czan maj 2022

Rozrywka | Kultura Garwolin

VI Przegląd Orkiestr Dętych w Żelechowie za nami

Dodano:
garwolin - VI Przegląd Orkiestr Dętych w Żelechowie za nami

W niedzielę 10 września w Parku Miejskim w Żelechowie odbył się VI Przegląd Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Organizatorami wydarzenia byli: gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Przegląd Orkiestr Dętych to wydarzenie, które co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Żelechów oraz bliższych i dalszych okolic.

Na scenie zaprezentowały się cztery orkiestry: Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie, Orkiestra Dęta PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń Podlaski oraz Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie.

Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. Początki jej istnienia sięgają lat 50. XX w. Obecnie Łukowska Orkiestra Dęta uświetnia swoją grą prawie wszystkie lokalne uroczystości kościelne i państwowe. W 2016 r. koncertowała w Estonii. Za swoją działalność dwukrotnie została uhonorowana nagrodą Starosty Powiatu Łukowskiego. Otrzymała również statuetkę Łukowskiego Niedźwiedzia, którą Burmistrz i Rada Miasta wyróżniają organizacje zasłużone dla miasta Łuków. Kapelmistrzem jest Tadeusz Bochman.

Następnie zaprezentowała się Kolejowa Orkiestra Dęta z Siedlec. Jej powstanie datuje się na rok 1920. Do najważniejszych występów Orkiestry należą m.in: koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie, oprawa muzyczna Mszy świętej podczas pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Siedlec czy udział w audycji „Lato z Radiem" emitowanej przez pierwszy program Polskiego Radia. Corocznie Orkiestrę można zobaczyć i usłyszeć na Jasnej Górze, podczas występów w trakcie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy. Kapelmistrzem jest Tomasz Gronowski.

REKLAMA:


Kolejną orkiestrą, która wystąpiła podczas przeglądu, była Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń Podlaski. Zespół składa się z dwóch orkiestr - z gminy Czemierniki, która powstała w 2013 r. oraz gminy Radzyń Podlaski działającej od 2018 r. Orkiestra w składzie 35-osobowym koncertowała w wielu miejscach za granicą. W 2015 r. wyjechała na 33. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Malente w Niemczech natomiast we wrześniu 2017 r. brała udział w 18. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Malgrat de Mar w Barcelonie w Hiszpanii. W 2019 r. odbyła koncertowe tournée po Chorwacji, gdzie wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w miejscowości Crikvennica. Założycielem i kapelmistrzem orkiestry jest Tomasz Nurzyński.

Jako ostatnia zaprezentowała się na scenie Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie, która działa od 1906 r. Trzon zespołu stanowią uczniowie szkół z terenu gminy Żelechów. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną niemal wszystkim uroczystościom organizowanym na terenie gminy Żelechów, ale również coraz częściej występuje poza jej granicami. Dzięki szerokiemu repertuarowi jej występy uświetniają uroczystości o różnorodnym charakterze. Kapelmistrzem orkiestry jest Stefan Solarczyk.

Zwieńczeniem niedzielnego wydarzenia był wykonany przez wszystkie zgromadzone orkiestry marsz „Orkiestry dęte".

W podziękowaniu za piękne występy Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz wraz ze Starostą Powiatu Garwolińskiego Mirosławem Walickim wręczyli kapelmistrzom pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 69

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.