reklama

Jak dbać o oczy, pracując przy komputerze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak dbać o oczy, pracując przy komputerze? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaPraca przy komputerze wielu osobom kojarzy się z klikaniem w klawiaturę i odpoczynkiem. Tymczasem bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, ten rodzaj pracy jest bardzo wymagający. Długie godziny spędzone przed ekranem monitora prowadzą do tzw. Syndromu Widzenia Komputerowego. To zespół dolegliwości, które posiada prawie ¾ osób pracujących przed komputerem powyżej dwóch godzin dziennie. Jak zadbać o swoje oczy w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
reklama



Czym objawia się Syndrom Widzenia Komputerowego?
CVS (ang. Computer Vision Syndrome) to dość powszechny problem. Objawia się:
    • ogólnym przemęczeniem oczu, któremu towarzyszy niewielki ból połączony z problemami z ostrością widzenia,
    • zespołem suchego oka, czyli wysuszeniem, swędzeniem i pieczeniem oczu,
    • pogorszeniem widzenia na bliskie odległości,
    • podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu,
    • bólami głowy, szyi, a nawet pleców.

Jeżeli masz wątpliwości, czy CVS dotyczy Cię, umów się na wizytę do lekarza. Okulista pomoże ocenić, czy zaburzenia, o których mowa to tylko Syndrom Widzenia Komputerowego, czy już może wada wzroku.
Jaki jest koszt konsultacji ze specjalistą? Prywatna wizyta u okulisty w Warszawie kosztuje około 200 zł.

Jak radzić sobie z łagodzeniem skutków CVS?
Jeżeli okulista potwierdził, że problemy z widzeniem występują na skutek długotrwałej pracy przed komputerem, powinieneś wprowadzić kilka zmian na swoim stanowisku pracy i w swoich codziennych nawykach.

Po pierwsze: zadbaj o stanowisko pracy
Na początek zmodyfikuj stanowisko pracy. Ekran monitora powinien znajdować się w odległości wyprostowanej ręki, a pierwsza linijka tekstu nieco poniżej linii wzroku. Niezbędne będzie też odpowiednie krzesło, z regulowanym siedzeniem, podłokietnikami i zagłówkiem. Powinieneś siedzieć wygodnie, utrzymując wyprostowaną sylwetkę oraz całe stopy na podłożu.

Często sprzątaj pomieszczenie, w którym pracujesz. Jeśli to tylko możliwe (i nie przeszkadza innym współpracownikom), wietrz pokój kilka razy dziennie. Zwróć uwagę również na oświetlenie. W ciągu dnia zdecydowanie lepiej odsłoń rolety i wpuścić do pomieszczenia naturalne światło. Z kolei wieczorem pracuj przy jasnym świetle o natężeniu nie mniejszym niż 500 lx.

Po drugie: zadbaj o komputer
Zwróć również uwagę na sprzęt, na którym pracujesz. Większość nowoczesnych komputerów wyposażonych jest w filtry ochrony oczu. Warto z nich korzystać. Niektóre ekrany mają także funkcję ograniczającą emisję światła niebieskiego. To z kolei ma zapobiegać zaburzeniom wytwarzania melatoniny w godzinach wieczornych.

Jeśli Twój sprzęt nie jest wyposażony w takie filtry, zawsze możesz zainstalować na nim specjalne aplikacje. W Internecie dostępne są też specjalne programy, które pomagają zoptymalizować wielogodzinną pracę przy komputerze. Ich zadaniem jest regularne wyświetlanie alertów dotyczących przerw lub ćwiczeń.

Po trzecie: zadbaj o swoje oczy
Podstawą pracy przy komputerze jest również odpowiednie nawilżenie oczu. Zmniejszona częstotliwość mrugania wysusza bowiem spojówki i rogówki. Dlatego najlepiej mieć zawsze przy sobie nawilżające krople do oczu. Wybierz takie bez konserwantów, których z powodzeniem można używać nawet kilka razy w ciągu dnia. Dobrą praktyką jest także zainstalowanie nawilżacza powietrza nieopodal komputera.
Rób przerwy i pamiętaj o gimnastyce oczu. Na każdą godzinę pracy przy komputerze przysługuje Ci pięć minut przerwy. Wstań wówczas od biurka, przespaceruj się i co najważniejsze popatrz w dal. Możesz wykonać też kilka prostych ćwiczeń. Na przykład spoglądać na boki pod różnymi kątami czy zataczać oczami ósemki. Poprawi to akomodację i rozluźni mięśnie. A jeśli tylko masz taką możliwość, usiądź w spokojnym miejscu i po prostu zamknij oczy.

Możesz też zainwestować w okulary z powłoką antyrefleksową. Poprawiają one ostrość i kontrast widzenia, a jednoczenie zmniejszają zmęczenie oczu.@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo