reklama

Trap i koło ratunkowe w akcjach ratunkowych na wodzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trap i koło ratunkowe w akcjach ratunkowych na wodzie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaAkcje ratunkowe na wodzie są bardzo specyficzne i dlatego wymagają odpowiedniego wyposażenia. Trap i koło ratunkowe są tu bardzo ważne, bo umożliwiają szybkie i skuteczne niesienie pomocy. Należy pamiętać, że w takim przypadku niekiedy liczą się dosłownie sekundy.
reklama

Jaki sprzęt jest niezbędny podczas akcji ratunkowej na wodzie? Z pewnością zespół ratowniczy powinien mieć trap i koło ratunkowe. Pierwszy przyrząd pozwala na przechodzenie po wodzie, błocie lub bagnie. Koło ratunkowe czasem może uratować komuś życie. W jaki sposób wybierać taki sprzęt ratowniczy?

Jakie powinno być koło ratunkowe?

Koło ratunkowe jest podstawowym przyrządem ratowniczym, który można wykorzystać w ratowaniu tonącej osoby. Używa się go na statkach, ale także na kąpieliskach, pływalniach i przy zbiornikach wodnych o dość dużej głębokości. Wyróżnia się dwa typy kół: śródlądowe i przeznaczone do użytkowania na morzu. Ostatnie muszą posiadać właściwy atest.

Co do zasady koło musi być wykonane z materiału, który jest jednocześnie trwały i bardzo lekki. Ten element podstawowego wyposażenia ratowniczego czasami jest wyposażany w dodatkowe linki. Dzięki nim późniejsze holowanie ratowanej osoby jest łatwiejsze. Dodatkowo kładzie się nacisk na to, aby taki przyrząd posiadał odblaski umożliwiające prowadzenie akcji ratunkowej po zmroku.

Koło ratunkowe otrzymuje atest wtedy, gdy przez przynajmniej 24 godz. jest w stanie utrzymywać się na powierzchni. Sprzęt atestowany ma zwykle od 2 do 4 kg wagi i średnicę wewnętrzną od 40 do 45 cm. Obecność koła ratunkowego w poszczególnych rodzajach kąpielisk została uregulowana prawnie.

Trap ratowniczy i jego cechy

Czym jest trap ratowniczy i jakie powinien mieć cechy? Ten rodzaj konstrukcji jest rodzajem rozkładanej w krótkim czasie drogi ewakuacji. Dzięki niemu można bezpiecznie przetransportować poszkodowanych lub sprzęt ponad wodą, błotem, bagnem lub nawet lodem. Warto wybierać konstrukcje, które są stabilne i pozwalają na bardzo szybkie przygotowanie ich do użycia.

Najczęściej oferowanymi długościami takich trapów ratowniczych są 6, 10 i 15 m. Najlepsze modele pozwalają na to, by łączyć je w ekspresowy sposób z kolejnymi trapami. Pozwala to na wydłużenie konstrukcji wówczas, kiedy staje się to niezbędne z punktu widzenia akcji ratowniczej.

Jaki powinien być trap ratowniczy?

Sprzęt tego rodzaju użytkowany jest w specyficznych i bardzo trudnych warunkach. Musi być więc właściwie przygotowany do eksploatacji w realiach akcji ratowniczej. Nade wszystko ważne jest to, żeby trap ratowniczy był stworzony z materiału odpornego na rozdarcia. Istotne są nawet pozornie dość drobne cechy takie, jak ergonomia w wyprofilowaniu krawędzi. Dzięki niej wciągnięcie osób na brzeg staje się łatwiejsze.

Dodatkowo trap ratowniczy powinno cechować niskie ciśnienie robocze. Dobrze, aby posiadał także zabezpieczenie przed nadmiernym napełnieniem. Jego powierzchnia musi być widoczna także po zmroku, stąd wykorzystuje się tu oznaczenia odblaskowe. Przy wyborze trapu należy kierować się jego doborem do maksymalnego obciążenia przeliczanego na  m2. Uniwersalne modele mają wytrzymałość ok. 95 kg/m2.
@@@

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo