Kirkut w Sulbinach zostanie oznaczony

Cmentarzy żydowski w Sulbinach zostanie oznaczony i uporządkowany. Pojawią się tam też stosowne tablice informacyjne. Inicjatywa powstała dzięki społeczności Dawny Powiat Garwolin i okolice.
- Małymi krokami, ale nareszcie udaje się oznaczyć cmentarz żydowski tzw. “Kirkut” w Sulbinach – informuje społeczność z grupy Dawny Powiat Garwolin i Okolice. Odtworzone zostały już granice cmentarza i zakopane słupy graniczne na działce o powierzchni prawie 2 ha należącej do Lasów Państwowych. Na terenie cmentarza został już postawiony kamień, na którym zamontowana zostanie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - w ramach Programu identyfikacji i oznakowania cmentarzy żydowskich na terenie - tablica informująca o istnieniu w tym miejscu cmentarza żydowskiego.
Dodatkowo powstanie tablica z ważnymi informacjami dotyczącymi cmentarza, jak również ludności wyznania mojżeszowego, którzy mieszkali w Garwolinie i okolicznych miejscowościach przez ponad 150 lat. Przy ul. Warszawskiej w Sulbinach, zamontowany będzie również drogowskaz informujący o istnieniu cmentarza.
Wczoraj społeczność Garwolin.org wraz z Fundacją Koszary - Przywróćmy Pamięć i pracownikami Nadleśnictwa Garwolin, przewiozła na cmentarz trzy fragmenty macew, które zostały odkryte podczas prac ziemnych na terenie powiatu garwolińskiego i przekazane przez anonimowego darczyńcę. Macewy zostaną wkomponowane w teren wokół kamienia z tablicą.
Autor: FB Dawny Powiat Garwolin i okolice, opr. AS

Galeria 4
Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.
żeby goje chodzili po kirkucie. Przy wyjściu z kirkuta trzeba się obmyć bo według żydów to nieczyste miejsce. Każda macewa oznacza miejsce pochówku konkretnego żyda i nie można ich tak sobie dowolnie przemieszczać i tam zwozić z całego powiatu. Zostawcie lepiej to miejsce w spokoju żydom niech sobie po swojemu upamiętniają jeśli chcą bo zaraz im się coś nie spodoba i będzie wrzask na cały świat jak o Jedwabnym.
Koło URZĘDU MIASTA na osiedlu za budynkiem PZU był kiedyś BASEN p/poz wykopany w gruncie istniał bardzo długo.TERAZ W TYM MIEJSCU SĄ WYBUDOWANE GARAŻE MIESZKAŃCÓW BLOKÓW cały basen był wykonany z macew z piaskowca tj tablic imiennych z cmentarza zydowskiego JAK COŚ ODNAWIAĆ TO WYDOBYĆ PARE SZT DLA UPAMIĘTNIENIA i ich umieścić w tym miejscu a nie następny pomnik kamien NA TEN TEMAT MOŻNA POROZMAWIAĆ Z MIESZKAŃCAMI BLOKU NA PRZECIWKO nawet do częściowego wydobycia tablic nie trzeba naruszać istniejących garaży TYLE W TEMACIE
Waszym zdaniem