Wiadomości z Garwolina

Rząd zamrozi majątki Polaków? Niebezpieczna zmiana w tworzonym prawie

Dodano:
garwolin - Rząd zamrozi majątki Polaków? Niebezpieczna zmiana w tworzonym prawie

''Puls Biznesu'' alarmuje, że autopoprawki, które rząd złożył do swojego projektu tuż przed pierwszym czytaniem w Sejmie, wywołują duże wątpliwości wśród prawników. Chodzi o druki sejmowe nr 2131 i 2131-A. Przy okazji projektu ustawy, mającej uderzać w Rosję, znalazły się zapisy niebezpieczne także dla polskich obywateli.

PiS, przy okazji tworzenia prawa, które ma uderzać w Rosję wprowadził poprawki, które mogą spowodować zamrażanie majątków także Polakom - wystarczy, że zostaną uznani za osoby „zagrażające bezpieczeństwu Rzeczpospolitej Polskiej”. Bez wyroku sądu rząd będzie mógł zamrozić Twój majątek. W ocenie części prawników, zapis o bezpieczeństwie jest niejasny i bardzo szeroki.

Autopoprawka rządu PiS zakłada, że na liście sankcyjnej mogą znaleźć również „osoby i podmioty stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”.
- W zasadzie na jej podstawie na listę sankcyjną mogliby trafiać także obywatele i firmy polskie, wobec których kierowano by zarzut „zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa”. Definicja tej przesłanki jest, można powiedzieć, nieograniczona i można do niej dopasować bardzo wiele sytuacji. Należy zaznaczyć, że nie jest powiązana ze wspieraniem Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie, więc wykracza poza pierwotny cel ustawy - podkreślał w rozmowie z „PB” radca prawny Federacji Przedsiębiorców Polskich Grzegorz Lang.

REKLAMA:


Wątpliwości w tej kwestii wyrazili także Łukasz Bernatowicz z Business Centre Club oraz Sebastian Zieliński z Crido Legal. Zaznaczają, że trzeba określić konkretne przesłanki, które pozwoliłyby na stosowanie sankcji.

- W trakcie parlamentarnych prac nad projektem kluczowe będzie klarowne określenie podmiotów odpowiedzialnych oraz ich obowiązków, ponieważ chodzi o wprowadzenie przepisów będących podstawą do dotkliwej odpowiedzialności finansowej i karnej - zwraca uwagę Zieliński.

Tworzenie listy sankcyjnej
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że lista sankcyjna będzie prowadzona przez ministra MSWiA, a wpis na nią będzie się odbywał na podstawie wniosku odpowiedniego organu, w tym służb specjalnych.

Źródła: Puls Biznesu/PAP/NCzas


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

rysio (, #IP acb0c1ac61) Odpowiedz

Żeby ta zabawa w mocarstwowość nie skończyła się tragedią. Nasi rządzący myślą że mają jakiś wpływ na wydarzenia. Skłóceni na zachodzie, pobrzękiwanie szabelką i śmiertelny wróg na wschodzie. Z czym do Europy, brać przykład z Węgier i Niemiec, a tak i z Węgrami zaczynamy się spierać. Sankcje śmiech na sali.

Janusz (, #IP 6abc7d84c1) Odpowiedz

Bardzo źle się to wszystko zakończy. Jak Rosja nie da rady wojną konwencjonalną, o użyje atomowej i pozamiata. Nikt nie będzie umierał za Kijów. Rosyjska ropa i gaz dla zachodu są cenniejsze niż krew Ukraińców. Za Warszawę też nikt nie będzie umierał. Nawet jak wyparuje Warszawa. Ponaradzają się tylko, poprotestują i powiedzą, że jak jeszcze raz tak zrobicie, to wam pokażemy, a wojska NATO uciekną w 48 godzin. Nigdy nie byliśmy mocarstwem, a teraz wybitnie znaleźliśmy się w czarnej d... Pół świata zbroi na potęgę Ukrainę, która walczy z drugą armią świata. Sytuacja rozwijała się jak w 39. Sankcje z każdej strony, niemieckojęzyczna opozycja, a na koniec inwazja, okupacja, kryzys, wojna. Na Rosję nie ma mocnych bo to wróg bezwzględny i nie cofnie się przed żadną zbrodnią, a z nimi żaden silny tego świata walczył nie będzie. Jeden okręt podwodny Rosji może przenosić 16 rakiet po 6 głowic nuklearnych każda, czyli 96 głowic atomowych. Po jednym telefonie może przestać istnieć cała Unia Europejska.