Ciekawe tematy z Garwolina

Budżet Mazowsza zakłada dalszą modernizację DW 801

Dodano:
garwolin - Budżet Mazowsza zakłada dalszą modernizację DW 801

Projekt budżetu województwa mazowieckiego na 2022 r. wygląda optymistycznie. Ponad 4,3 mld zł po stronie dochodów, ponad 4,6 mld zł po stronie wydatków, w tym aż 1,4 mld zł na inwestycje. Wśród planowanych inwestycji znalazła się dalsza modernizacja DW801 za 20 mln zł i 469 mln zł na przewozy kolejowe. 23 listopada odbyło się pierwsze czytanie budżetu na 2022 r.

23 listopada podczas sejmiku województwa projekcie. Jak zauważa marszałek Adam Struzik planując budżet na 2022 r. po raz kolejny zdajemy egzamin z samorządności – Przyszły rok zapowiada się naprawdę dobrze. Nie odstępujemy od realizacji inwestycji czy naszych autorskich programów wsparcia. Zdajemy sobie sprawę jak ważne są to zadania. Tylko na wsparcie mazowieckich OSP, sołectw, działkowców, rozbudowę infrastruktury sportowej, wsparcie rozwoju mazowieckich gmin i powiatów czy ochronę powietrza planujemy przeznaczyć ponad 200 mln zł. Niewątpliwie największą pozycją w przyszłorocznym budżecie będą inwestycje, których realizacja pochłonie ponad 1,4 mld zł. Po raz kolejny główny nacisk położony zostanie na modernizację i doposażenie mazowieckiej służby zdrowia oraz budowę i remonty dróg – wyjaśnia marszałek.

Równie optymistycznie o planach budżetowych na kolejny rok wypowiada się radny województwa, przewodniczący klubu KO Krzysztof Strzałkowski. – Projekt budżetu na 2022 r. pokazuje, że pomimo pandemii sytuacja finansowa Mazowsza jest stabilna. Wciąż dużym obciążeniem dla województwa jest Janosikowe – danina, którą co roku wpłacamy na rzecz innych regionów, niekoniecznie biedniejszych od Mazowsza. Ponad 490 mln zł przeznaczymy na przewozy kolejowe. To wciąż jedna z większych pozycji w budżecie. Na wzrost dotacji ma wpływ chociażby wzrost kosztów energii elektrycznej i innych nakładów koniecznych do uruchomienia przewozów. Niestety, rząd nie znalazł jeszcze rozwiązania jak te koszty zrekompensować samorządom. 1,4 mld zł to inwestycje. Liczymy, że wzrost cen w budownictwie nie przeszkodzi w rozstrzyganiu przetargów – zauważa przewodniczący.

Największa pozycja w budżecie. Janosikowe – 845 mln zł
Planowane dochody Mazowsza wyniosą w przyszłym roku ponad 4,3 mld zł, z czego ponad 3,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 mld zł. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2022 r. wyniesie ponad 844,9 mln zł.

REKLAMA:


469 mln zł na przewozy kolejowe
W 2022 r. na rekompensatę w zakresie organizowania i finansowania kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich samorząd województwa przeznaczy ponad 469 mln zł. Z tej puli spółka Koleje Mazowieckie otrzyma 440 mln zł, a Warszawska Kolej Dojazdowa – 28 mln zł.

1,4 mld zł na inwestycje

Na realizację inwestycji w 2022 r., władze województwa zaplanowały ponad 1,4 mld zł. Najwięcej, bo 540 mln zł zostanie przeznaczonych na modernizację i doposażenie szpitali, 401 mln zł na budowę, rozbudowę i modernizację dróg wojewódzkich. 64 mln zł pochłoną inwestycje w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego, a ponad 62 mln zł w placówkach oświatowych.

611 mln zł na zdrowie
W planach jest m.in.  przebudowa skrzydła zachodniego i centralnego pawilonu głównego przy ul. Reymonta 83/91 Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlic w Otwocku za 12 mln zł, w tym 11,5 mln zł na 2022 rok;

718 mln zł na drogi
Na budowę, modernizację, przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy w 2022 r. w sumie 718 mln zł, z czego 401,5 mln zł na inwestycje, a kolejnych 260 mln zł na remonty i bieżące utrzymanie.

W planach znalazła się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 801 Warszawa-granica województwa – 20 mln zł.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Miej OCZY 3-2-1=ZERO (, #IP 015ea88696) Odpowiedz

W końcu!!! gmina Maciejowice wybudzi się i zrobią chodnik leczący Maciejowice z Uchaczami. Kilka osób zostało tam zabitych przez brak ....???