KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Składki ZUS na 2022r. wyższe o 246zł

Dodano:
garwolin - Składki ZUS na 2022r. wyższe o 246zł

Znamy już nowe składki ZUS, jakie obowiązywać będą przedsiębiorców w 2022 roku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki aż o 11% wyższe niż w roku 2021. Comiesięczna danina na rzecz ZUS wyniesie ponad 1700 zł – informuje portal zus.px.pl.

W ostatnich dniach rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2022 rok. Informacje na ten temat zostały opublikowane przez Kancelarię Premiera.
Już dziś możemy zatem obliczyć wysokość składek ZUS na rok 2022, jakie zapłacą zarówno tzw. nowi przedsiębiorcy, jak i Ci, którzy działalność gospodarczą prowadzą dłużej niż 30 miesięcy.

Nowe firmy zapłacą wyższe składki ZUS
Po upływie  półrocznej ulgi, nowy przedsiębiorca wchodzi w okres składek preferencyjnych. Przez kolejne 24 miesiące  przedsiębiorca może zatem korzystać ze składek ZUS w obniżonej wysokości. Co istotne, wysokość składek preferencyjnych kalkulowana jest w oparciu o wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pensja minimalna wynosi obecnie 2800 zł. Ogłoszone właśnie rządowe założenia przewidują jednak, że w roku 2022 wynagrodzenie minimalne wzrośnie do kwoty 3000 zł. Oznacza to wzrost o 7,1%. O tyle też wzrosną składki ZUS dla nowych przedsiębiorców w 2022 roku.

Do powyższych wartości należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną (obecnie 381,81 zł). Wysokość składki zdrowotnej liczona jest jednak inaczej i zostanie opublikowana dopiero za kilka miesięcy.
Przypomnijmy, iż w ramach tzw. Nowego Ładu, składka zdrowotna od 2022 roku prawdopodobnie kalkulowana będzie w zupełnie inny sposób niż obecnie. Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej dla wielu przedsiębiorców oznaczać będą bardzo duży wzrost tej daniny.

Składki ZUS dla firm wyższe aż o 11%
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dłużej niż dwa lata, zapłacą składki ZUS w standardowej wysokości. Przypomnijmy, że wysokość tych składek kalkulowana jest na podstawie prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Z założeń do budżetu, opublikowanych przez Kancelarię Premiera, możemy dowiedzieć się, iż rząd zakłada wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia o 6,2% w roku 2021 oraz o 6,4% w roku 2022. Znając wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok 2020 (które wyniosło 5167,47 zł), możemy obliczyć, iż prognozowane przeciętne wynagrodzenie na rok 2022 wyniesie 5839,08 zł.

W tym przypadku również należy doliczyć składkę zdrowotną.

Po uwzględnieniu tej najniższej wysokości nowej składki zdrowotnej, łączna wartość składek ZUS w 2022 roku wyniesie ok. 1703 zł miesięcznie, czyli ok. 246 zł więcej niż obecnie.

Dokładniejsze wyliczenia i tabele znajdziemy tutaj:
https://zus.pox.pl/zus/nowe-skladki-zus-na-2022-rok.htm

REKLAMA:

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

zadowolony (, #IP 4b7b933083) Odpowiedz

wreszcie!!! brawo PiS, brawo Premier Morawiecki. Dusić tych darmozjadów, którzy co 3 miesiące kupują nowe auto a pracownik zarabia u nich najniższą krajową.

Zadowolony - nie będziesz zadowolony (, #IP 8f65c7e5f6) Odpowiedz

Człowieku podwyższanie obciążeń dla firm zawsze musi skończyć się podwyżką cen produktów i usług. Wszystko to co przedsiębiorcy będą płacić więcej zaniesiesz w zębach do sklepu. Tylko nie zapomnij, że twoje wynagrodzenie nie wzrośnie i faktycznie to ty dostaniesz po dupie a nie przedsiębiorcy.

zadowolony (, #IP 5c9c3a1d66) Odpowiedz

Brawo Ty, zakładaj działalność i kupuj samochód co 6 msc będziesz szczęśliwszy i nie będziesz miał problemów z pracodawcami.

zadowolony (, #IP 55cce2d629) Odpowiedz

ja niczego nie będę zakładał. ja oczekuję, że PiS zdusi działalność prywatną w taki sposób, żeby wszyscy mieli równo, ja i moja rodzina mamy takie same żołądki i takie same prawa do pieniędzy jak wyzyskiwacze - prywaciarze.

@zadowolony - ostro pojechałeś, (, #IP 3e8836cbe7) Odpowiedz

ale czy owocnie?

zadowolony ... (, #IP d0576d47bf) Odpowiedz

widzę że Pan zadowolony jest zwolennikiem pobierania od Państwa wszystkich możliwych świadczeń i nic nie robienia z własnej strony. Najlepiej siedziec nic nie robić, a Ci którzy sobie radzą, mają swoje działalności niech płacą coraz to większe składki, podatki itp. a Ty dalej siedź na tyłku i dostawaj wszystko na tacy bo przecież MI SIĘ NALEŻY ! tylko pomyśl człowieku kto będzie pracował na te Twoje 500 plusy jeśli firmy upadną ? nie pozdrawiam takich jak Ty