Policyjny Wielki Brat patrzył w Garwolinie
16 października na drogach Garwolina policjanci prowadzili działania kontrolne z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam. Policjanci nadzorowali ruch w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
- Działania z wykorzystaniem systemu ICam realizowane były przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego garwolińskiej komendy oraz funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, którzy obsługiwali mobilny system kamer ICam. To urządzenie, które można zamontować praktycznie wszędzie np. na dachu samochodu, budynku czy na słupie. System nie rzuca się w oczy, a jednocześnie pomaga policjantom, którzy dbają o zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowych – informuje podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowy KPP w Garwolinie.
System kamer zarejestrował zachowanie kierowców m.in. na ruchliwej ul. Kościuszki przy dworcu PKS. Główne przewinienia kierujących, ujawniane w trakcie działań to niestosowanie się do znaku STOP, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, ale też korzystanie z telefonu podczas jazdy.
Działania kontrolne z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam będą powtarzane.
Dokąd zmierzamy?
W czasach wszechobecnych kamer warto zadać sobie pytania: Dokąd zmierzamy? Ile jeszcze będzie podobnych działań i jak daleko one pójdą?
W Chinach za przejście w miejscu niedozwolonym lub na czerwonym świetle, specjalny fotoradar robi ludziom zdjęcia i udostępnia dla wszystkich. Takie informacje znajdziemy bez problemu w Internecie. Informował o tym na przykład portal Boop.pl.
- Początki były skromne, lokalne, ale cele od razu ambitne. W 2013 roku lokalne władze w okręgu Pingyi rozpoczęły instalację dziesiątek tysięcy kamer bezpieczeństwa na obszarach miejskich i wiejskich. Do 2016 roku w sumie zainstalowano ich ponad 28,5 tysiąca. Jak podawały media państwowe, nawet w najmniejszych wioskach zainstalowano co najmniej sześć kamer bezpieczeństwa. Obraz z kamer docierał nie tylko do policji (2) i do algorytmów automatycznego rozpoznawania twarzy. Także sami mieszkańcy, za pomocą specjalnych skrzynek telewizyjnych zainstalowanych w domach, mogli oglądać na żywo nagrania z kamer bezpieczeństwa i nacisnąć przycisk, by wezwać policję, jeśli zauważyli coś niepokojącego. Nagrania z kamer można było również oglądać na smartfonach – czytamy na mlodytechnik.pl. Warto przeczytać do jakiego stopnia sprawdzane a jednocześnie sterowane jest chińskie społeczeństwo.
Należy sobie zadać pytanie, nie czy, a raczej kiedy obudzimy się w świecie z powieści Zajdla, Huxleya czy Orwella, gdzie dla naszego dobra poziom naszej decyzyjności i wolności zostanie ograniczony do poziomu na jakim żyje hodowlane zwierzę, oczywiście dla naszego bezpieczeństwa.
źródło: KPP w Garwolinie, Boop.pl, mlodytechnik.pl/ AS
Galeria 3
Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.
Waszym zdaniem