostać przekazany Sądowi Rejonowemu w Garwolinie, a miasto w zamian otrzymało by działkę przy ul. Romanówka. W styczniu 2021 Prezydent RP podpisał ustawę „lokal za grunt”, dzięki której Inwestorzy (deweloperzy) będą mogli nabywać grunty od gmin (miast) w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym. To by jednak oznaczało, że zniknie z powierzchni Garwolina ostatni budynek dawnego 1. Pułku Strzelców Konnych, który do dziś zachował swój oryginalny wygląd. My się z tym nie zgadzaliśmy i nie zgadzamy się dalej – gdyż historii Garwolina nie można ot tak zamienić na coś innego. Naszym zdaniem w budynku pralni powinna się mieścić placówka zajmująca się historią Garwolina, w tym 1. Pułku Strzelców Konnych jak również ziemi garwolińskiej.
Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia inicjatywy referendalnej w Garwolinie złożyliśmy 23 lutego 2021 r. Od tego dnia, przez 60 dni zbieraliśmy podpisy od mieszkańców Garwolina. Każdy mógł się podpisać pod inicjatywą popierającą przeprowadzenie referendum w sprawie przeznaczenia dawnej pralni. Do 22 kwietnia udało nam się zebrać aż 2011 podpisów! I właśnie 22 kwietnia złożyliśmy w Urzędzie Miasta wniosek o przeprowadzenie referendum. Od tego dnia Rada Miasta miała 30 dni na sprawdzenie wniosku – weryfikację podpisów i ważność formalno/prawną – aby najpóźniej w dniu 22 maja podjąć uchwałę o zorganizowaniu referendum lub odrzuceniu naszego wniosku.

Jednocześnie 22 kwietnia w kancelarii notarialnej Jerzego Krajewskiego w Garwolinie została przez nas powołana fundacja pod nazwą „Fundacja Koszary – Przywróćmy Pamięć”. Komisja doraźna składająca się z pięciu radnych sprawdziła nasz wniosek – pracownik Urzędu Miasta zweryfikował każdy podpis, datę, adres i numer Pesel – okazało się że na 1338 podpisów jakie mieliśmy złożyć, poprawnych złożono 1711.

17 maja 2021 r. na nasz (już jako fundacja) wniosek zorganizowano spotkanie z radnymi, na którym w formie prezentacji przedstawiliśmy nasz pomysł na pralnię i na koszary – niestety wśród radnych nasza inicjatywa nie cieszyła się dużym zainteresowaniem i przybyło (bądź będących online) na nie tylko kilku radnych. Brakowało głównie radnych, którzy wcześniej wprost wyrażali sprzeciw wobec naszej inicjatywy. Cóż, liczymy, że uda nam się ich przekonać do zmiany zdania w trakcie kampanii referendalnej.

REKLAMA:


W dniu 22 maja 2021 r. Rada Miasta (13 głosami za) podjęła uchwałę o przeprowadzeniu w Garwolinie referendum, które ma się odbyć 11 lipca 2021 r. Tak się złożyło że 11 lipca to dokładnie piąta rocznica śmierci Barbary Witczak-Witaczyńskiej – a to ona jako pierwsza namawiała nas na stworzenie w Garwolinie muzeum lub izby pamięci.
Mieszkańcy Garwolina spotkają się przy urnach 11 lipca, a nas czeka teraz wytężony czas kampanii przed referendalnej.

Dziękujemy Mieszkańcom

Jako inicjatorzy inicjatywy referendalnej i jako założyciele „Fundacji Koszary – Przywróćmy Pamięć” chcielibyśmy podziękować wszystkim mieszkańcom Garwolina, którzy podpisali się pod naszą inicjatywą, jak również tym którzy nas dopingowali, zbierali podpisy i zachęcali do podpisu innych. Liczne grono obywateli Garwolina udostępniało nam lokale do zbierania podpisów, organizowało nam posiłki, a jeszcze większa grupa wspierała nas dobrym słowem. Dużo to dla nas znaczy!

Dziękujemy również tym, którzy jako mieszkańcy innych miejscowości poparli nasza inicjatywę – będąc świadomymi tego, że ich podpis zostanie odrzucony. Planowana przez nas placówka ma objąć swoim zasięgiem nie tylko sam Garwolin, lecz również tereny ziemi garwolińskiej. Dlatego też odzew ze strony tych osób był dla nas równie ważny!

My już wiemy, że na Garwolin – w chwilach, gdy chodzi o jego historie i dumę – jak i na jego mieszkańców można zawsze liczyć. Pokażmy wszystkim, że razem potrafimy zadbać o naszą historię, o naszych przodków, którzy przelewali krew za to, by Garwolin mógł dalej istnieć.


Spotkajmy się w lokalach wyborczych 11 lipca 2021 r.!

Dziękujemy!!!


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Referendum to prowokowanie epidemi covid (, #IP 0249b07c2b) Odpowiedz

Ale na wszystko są metody. Na pomysł z pralnią też. https://noizz.pl/seks-i-zwiazki/seks-i-koronawirus-nowy-jork-zacheca-do-mycia-rak-i-masturbacji/s7e7l1g