czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Najbardziej cenieni twórcy NFT. Czy to nowa forma sztuki?

Dodano:
garwolin - Najbardziej cenieni twórcy NFT. Czy to nowa forma sztuki?

Nowoczesne formy sztuki już dawno wkroczyły na wirtualne salony, wychodząc poza powszechnie uznane konwenanse. Coraz częściej mówi się, że do sztuki można zaliczyć także NFT. Czym tak naprawdę jest? Jacy są najbardziej cenieni twórcy NFT na świecie? Wyjaśnijmy wszystkie te zagadnienia.


Czy sztuka musi być namacalna? Pozornie wydaje się nam, że tak jest. Chcemy dotykać obrazów, rzeźb czy wydawanych przez najlepszych na świecie artystów płyt. Jednak wiele aspektów sztuki odbieramy jako bodźce, wykorzystując nasze zmysły. Tak jest z muzyką i tak jest właśnie z NFT.

Czym jest NFT? Czy można uznać to za sztukę?

Co naprawdę wiemy o NFT? To tzw. niewymienny token (z angielskiego Non-Fungible Token). Znany jest jako nietypowy rodzaj sztuki, a właściwie jej cyfrowego odzwierciedlenia. Polega na przygotowaniu wirtualnych kolekcji cyfrowych drogocennych elementów takich jak między innymi przedmioty kolekcjonerskie (znaczki, kartki pocztowe, monety), dzieła sztuki (obrazy, rzeźby), żetony czy inne elementy o wysokiej wartości. NFT zweryfikowane jest przy pomocy blockchaina (podobnie jak kryptowaluty) i każdy element stworzony w tej technologii posiada swoje unikalne i jedyne odzwierciedlenie.

Czy jednak NFT to sztuka? Token stanowi unikalną wizję przedmiotów stanowiących część naszych realnych wartości. Jest alternatywną formą inwestycji właśnie w wirtualne wizerunki cennych dzieł. Jego stworzenie wymaga ogromnych nakładów pracy i zmysłu artystycznego. Nie wystarczy zrobić po prostu zdjęcia określonego dzieła. Zdecydowanie NFT jest więc sztuką, a precyzując dokładnie – jego wirtualną formą.


Kim są cenieni twórcy NFT?
Ze względu na fakt, że NFT jest sztuką, możemy mówić o jego najsłynniejszych twórcach. Cenieni twórcy NFT to artyści, którzy stworzyli całe kolekcje lub pojedyncze dzieła, a ich ceny przekraczają kilka a niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów na aukcjach. Stanowią oni prawdziwie awangardową elitę, stawiającą na cyfryzację nowoczesnego nurtu artystycznego.

Przykładem artysty cenionym z NFT jest Brytyjczyk Damien Hirst. Stworzył on ponad 10 tysięcy dzieł sztuki w cyfrowym wydaniu. Inną osobą jest Beeple czyli Mike Winkelmann – to on jest twórcą najdroższego aktualnie NFT o wartości 69 346 250 USD. Wspomnijmy też, że także w Polsce pojawiają się cenieni twórcy NFT. Np. cyfrowe artystyczne dzieła Pawła Kowalewskiego kosztują na polskich aukcjach około pół miliona złotych.

Sprawdź: 5 najbardziej cenionych twórców NFT

Jaką przyszłość czeka NFT?
W 2022 roku mieliśmy prawdziwy bum na tokeny, który trwa do dziś. Cenieni twórcy NFT zyskują kolejnych inwestorów, a cyfrowe odzwierciedlenie sztuki zyskuje nowe uznanie. Czy to oznacza, że przyszłość tokenów rysuje się w jasnych barwach? Chociaż przed technologią wiele wyzwań (takich z jakimi między innymi borykały się kryptowaluty), ale rozwój metaversum (wirtualnej rzeczywistości) stanowiącej podkładkę dla NFT sprawia, że technologia ta z pewnością będzie stanowiła świetne lokum środków i możliwość rozwoju dla sztuki alternatywnej.


Artykuł sponsorowany