lemar lipiec 2021

Ciekawe tematy z Garwolina

Znaleźli drzewa, które niebawem mogą stać się pomnikami przyrody!

Dodano:
garwolin - Znaleźli drzewa, które niebawem mogą stać się pomnikami przyrody!

Dzięki wspólnej akcji Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka i Hufca ZHP Orłów Garwolin w powiecie garwolińskim może przybyć nawet dwadzieścia pięć nowych pomników przyrody.

W ciągu kilku ostatnich tygodni, harcerze wyruszyli w las i znaleźli wiele drzew spełniających wymagania pomnika przyrody, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska. O zaszczytne miano kandydują m. in.: dęby, graby, klony, jawor, lipa, sosna, olsza, modrzew, żywotnik, wierzby i topole. Nad przebiegiem akcji czuwało Stowarzyszenie Puszcza Mazowiecka oraz Pan Jakub Błędowski z Nadleśnictwa Garwolin, który wspierał tę ciekawą inicjatywę.

Podsumowanie projektu miało miejsce w weekend 25-27 czerwca 2021 r. na stanicy Polewicz w pobliżu Wilgi. Wówczas uroczyście wręczono odznakę „Puszcza” kilkudziesięciu zuchom i harcerzom - wszystkim tym, którym udało się odnaleźć pomnikowe drzewa. W akcję zaangażowały się m.in. 100 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Arbaro"z Łaskarzewa, 11 Drużyna Harcerska w Żelechowie, 1. Szczep ZHP im. Stanisława Hordliczki w Trąbkach 3 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska w Parysowie oraz  Szczep Adventure z Garwolina.

Teraz, zgodnie z obowiązującą procedurą, Stowarzyszenie Puszcza Mazowiecka wystąpi do rad gmin o ustanowienie nowych pomników przyrody. Radni zadecydują ile drzew zostanie wpisanych do rejestrów prowadzonych przez poszczególne gminy. Te z drzew, które otrzymają status pomnika przyrody, uzyskają odpowiednią ochronę prawną.

Mat. pras., opr. AS

REKLAMA:

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 5

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.