czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

W Żelechowie pamiętali o Powstaniu Styczniowym

Dodano:
garwolin - W Żelechowie pamiętali o Powstaniu Styczniowym

Broń używaną w 1863 r. oraz elementy ubioru i wyposażenia powstańców można było obejrzeć podczas sesji popularnonaukowej zorganizowanej 20 stycznia w żelechowskim MGOK-u z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło polskie powstanie narodowe przeciwko Rosji. Głównym inicjatorem przygotowań do powstania na ziemi żelechowskiej był Gustaw Wyssogota Zakrzewski, właściciel majątku Ciechomin, wnuk właściciela Żelechowa Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego. W okolicach Żelechowa zorganizowane zostały trzy oddziały powstańcze. Największy 400-osobowy oddział powstał w Żelechowie – dowodził nim Gustaw Zakrzewski, drugi oddział powstał w Maciejowicach – dowódcą był płk Walenty Lewandowski, trzecim była żandarmeria powstańcza dowodzona przez kpt. Zdzisława Łaskiego z Woli Zadybskiej. W Żelechowie zlokalizowane było zaopatrzenie oddziałów polskich, tu również działał szpital powstańczy. W powstaniu udział wzięło wielu mieszkańców miasta i okolicy. Bohaterem powstania związanym z Żelechowem był gen. Romuald Traugutt – ostatni dyktator powstania. Traugutt mieszkał w Żelechowie w latach 1845-1853, pełniąc służbę w miejscowym 3 Batalionie Saperów.

Podczas sesji zorganizowanej w MGOK-u wystąpiło dwór prelegentów: Marek Ziędalski – historyk, wicestarosta powiatu garwolińskiego oraz Adrian Pogorzelski – przewodnik i pilot wycieczek, właściciel biura turystycznego Południk 21. Marek Ziędalski zaprezentował referat pt. „Polskość ziemią wyryta - dzieje Kopca Kościuszki w Krępie". Kopiec to miejsce, gdzie w 1794 r. po przegranej bitwie maciejowickiej ranny Kościuszko dostał się do niewoli rosyjskiej, a wiele lat później, w 1861 r. zostały zorganizowane tam dwie przedpowstaniowe manifestacje patriotyczne. Jest to więc zarazem symbol utraty niepodległości oraz dążeń do jej odzyskania. Drugi gość, Adrian Pogorzelski, w wykładzie pt. „Kosa, karabin, mróz, kurz i bohaterowie - o powstaniu roku 1863 na terenie powiatu garwolińskiego" nakreślił tło historyczne, opowiedział o bitwach i potyczkach w okolicy oraz przybliżył powstańczą codzienność. Do udziału w lekcji historii zaprosił uczniów, którzy mogli przebrać się w stroje z epoki oraz obejrzeć broń używaną przez powstańców.

REKLAMA:


W sesji popularnonaukowej liczny udział wzięła młodzież ze szkół z terenu miasta i gminy Żelechów oraz mieszkańcy. Na zakończenie Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz podziękował prelegentom za przybliżenie wydarzeń sprzed 160 lat oraz wszystkim obecnym za udział w spotkaniu.


MGOK Żelechów

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 57

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.