Wiadomości z Garwolina

Paulina Makulec-Walenda i Jerzy Żochowski odznaczeni przez prezydenta

Dodano:
garwolin - Paulina Makulec-Walenda i Jerzy Żochowski odznaczeni przez prezydenta

30 lipca odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. Garwolin w gronie odznaczonych reprezentowali Paulina Makulec-Walenda i Jerzy Żochowski.

Jak co roku, w Muzeum Postania Warszawskiego odbyło się uroczyste spotkanie ostatnich żyjących bohaterów tamtych dni, przedstawicieli organizacji kombatanckich, rodzin oraz osób pielęgnujących pamięć o bohaterach, w tym harcerzy zrzeszonych w czterech największych organizacjach z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Uroczystość ta stała się kolejny raz okazją do uhonorowania najwyższymi odznaczeniami państwowymi powstańczych bohaterów - żołnierzy, sanitariuszki, łączniczki. Za każdym z nadanych odznaczeń kryją się piękne i niepowtarzalne historie. Nieugięta postawa Powstańców pozostaje inspiracją do nieustannej pracy dla kolejnych pokoleń nad zachowaniem niesłabnącej wartości jaką jest wolna i niepodległa Polska.

Ponadto, oprócz pracowników Muzeum Postania Warszawskiego i członków organizacji społecznych w gronie wyróżnionych nie zabrakło również przedstawicieli Wojska Polskiego. W tym roku pierwszy raz w historii odznaczenia zostały nadane również żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. W gronie odznaczonych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej znalazła się st. szer. Paulina Makulec-Walenda z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, która z rąk Prezydenta RP otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Srebrnym Krzyżem odznaczony został też Jerzy Żochowski ze Skautów Europy, organizator zlotów harcerskich w rocznicę Powstania Warszawskiego, za zasługi dla Niepodległej.

REKLAMA:


- Odznaczenie państwowe odebrane z rąk Prezydenta RP jakim jest Srebrny Krzyż Zasługi jest ogromnym wyróżnieniem. Jednak najbardziej wartościową rzeczą jest zawsze możliwość poznania, obcowania oraz wszelkie odbyte spotkania i rozmowy z Powstańcami - mówi pochodząca z Garwolina st. szer. Paulina Makulec-Walenda, dodając: - Za każdym Powstańcem kryje się zupełnie inna historia, każdy z Nich stoczył swoją osobistą walkę, każdemu z Nich towarzyszyły zapewne inne przesłanki by zdecydować się włączyć w ten Najważniejszy Zryw z 1944 r., wszystkich jednak łączy wspólny mianownik, jest to szczera miłość do Ojczyzny. I tego właśnie uczą mnie każdego dnia Moi Najwspanialsi Bohaterowie!

Podczas uroczystości odznaczenia otrzymało również pięciu kombatantów będących pod opieką 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski p. Stefania Dembowska oraz p. Danuta Dworakowska-Jędrzejczak, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: p. Janina Burza oraz p. Anna Kurek, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości: p. Ryszard Dworak.

Fot. Dowództwo Garnizonu Warszawa


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 5

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Rolnik z PiS (, #IP 2b8035042b) Odpowiedz

gratulacje ale według mnie w tym zacnym towarzystwie odznaczonym przez Pana Prezydenta brakuje Pana Bąkiewicza największego współczesnego polskiego patrioty i jedynego, który tak ostro przeciwstawia się się dominacji niemieckiej i brukselskiej w Europie.

wszystko za nasze pieniądze (, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

powiązane ze sobą organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości otrzymały w sumie prawie 3,88 mln zł z budżetowych pieniędzy tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pieniądze przekazywał Fundusz Patriotyczny i Narodowy Instytut Wolności. Wszystko to na zakup i remont Sopicowa czyli nowej siedziby narodowców. Za tyle kasy to nawet ten zacietrzewiony cwaniaczek, tak jaki i reszta pisowców będzie grała patriotów do samego końca Polsli lub strumienia kasy.

Pan Jan (, #IP ebfec03c8d) Odpowiedz

Długopis Długopis tak na Andrzeja wołają, podpisuje wszystko nawet tego nie czytając, Długopis Długopis to właśnie on.