Garwolin Sport

100 - lecie Garwolińskiego Klubu Sportowego: Historia Sekcji Zapasów Styl Wolny - cz. 4

Dodano:
garwolin - 100 - lecie Garwolińskiego Klubu Sportowego: Historia Sekcji Zapasów Styl Wolny - cz. 4

Kontynuujemy prezentację atletów sekcji zapaśniczej Garwolińskiego Klubu Sportowego. W dalszym ciągu pozostajemy w latach sześćdziesiątych, a do przedstawienia pozostali zawodnicy tacy jak Janusz Pająk, Mieczysław Kenig, Zygmunt Ochniewicz i Tadeusz Mikulski.To jedno z pierwszych grupowych zdjęć, zawodników sekcji zapaśniczej LZS Wilga Garwolin, na którym między innymi możemy rozpoznać: Z. Wojtasiewicza, Z. Ochniewicza, W. Kozickiego, S. Bogusza. Prosimy o pomoc w zidentyfikowaniu pozostałych zawodników.


Wychowankiem sekcji, który osiągnął najlepsze wyniki w sporcie jako senior, jest Janusz Pająk. W 1968 roku reprezentował nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku. Kilkukrotnie wywalczył także tytuł Mistrza Polski. Poniżej jego krótka nota biograficzna.

Janusz Pająk
urodzony 1944 w Garwolinie. Absolwent LO. Urzędnik, trener w klubie Siła Mysłowice. Następnie wyjechał do Niemiec. Zawodnik: LZS Wilga Garwolin, GKS Tychy, Skra Warszawa, Grunwald Poznań i Górnik Wesoła.
Trenerzy: Władysław Maksymiuk, Mirosław Żywczyk, Józef Wojtasiak
Osiągnięcia: Reprezentant Polski na Igrzyska Olimpijskie w Meksyku 1968r. w wadze lekkiej, miejsce 9-10.(dwie walki wygrane z A. Dastagira Afganistan i F. Aguilara Panama dwie walki przegrane: I. Horiuchii Japonia, W. Wells USA).
Czterokrotny Mistrz Polski w wadze lekkiej – 1966, 1968, 1969, 1970.


Mieczysław Kenig ur. 1947r w Garwolinie. Absolwent WSR  we Wrocławiu - kierunek Geodezja. Zawodnik LZS Wilga Garwolin w latach 1961-66.
Osiągnięcia: Spartakiada Wojewódzka XX Lecie LZS Płock – I miejsce.
Mieczysław Kenig zakończył karierę zapaśniczą z powodu wyjazdu na studia do Wrocławia. Podczas studiów pozostał wierny sportom walki i zaczął trenować Judo. Na Akademickich Mistrzostwach Polski zajął IV miejsce.Zygmunt Ochniewicz – ur.1947 w Garwolinie. Zawodnik LZS Wilga Garwolin
Trenerzy: Tadeusz Trojanowski, Leszek Dziaczkowski
Osiągnięcia: II miejsce - Mistrzostwa Polski Juniorów Rzeszów, II miejsce. IV Turniej Zapaśniczy im. Wł. Maksymiaka 1966, II miejsce w Powiatowej Spartakiadzie Spółdzielczości 1966.


Tadeusz Mikulski
– ur. 1949  Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności, stopień wojskowy - podpułkownik. Burmistrz Miasta Garwolin w latach 1994-1998 oraz 2000 – 2018.
Zawodnik LZS Wilga Garwolin sekcja zapaśnicza w latach 1963-1968.
Trenerzy: Tadeusz Trojanowski, Leszek Dziaczkowski
Zawody: I Krok Warszawa Hala Gwardia. Mistrzostwa Polski; Łańcut, Kraków, Racibórz, Łódz IVm, Kłodzko v-ce Mistrzostwo Polski Juniorów.
Turnieje Ogólnopolskie i zagraniczne: Turniej Władysława Maksymowicza Warszawa –III miejsce, Błękitna Wstęga Bałtyku Świnoujście IV miejsce, Mecz Polska – Niemcy(NRD) wygrana walka (była to jedyna wygrana walka przez Polaka). Udział w meczach: Polska -Finlandia, Polska - Czechosłowacja, Polska - Bułgaria.


Przygoda Tadeusza Mikulskiego z zapasami w sekcji LZS Wilga Garwolin trwała ponad cztery lata. Jako zawodnik zaliczył też udane występy w podnoszeniu ciężarów na szczeblu powiatowym. Zapraszam na krótkie wspomnienia byłego burmistrza z tamtego okresu.

Kliknij Player poniżej


Wielkie podziękowania dla Pani Haliny Mikulskiej za odszukanie i udostępnienie zaginionych pamiątek sportowych męża oraz dla córki Mai za pomoc w nagraniu wspomnień.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.