KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Kościoły z powiatu i Urząd Miasta Garwolin z dofinansowaniem samorządu województwa

Dodano:
garwolin - Kościoły z powiatu i Urząd Miasta Garwolin z dofinansowaniem samorządu województwa

W tym roku na remonty i konserwacje powiatowych zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył 417 tys. zł. W sumie wsparcie przyznano aż 5 zabytkowym obiektów. Dziś w Górznie z beneficjentami spotkały się członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska i wręczyły im certyfikaty ''Cenny zabytek Mazowsza''.

Tegoroczny nabór cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały aż 154 obiekty z całego Mazowsza.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazło się 28 obiektów z powiatów garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego oraz miasta Siedlce. Łączna wartość dotacji z budżetu Mazowsza to blisko 2,5 mln zł. Wśród zadań znalazły się, m.in. remonty elewacji budynków mieszkalnych i kościołów, remonty więźby dachowej oraz prace konserwatorskie.

Zainteresowanie tym programem wsparcia samorządu Mazowsza nie maleje, co podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego – W tym roku przeznaczamy 12 mln zł na nasze mazowieckie zabytki. Pomożemy w bardzo różnych pracach. Mamy oczywiście zabytkowe obiekty sakralne – kościoły, kaplice czy np. stary cmentarz prawosławny, ale też są domy, wille czy nawet budynki urzędów, które też mogą się pochwalić długą historią. Wszystkie obiekty są tak samo cenne, dlatego dziś wyróżniamy je certyfikatami, ale przede wszystkim pomagamy w niezbędnych pracach remontowych.

Kolejny etap remontu zabytkowego budynku „Podlasia” w Siedlcach, remont budynku Urzędu Poczty w Kałuszynie, a także dach na zabytkowym drewnianym domu z 1890 r. w Emilianówce – to tylko przykładowe zadania, które zostaną w tym roku wykonane z pomocą dotacji z budżetu samorządu województwa.

– Gratuluję wszystkim beneficjentom. Dziękuję za Państwa wielką wrażliwość na piękno naszej mazowieckiej architektury, za troskę o te najcenniejsze obiekty, i przede wszystkim za to, że nie wahacie się sięgać po środki z budżetu województwa i tak świetnie je wykorzystujecie – dodaje Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W tym roku środki z budżetu Mazowsza można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, na podstawie której będą przeprowadzane prace, zabezpieczanie i odnowienie zabytków, modernizacje różnych instalacji czy zakup materiałów budowlanych.

REKLAMA:


O tym na jakie prace przeznaczą wsparcie z budżetu regionu władze Siedlec mówił Andrzej Sitnik prezydent miasta. – Otrzymana dotacja pozwoli nam kontynuować remont budynku „Podlasia”, który ma już prawie 120 lat i wymaga ciągłej pielęgnacji, wieloetapowych prac renowacyjnych. Będziemy m.in. wykonywać poziomą i pionową izolację przeciwwilgociową fundamentów oraz części ścian zewnętrznych budynku, co jest bardzo ważne, by zatrzymać i wyeliminować zawilgocenie murów prowadzących do degradacji budynku.


Certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” przyznawany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Lista beneficjentów z powiatu garwolińskiego z dofinansowaniem z budżetu województwa mazowieckiego

  • Renowacja obrazu: św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Franciszka z Dzieciątkiem Jezus, Chrystusa Miłosiernego, Matki Boskiej Różańcowej z ołtarzy bocznych w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – 100 000zł
  • Prace konserwatorskie neobarokowej ambony z wyposażenia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie – 100 000
  • Remont i renowacja pokrycia dachowego wraz z wymianą zniszczonego gontu w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu– etap I – 80 000zł
  • Całkowite odtworzenie stolarki drzwiowej w zabytkowym budynku siedziby Urzędu Miasta Garwolin – 120 000zł
  • Prace konserwatorskie dwóch epitafiów w budynku byłego kościoła w Borowiu – 17 000zł.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Pazerni faryzeusze (, #IP 6baeac3275) Odpowiedz

Jeszcze im mało, wstyd!!!!!!

Wyborca PiS (, #IP c27c3aa097) Odpowiedz

Boże błogosław Samorządowi Mazowsza, który przekazał pieniądze na tak potrzebny cel.

zabytki? (, #IP a9522364f4) Odpowiedz

Nareszcie będzie się gdzie pomodlić. A tak w ogóle to pieniądze z funduszu kościelnego już się skończyły? Żenada.

I pomniki stawiać😈 (, #IP 54e0e8af8c) Odpowiedz

Dudki w błoto..... Masakra jakaś!!!!