Ciekawe tematy z Garwolina

KGHM: małe modułowe reaktory atomowe pozwolą na efektywną i bezpieczną produkcję energii

Dodano:
garwolin - KGHM: małe modułowe reaktory atomowe pozwolą na efektywną i bezpieczną produkcję energii

Podczas debaty „Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” zorganizowanej w ramach gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju przedstawiciele KGHM Polska Miedź omówili projekt budowy małych, modułowych elektrowni atomowych, które pozwolą na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Pierwszy taki reaktor miedziowej spółki ma ruszyć w 2029 roku.

Jak ocenił ekspert KGHM Polska Miedź prof. AGH Ludwik Pieńkowski - ostatnia dekada przyniosła bardzo dynamiczny rozwój technologii reaktorowych. Dodał, że wybrana przez KGHM technologia amerykańskiej firmy NuScale jest bezpieczniejsza i opiera się na zupełnie innej filozofii niż duże konwencjonalne reaktory, których wybudowanie wymaga dziesiątków miliardów złotych. Jak powiedział, dla miedziowego giganta ważna jest tu modułowość, a co za tym idzie możliwość stopniowego dołączania kolejnych modułów reaktorowych.

„Rdzeń reaktora i obszar rdzenia charakteryzuje się zbliżonymi parametrami, co w dużych reaktorach. W Polsce mówi się o dwóch takich projektach, które są o krok od uruchomienia budowy pierwszych komercyjnych bloków energetycznych – mówił prof. Pieńkowski. – Program, w którym uczestniczy KGHM oparty na tzw. reaktorach lekkowodnych jest najbardziej dojrzały w trzech wymiarach: technologicznym, biznesowym i regulacyjnym. Plan KGHM jest taki, by jako pierwszą komercyjną instalacje uruchomić w 2029 roku blok energetyczny o mocy 360 MW. Ta technologia umożliwia budowę modularnego bloku energetycznego o mocy dostosowanej do potrzeb – od 300 MW do 900 MW” – zaznaczył.

REKLAMA:


Jak przypomniał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź, miedziowa spółka, która jest drugim największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce, w lutym br. wybrała projekt małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR) amerykańskiej firmy NuScale – jedynej firmy posiadającej licencję SDA (Standard Design Approval) nadaną przez amerykańskiego regulatora. Energia z SMR ma zasilać oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Podgórski wyjaśnił, że decyzja lubińskiej spółki o wyborze SMR, która zapadła w 2021 r., poza powodami biznesowymi, ma się także przyczynić do ograniczenia emisji CO2 w Polsce - nawet o 8 mln ton rocznie.

„KGHM to jest cały ciąg techniczny, który musi mieć zapewnioną energię elektryczną na odpowiednim poziomie – stąd taka decyzja” – dodał.

„Core business KGHM to miedź, złoto, srebro, nie tylko w Polsce, ale też np. w Chile, a nie energetyka. To, co jest ważne - to zapewnienie stabilnych, stałych, tanich i długoterminowych dostaw energii elektrycznej – mamy te 360 MW, których potrzebujemy” – powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź.

Jak wyjaśnił moduł SMR, planowany przez KGHM, jest zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu mniejszej, skalowalnej i bezpieczniejszej wersji reaktora. A cała instalacja może składać się nawet z sześciu modułów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Wilczyca z bagien (, #IP 97dded812a) Odpowiedz

1 reaktor postawią w Garwolinskiej Specjalistycznej Strefie Ekonomicznej. Jak bedzie reaktor TO BĘDZIE fabryka kleju i opium na wewnętrzne potrzeby b0jówek jedynej słusznej partyjski.

Bezplatne reaktory od pinokia z RM (, #IP 97dded812a) Odpowiedz

🇨🇳🚘 Rząd w Pekinie oferuje dotacje w wysokości do 10 000 juanów (1500 USD) właścicielowi samochodu, który do 31 grudnia złomował stary samochód osobowy i kupił nowy samochód elektryczny.

dzicz ... (, #IP 11b9a08f92) Odpowiedz

Bedą budowac medialnie jak CPK