Wiadomości z Garwolina

W obliczu pandemii mniejsze lecznice, jak w Garwolinie, pozostawione są same sobie?

Dodano:
garwolin - W obliczu pandemii mniejsze lecznice, jak w Garwolinie, pozostawione są same sobie?

Tak wynika z artykułu, który ukazał się na RMF FM i którego gościem był dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie i wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Krzysztof Żochowski.

W szpitalach obecnie przebywa około 3,5 tys. pacjentów z koronawirusem - podaje RMF FM. Jednak może się za moment okazać, że zaczną się trudności z opieką nad pacjentami z covid-19 cierpiącymi na inne schorzenia, mającymi np. różnego rodzaju urazy. Skąd taki wniosek?
 
- Taka osoba nie trafia do szpitala covidowego, bo wymaga pomocy różnych specjalistów. Zapewnienie mu jednocześnie zarówno opieki, jak i izolacji, to dla małej lecznicy duże wyzwanie - powiedział w RMF FM Krzysztof Żochowski.

REKLAMA:


Dodał, że będzie z tym problem organizacyjny, bo, jak cytuje portal, poza zapewnieniem warunków do izolacji, jest też potrzeba stworzenia przestrzeni, gdzie będzie można bezpiecznie unieszkodliwić substancje toksyczne, gdzie personel będzie mógł się przebrać, zdezynfekować, by zająć się innymi chorymi.
 
Tu dyrektorzy mniejszych szpitali liczyli na wsparcie dużych szpitali wielospecjalistycznych. Ale... podczas wideokonferencji wojewody mazowieckiego z dyrektorami szpitali z całego Mazowsza (takie odbywają się cyklicznie), gdzie omawiany jest stan przygotowania placówek do leczenia pacjentów z Covid-19, przypomniano, że szpital, do którego trafia chory, będzie musiał sam sobie z nim poradzić.
 
- W czasie poprzednich fal pandemii w pełni działały tak zwane szpitale trzeciego poziomu, na przykład w Warszawie i Puławach, które przejmowały takich pacjentów - podkreślił w RMF FM Krzysztof Żochowski.
 
Urząd Wojewódzki potwierdził te słowa: - Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
 

Dziennikarz RMF FM dowiedział się, że lecznice wielospecjalistyczne nadal będą udzielać wsparcia mniejszym szpitalom, a podział na trzy poziomy referencyjności jest aktualny. Natomiast dyrektorzy mniejszych szpitali w razie jakichkolwiek problemów, trudności powinni zgłaszać się do wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Ten wskaże lecznicę, która będzie mogła pomóc w opiece nad pacjentem. Wsparcie dla mniejszych szpitali będzie zatem organizowane na bieżąco.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.