czan maj 2022

Rozrywka | Kultura Garwolin

Dożynki Gminy Parysów były pełne atrakcji

Dodano:
garwolin - Dożynki Gminy Parysów były pełne atrakcji

10 września 2023 roku na Rynku w Parysowie odbyły się dożynki gminne.


Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu barwnego korowodu prowadzonego przez poczty sztandarowe, na czele z orkiestrą dętą z Borowia, do kościoła parafialnego w Parysowie. Następnie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w dziękczynnej Mszy Świętej, odprawionej przez księdza kanonika Włodzimierza Tendorfa.

Po nabożeństwie delegacje przeszły na Rynek w Parysowie, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości. Tradycyjnie delegacje z sołectw przekazały symbolicznie na ręce wójta gminy Bożeny Kwiatkowskiej oraz przewodniczącego rady gminy Marka Bogusza poświęcone wieńce i chleby.

Zaszczytną rolę starostów dożynek pełnili w tym roku Jolanta Obłoza z Kozłowa i Grzegorz Legat, także z Kozłowa.

Na wydarzenie przybyli m.in.: poseł na Sejm RP Iwona Kurowska, poseł na Sejm RP Maria Siarkowska, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, poseł na Sejm RP Maciej Górski, poseł czterech kadencji Sejmu Marian Piłka, asystent poseł Teresy Wargockiej Elżbieta Woźniak-Sionek, wiceprzewodniczący rady powiatu Kazimierz Sionek, Beata Pasternak -  przedstawicielka członek zarządu województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej,  kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marcin Jaroń, kierownik Placówki Terenowej KRUS Garwolin Andrzej Koszustski, młodszy aspirant Sebastian Chabrowski, sekretarz gminy Borowie Marta Serzysko,  zastępca wójta gminy Parysów Bogumiła Nowosielska, skarbnik gminy Parysów Elżbieta Mucha.

Po  przywitaniu gości, wójt Bożena Kwiatkowska i przewodniczący rady gminy Marek Bogusz, przyjęli z rąk starostów dożynek chleb dożynkowy, symbolizujący owoc ziemi i pracy ludzkich rąk. Następnie wójt gminy wygłosiła przemówienie.

W uroczystościach wzięły udział delegacje dożynkowe reprezentujące różne sołectwa, w tym: Choiny, Kozłów, Łukówiec, Parysów, Poschła, Słup, Starowola, Stodzew, Wola Starogrodzka, Żabieniec, Słup Pierwszy, Słup Drugi oraz Wilchta.
Uroczystości zgromadziły również Koła Gospodyń Wiejskich, w tym: Koło Gospodyń Wiejskich Choineczki z Choin, Koło Gospodyń Wiejskich Paryżanki z Parysowa, Koło Gospodyń Wiejskich Wolanka z Woli Starogrodzkiej, Koło Gospodyń Wiejskich Starowolanki ze Starowoli, Koło Gospodyń Wiejskich „Stodzewianki” ze Stodzewia, Koło Gospodyń Wiejskich wsi Poschła, Koło Gospodyń Wiejskich z Łukówca oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Słupa Drugiego, a także przedstawiciele Stowarzyszenia – Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku.

REKLAMA:


Na dożynkowej scenie wystąpiły sześciolatki z grupy IV – Motylki z Publicznego Przedszkola w Parysowie, które zaprezentowały taniec do piosenki zespołu ABBA „Mamma Mia”. Opiekunem grupy była Agnieszka Bątruk. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy IVa Szkoły Podstawowej w Parysowie, którzy zatańczyli walca z filmu „Noce i Dnie”. Kolejnymi uczestnikami były dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-IV Szkoły Podstawowej w Woli Starogrodzkiej. Uczniowie zaśpiewali piosenki pt. „Idzie jesień przez świat”, „Słoneczna wycinanka”, „Polskie kwiaty” i zaprezentowały tańce ludowe „Trojaki” i „Grozik”.

W pokazie tanecznym zaprezentowały się członkinie Międzyszkolnego Gimnastyczno-Tanecznego Uczniowskiego Klubu Sportowego „No NAME” z Garwolina. Następnie na scenie pojawiły się Koło Gospodyń Wiejskich „Paryżanki” z Parysowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanka” z Woli Starogrodzkiej.

Na dożynkowej scenie wystąpili także kabaret „Na żarty” oraz zespoły muzyczne: Lili, Golden Flash oraz Extazy.
Dożynki Gminne 2023 w Parysowie były współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

źródło i zdjęcia parysow.pl, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 149

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.