KurierGarwoliński.pl

Garwolin Sport

3,8 mln zł na sportowe inwestycje w powiecie

Dodano:
garwolin - 3,8 mln zł na sportowe inwestycje w powiecie

''Dzisiaj ogłaszamy wyniki głównego naboru do programu Sportowa Polska w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. W tym roku mamy rekordową sumę 567 mln zarezerwowaną na inwestycje w polskim sporcie, z czego prawie 400 mln zł zostanie przeznaczone na lokalną infrastrukturę sportową'' - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas wczorajszej konferencji prasowej połączonej z

ogłoszeniem wyników Programu „Sportowa Polska”. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. W powiecie garwolińskim z dofinansowania skorzystają 3 samorządy.


‘’Spodziewamy się, że we wrześniu będzie jeszcze drugi etap podziału tych środków. Zależy nam na tym, by inwestycje mogły być uruchamiane i realizowane jeszcze w tym roku’’ – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury i sportu podkreślił, że wsparcie rozwoju infrastruktury sportowej to jedno z podstawowych zadań Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w obszarze sportu.
‘’Dofinansowanie obejmuje zakres od 30 do 80 % wartości inwestycji. Jego skala zależy m.in. od zamożności danej gminy. Inwestycje realizujemy razem z samorządami, klubami i innymi podmiotami. Motywujemy innych do tego, by znajdowali dodatkowe środki inwestycyjne. Wspólnie możemy zrobić więcej’’ – zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w 2021 roku na infrastrukturę sportową przeznaczyło rekordowy budżet 567 mln zł. Na program „Sportowa Polska”, obejmujący 260 inwestycji sportowych, zostało przeznaczonych ponad 374 mln zł. Środki te pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Spośród wybranych zadań inwestycyjnych 156 dotyczy przyszkolnej infrastruktury sportowej (I grupa zadań), 65 – obiektów służących klubom sportowym (II grupa zadań), zaś 39 – infrastruktury ogólnodostępnej (III grupa zadań).

Wśród dofinansowanych inwestycji znalazły się m. in. pełnowymiarowe (12m x 24m) sale gimnastyczne na terenach gmin, które nie posiadały dotychczas takich obiektów, hale sportowe, kryte, mniejsze i pełnowymiarowe pływalnie, obiekty lekkoatletyczne/stadiony różnych kategorii, boiska piłkarskie i wielofunkcyjne, korty tenisowe, lodowiska, a także obiekty służące wioślarstwu, kajakarstwu, narciarstwu oraz innym sportom.

REKLAMA:


W 2020 r. program objął 222 inwestycje, a kwota dofinansowania osiągnęła 313 mln zł. Łącznie podczas czterech odsłon projektu udzielono wsparcia 884 inwestycjom na kwotę 1,2 mld zł.


„Zostały ogłoszone inwestycje, które w pierwszym etapie uzyskały wsparcie finansowe na terenie naszego powiatu garwolińskiego. Drugi etap inwestycji jest planowany na wrzesień, będziemy czekać na następne ponieważ też są złożone dobre wnioski" – napisał na swoim Facebooku poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

W obecnym rozstrzygnięciu 3 inwestycje na naszej ziemi uzyskały wsparcie ponad 3,8 mln.zł. Gmina Garwolin na budowę obiektów sportowych oraz remont sali gimnastycznej w S.P. w Michałówce 795.309 zł, gmina Górzno na modernizację boiska piłkarskiego przy S.P. w Uninie-1 101.739zł. oraz Powiat Garwoliński na remont hali basenowej w Miętnem i hali sportowej przy ZS nr 2 w Garwolinie-1.910.000zł.

"Dziękuję samorządom za złożone wnioski o których wielokrotnie rozmawialiśmy, a przyszłym użytkownikom tych obiektów gratuluję dobrych warunków do aktywności fizycznej. Jeszcze mamy w planach kilka ważnych inwestycji sportowych do realizacji w poszczególnych samorządach o których wiem i pamiętam!" - dodał poseł.

O programie „Sportowa Polska”
Celem „Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej - Sportowa Polska” jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych, dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem w ramach programu mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. W przypadku obiektów zewnętrznych dostęp do nich, w szczególności dla dzieci i młodzieży, powinien być nieodpłatny.
W ramach programu „Sportowa Polska” znajdują się trzy grupy zadań inwestycyjnych, których dofinansowania można się ubiegać.
Pierwszą z nich stanowią obiekty szkolne. Tego typu wnioski dotyczą budowy, przebudowy lub remontu szkolnych obiektów sportowych, które mają służyć realizacji zajęć wychowania fizycznego, ale też ułatwiać mieszkańcom aktywne spędzanie czasu wolnego.
W drugiej grupie znajduje się modernizacja obiektów służących klubom sportowym. W tym obszarze rozpatrywane są zadania, zmierzające do poprawy warunków treningowych dla sportowców, zwłaszcza przeciwdziałanie degradacji obiektów sportowych, które znajdują się w niedostatecznym stanie techniczno-funkcjonalnym.
Ostatnia grupa obejmuje pozostałe ogólnodostępne obiekty. Ich budowa, remont lub modernizacja ma zapewnić warunki do rozwoju sportów olimpijskich.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.