Na cmentarzu parafialnym w Garwolinie delegacje samorządów: powiatu garwolińskiego na czele ze starostą powiatu Mirosławem Walickim i zastępcą przewodniczącego rady powiatu Kazimierzem Sionkiem, miasta Garwolina na czele z burmistrzem Marzeną Świeczak i przewodniczącym rady miasta Andrzejem Ostolskim, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód "Gołąb” z prezesem Antonim Frąckiewiczem, służby mundurowe, przedstawiciele szkół z terenu powiatu garwolińskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku poświęconym Poległym Powstańcom.
Najważniejszą częścią wydarzenia była Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, której przewodniczył proboszcz ks. kanonik Stanisław Szymuś, homilię wygłosił kapelan środowisk kombatanckich ks. Prałat Edmund Szarek.
-160 lat temu Polacy nie zostawili w potrzebie swojej Matki Ojczyzny, stanęli do walki w pragnieniu wolności ukochanej Ojczyzny - podkreślał podczas homilii ks. Prałat.
- Kto nie zna historii, nie umie żyć. Kto nie zna historii jest nieprzygotowany do życia. Oderwanie od historii, zapominanie o niej, to budowanie bez fundamentów. Dlatego taż ważne jest pielęgnowanie naszej narodowej historii, powracanie do ducha tych wielkich wydarzeń, bo naród bez historii jest narodem bez przyszłości – mówił.
@@@
W trakcie homilii duchowny przywołał wielkie postacie, narodowych bohaterów związanych z Powstaniem Styczniowym m. in. brata Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego, ks. Wawrzyńca Lewandowskiego urodzonego w Łaskarzewie, bp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, najdłużej walczącego Powstańca ks. Stanisława Brzóskę czy wreszcie dyktatora Powstania Styczniowego związanego z Żelechowem Romualda Traugutta.
Po mszy świętej delegacje uczciły pamięć Bohaterów Styczniowych przy pamiątkowej tablicy umieszczonej 10 lat temu na północnej ścianie garwolińskiej kolegiaty, która głosi: „Pamięci wydarzeń 1861 roku związanych z obroną wiary i obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej przez mieszkańców Garwolina, ks. kanonika Jana Nepomucena Wierzbickiego, proboszcza parafii i ks. biskupa Beniamina Szymańskiego oraz bohaterom powstania styczniowego 1863-1864, mieszkańcom ziemi garwolińskiej w 150 rocznicę.”
Organizatorem uroczystości był samorząd powiatu garwolińskiego, miasto Garwolin, ŚZŻ AK Obwód "Gołąb" Garwolin, kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.
W Powstaniu Styczniowym uczestniczyło ponad 200 tys. osób, które wzięły udział w ponad 1,2 tys. bitwach i potyczkach. Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.
Źródło i zdjęcia: FB Powiat Garwoliński, opr. AS
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.