KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Dzień Strażaka i oficjalne przekazanie samochodu dla OSP w Uninie

Dodano:
garwolin - Dzień Strażaka i oficjalne przekazanie samochodu dla OSP w Uninie

W niedzielę 1 maja w Uninie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości miało miejsce oficjalne przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo, strażakom z unińskiej jednostki. Strażackie święto było też okazją do wręczenia strażakom odznaczeń i wyróżnień.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w kościele parafialnym w Uninie. Nabożeństwu przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Stanisław Szymuś. Eucharystię odprawili też: ks. Jerzy Kalinka i ks. Andrzej Siedlanowski.
- Jest to piękna i szlachetna służba, ale kiedy podejdziemy tak zdrowo, po męsku to wiemy ile dobrego stanie się dzięki wam, z waszym udziałem. Ile miejscowości doświadcza tyle dobra z waszej strony? Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za was, za waszą służbę, dziękujemy Panu Bogu za waszych bliskich, za wasze żony, którzy pozwalają wam rzucać wszystkie obowiązki na dźwięk syreny, gonić biegiem, szybko – mówił do strażaków duchowny.

Ksiądz Szymuś dodał, że w ruchu strażackim od sprzętu ważniejszy jest człowiek. - Dzisiaj przy tym zmechanizowanym sprzęcie pędzą strażacy nie tylko do ognia, ale także do wypadków drogowych, Myślimy sobie, czy to akurat jest najważniejsze – ten cały sprzęt, ten samochód, którzy dziś poświęcimy, czy te różne samochody, czy wszystkie inne oprzyrządowania, które mamy, które posiadamy? Czy to jest najważniejsze? Wydawałoby się, że tak, że to wszystko jest ważne, w dużej mierze bardzo ważne, ale życie pokazuje, że najważniejszy jest strażak. Bez tego i najlepszy sprzęt jest do niczego – zaznaczył.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na plac przez budynkiem OSP w Uninie. Zgromadzonych przywitał prezes jednostki Piotr Miętus.

- Tradycje strażackie są tu kultywowane z pokolenia na pokolenie. Wszyscy strażacy naszej jednostki z poświeceniem i oddaniem niosą pomoc poświęcając swój wolny czas, godnie reprezentują jednostkę na przestrzeni całego wieku – zaznaczył podczas swojego przemówienia prezes.

Po powitaniu gości przekazania kluczyków nowego wozu bojowego na ręce naczelnika OSP w Uninie Krzysztofa Mikulskiego i prezesa OSP w Uninie Piotr Miętusa dokonali prezes ZOP ZOSP RP Waldemar Sabak i zastępca komendanta powiatowego KP PSP młodszy brygadier Tomasz Biernacki.

Samochód, który kosztował około 800 tys. zł już od 2 lat służy jednostce w Uninie, ale ze względu na obostrzenia covidowe nie mógł być oficjalnie przekazany strażakom.

Gminne Obchody Dnia Strażaka były doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

REKLAMA:


Uchwałą prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP z dnia 1 lutego złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:
dh Krzysztof Mikulski (OSP Unin)
dh Tadeusz Zając (OSP Łąki)

Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:
dh Michał Suchecki (OSP Unin)
dh Marcin Szarek (OSP Unin)
dh Jacek Górski (OSP Łąki)
dh Dariusz Mateńko (OSP Łąki)
dh Adam Pankiewicz (OSP Łąki)
dh Piotr Szczęsny (OSP Łąki)

Brązowym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:
dh Marcin Mikulski (OSP Unin)
dh Hubert Przybysz (OSP Unin)
dh Tomasz Szark (OSP Unin)
dh Krzysztof Domaszczyński (OSP Łąki)
dh Szymon Mateńko (OSP Łąki)
dha Łukasz Wachnicki (OSP Łąki)
dh Piotr Zając (OSP Łąki)

Odznakę „Strażak wzorowy” otrzymali:
dh Tomasz Gazda (OSP Unin)
dh Kamil Kobziński (OSP Unin)
dh Daniel Migas (OSP Unin)
dh Paweł Mikulski (OSP Unin)
dh Łukasz Poszytek (OSP Unin)
dh Przemysław Zadrożny (OSP Unin)
dh Mateusz Chrzanowski (OSP Łąki)
dh Grzegorz Latuszek (OSP Łąki)
dh Dominik Mateńko (OSP Łąki)
dh Jan Mianowski (OSP Łąki)


W uroczystości udział wzięli także: poseł Grzegorz Woźniak, senator Maria Koc, radna sejmiku województwa mazowieckiego i wicedyrektor KOWR Joanna Bala, wicedyrektor OR KRUS i radny powiatowy Michał Jaworski, starosta garwoliński Mirosław Walicki, bryg. Jarosław Latuszek, przewodniczący RG Górzno Krzysztof Skwarek, dyrektor Wydziału Komunikacji SP w Garwolinie i wiceprzewodniczący RG Górzno Robert Ochnio, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Garwolinie Jerzy Jaroń, kierownik siedleckiej delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba oraz mieszkańcy wsi Unin.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 198

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Marley (, #IP 5f048acd4b) Odpowiedz

Oklaskiwanie kogokolwiek za to, że w ramach swoich obowiązków /za które otrzymuje niemałe apanaże/, wybudował lub kupił cokolwiek za PUBLICZNE PIENIĄDZE, jest tak idiotyczne, jak oklaskiwanie bankomatu za to, że daje ci twoją własną gotówkę.