Rozrywka | Kultura Garwolin

Policja konna na Święcie Hodowców Koni

Dodano:
garwolin - Policja konna na Święcie Hodowców Koni

Podczas 10. Regionalnego Święta Hodowców Koni w Górkach przed publicznością z powiatu garwolińskiego zaprezentowała się policja konna. Policyjne konie wykorzystywane są głównie do służby patrolowej, a także do działań związanych z zapewnianiem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego w czasie imprez masowych i zgromadzeń. Policyjni jeźdźcy są miłośnikami i opiekunami koni, a także ich partnerami w codziennej służbie.


W dniach 24-25 września w Górkach odbyło się 10. Regionalne Święto Hodowców Koni. Wydarzenie co roku cieszy się ogromną popularnością. Również tym razem impreza była pełna atrakcji. Zielone tereny góreckiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, dziesiątki koni, bryczki, pokazy, atrakcje dla najmłodszych - wszystko to zgromadziło rzesze mieszkańców regionu i miłośników koni. Piknikowi towarzyszyły specjalne stoiska przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Komendę Powiatową Policji w Garwolinie. W informacyjno-edukacyjne działania włączyli się także policjanci z Komendy Głównej Policji. Tegoroczna edycja wydarzenia została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Koń, aby mógł trafić do policji, musi spełniać ściśle określone wymagania. Powinien być spokojny i zrównoważony. Nie może się bać, ani nerwowo reagować na bodźce zewnętrze, takie jak np. ruch uliczny, hałas, czy wystrzał. W stołecznej jednostce obecnie służą wyłącznie konie rasy śląskiej. Są to wysokie, odznaczające się masywną budową ciała zwierzęta. Podobnie jak kandydat na jeźdźca, również koń, który ma pełnić służbę w policji, musi przejść odpowiednie szkolenie, które jest realizowane na podstawie programu doskonalenia zawodowego dla jeźdźców i koni.

REKLAMA:


Na imprezie nie zabrakło zabraknąć policjantów z końmi z Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, których obecność przyciągnęła wielu widzów. Obecni byli również funkcjonariusze, którzy prowadzili działania profilaktyczne i informacyjne, przygotowali punkt rekrutacyjny, a także stanowisko, przy którym można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie policjantów oraz poznać tajniki ich pracy. Chętni mogli pokonać specjalnie przygotowany tor przeszkód w alkogoglach. Przy stoisku multimedialnym funkcjonariusze promowali narzędzia zbliżające Policję do społeczeństwa takie jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i Moja komenda.

Organizatorami wydarzenia byli Terenowe Koło Hodowców Koni w Garwolinie, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie, wójt gminy Garwolin, starosta powiatu garwolińskiego, Gminne Centrum Animacji w Sulbinach oraz kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach przy wsparciu senator RP Marii Koc.

Autor: mł.asp. Małgorzata Pychner/Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 24

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.