KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Czym zajmuje się tłocznia soków i co można w niej nabyć?

Dodano:
garwolin - Czym zajmuje się tłocznia soków i co można w niej nabyć?

Kiedy pójdziemy do sklepu i zaczniemy przyglądać się sokom, to na części z nich znajdziemy informację, że pochodzą z tłoczni. Jakie ma to dla nas znaczenie i jak taka tłocznia funkcjonuje?


Jak pracuje tłocznia soków?
Soki i syropy mogą być źródłem wielu cennych dla zdrowia związków. Jednak nie wszystkie. Niektóre mają w rzeczywistości tylko dodatek warzyw i owoców, a większość to prawie sama woda i dodający smaku cukier, który wcale zdrowy nie jest. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy sok wspierający zdrowie nasze i naszych bliskich, koncentrujmy się na sokach tłoczonych. Są one cięższe niż zwykłe soki kartonikowe i mają charakterystyczny osad. Jego obecność to dobry znak, bo świadczy o tym, że w soku jest dużo owoców. A jak taki sok powstaje w tłoczni i czy poza sokami możemy w niej kupić coś jeszcze?

Tłocznie najczęściej zlokalizowane blisko sadów, z których pozyskuje się owoce. Najlepiej, by były oddalone od miast, aby w świeżych produktach nie było zanieczyszczeń. Zanim powstanie sok, trzeba zająć się zbiorem. Tłocznia soków, która od lat funkcjonuje na rynku, będzie wiedziała, kiedy jest najlepszy moment, by zebrać owoce zdrowe, dojrzałe i słodkie. To samo dotyczy warzyw – dla walorów smakowych bardzo ważne jest to, by wybrać odpowiedni moment na zbiór. Po zbiorach produkty przechodzą staranną selekcję, by do soków trafiły te najlepsze.

Następnie jest czas na tłoczenie. Produkty są myte, suszone i tłoczone na specjalnych prasach. Istotne, w jakich warunkach się to odbywa. Podczas obróbki termicznej warzywa i owoce tracą cenne witaminy, dlatego należy wybierać soki tych tłoczni, które wykorzystują tłoczenie na zimno. W takim przypadku soki są pasteryzowane w sposób łagodny w bezpiecznej temperaturze przez parę sekund, a następnie chłodzone. Ostatni etap to rozlewanie soku do opakowań, które następnie trafia do sklepów lub bezpośrednio do nas.

Co można kupić w tłoczni soków?
Tłocznia soków w pierwszej kolejności kojarzy się z sokami i nic dziwnego, bo to główny trzon działalności tego typu firm. W zależności od tego, co znajduje się w sadzie i gospodarstwie, możemy mieć sok z innych warzyw i owoców. Do wyboru mamy m.in. sok z jabłek, malin, truskawek, żurawiny, kapusty, czarnej rzepy, pomidorów, buraków i wiele innych. Jednak oprócz tego możemy zaopatrzyć się także w szereg innych produktów.

Przykładem są różnego rodzaju syropy – z malin, pędów sosny, brzoskwini. Sprawdzą się do herbaty, do wody i jako dodatek do deserów. A skoro jesteśmy przy deserach, to w tłoczniach kupimy też przetwory owocowe, jak musy i przeciery. Ponadto do wyboru mamy szereg kiszonek i zakwasów. Wykorzystamy je nie tylko do zup, ale i do picia dla wzmocnienia odporności w sezonie jesienno-zimowym. Jak widać, wybór mamy spory, a najważniejsze, że decydując się na produkty z tłoczni, mamy pewność, że przygotowano je w taki sposób, by były w nich maksymalne ilości witamin i minerałów, a tym samym w pełni będą służyć naszemu zdrowiu.

Artykuł sponsorowany