czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Uczcili pamięć powstańców styczniowych

Dodano:
garwolin - Uczcili pamięć powstańców styczniowych

W niedzielę, 22 stycznia 2023 r. w Garwolin uczestniczył w obchodach oddających cześć bohaterskim przodkom uczestniczącym w Powstaniu Styczniowym, które wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i było największym powstaniem przeciwko zaborcy rosyjskiemu.


Na cmentarzu parafialnym w Garwolinie delegacje samorządów: powiatu garwolińskiego na czele ze starostą powiatu Mirosławem Walickim i zastępcą przewodniczącego rady powiatu Kazimierzem Sionkiem, miasta Garwolina na czele z burmistrzem Marzeną Świeczak i przewodniczącym rady miasta Andrzejem Ostolskim, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód "Gołąb” z prezesem Antonim Frąckiewiczem, służby mundurowe, przedstawiciele szkół z terenu powiatu garwolińskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku poświęconym Poległym Powstańcom.
Najważniejszą częścią wydarzenia była Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, której przewodniczył proboszcz ks. kanonik Stanisław Szymuś, homilię wygłosił kapelan środowisk kombatanckich ks. Prałat Edmund Szarek.

-160 lat temu Polacy nie zostawili w potrzebie swojej Matki Ojczyzny, stanęli do walki w pragnieniu wolności ukochanej Ojczyzny - podkreślał podczas homilii ks. Prałat.
- Kto nie zna historii, nie umie żyć. Kto nie zna historii jest nieprzygotowany do życia. Oderwanie od historii, zapominanie o niej, to budowanie bez fundamentów. Dlatego taż ważne jest pielęgnowanie naszej narodowej historii, powracanie do ducha tych wielkich wydarzeń, bo naród bez historii jest narodem bez przyszłości – mówił.

REKLAMA:


W trakcie homilii duchowny przywołał wielkie postacie, narodowych bohaterów związanych z Powstaniem Styczniowym m. in. brata Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego, ks. Wawrzyńca Lewandowskiego urodzonego w Łaskarzewie, bp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, najdłużej walczącego Powstańca ks. Stanisława Brzóskę czy wreszcie dyktatora Powstania Styczniowego związanego z Żelechowem Romualda Traugutta.

Po mszy świętej delegacje uczciły pamięć Bohaterów Styczniowych przy pamiątkowej tablicy umieszczonej 10 lat temu na północnej ścianie garwolińskiej kolegiaty, która głosi: „Pamięci wydarzeń 1861 roku związanych z obroną wiary i obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej przez mieszkańców Garwolina, ks. kanonika Jana Nepomucena Wierzbickiego, proboszcza parafii i ks. biskupa Beniamina Szymańskiego oraz bohaterom powstania styczniowego 1863-1864, mieszkańcom ziemi garwolińskiej w 150 rocznicę.”

 Organizatorem uroczystości był samorząd powiatu garwolińskiego, miasto Garwolin, ŚZŻ AK Obwód "Gołąb" Garwolin, kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

 W Powstaniu Styczniowym uczestniczyło ponad 200 tys. osób, które wzięły udział w ponad 1,2 tys. bitwach i potyczkach. Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.

Źródło i zdjęcia: FB Powiat Garwoliński, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 62

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.