Nowe kamery na granicach miasta. Czy jest się z czego cieszyć?
W ramach rozbudowy systemu garwolińskiego monitoringu zainstalowanych zostało 12 inteligentnych kamer z systemem rejestracji tablic samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z terenu miasta, które mają stanowić skuteczne narzędzie prewencyjne, zwiększające skuteczność właściwych służb w zakresie zapobiegania i wykrywania przestępczości oraz mają zwiększać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Czy jest się z czego cieszyć?
(zdjęcie wprowadzajace wizerunek Wielkiego Brata autorstwa Frederica Guimonta, garwolin.pl)
Z końcem 2023 roku miasto Garwolin zakończyło rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego na terenie miasta, na który pozyskało dofinansowanie ze środków budżetu państwa w wysokości 59.997,57 zł. Samorząd dołożył tylko 20% do całkowitego kosztu zadania.
- System monitoringu to nie tylko narzędzie do reagowania na sytuacje awaryjne i naruszenia przepisów drogowych, ale także prewencja. Obecność kamer odstrasza potencjalnych przestępców, co przyczynia się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa publicznego. System monitoringu na terenie miasta jest transparentny, a nagrywane dane są przechowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami z poszanowaniem prywatności każdego mieszkańca – takie zapewnienia czytamy na stronie garwolińskiego magistratu.
– Nowe kamery monitoringu na terenie miasta mają przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców Garwolina – mówi burmistrz miasta Marzena Świeczak.
W ramach rozbudowy systemu monitoringu miasto zainstalowało 12 inteligentnych kamer z systemem rejestracji tablic samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z terenu miasta, które stanowią skuteczne narzędzie prewencyjne, zwiększające skuteczność właściwych służb w zakresie zapobiegania i wykrywania przestępczości oraz zwiększające poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Kamery zostały rozmieszczone na głównych drogach wlotowych do miasta oraz dwóch newralgicznych skrzyżowaniach dróg miejskich z drogami powiatowymi.
– Realizacja tego zadania to kolejny ważny krok w rozwoju naszego miasta. Te inwestycje są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz sprawnego zarządzania miastem. Dzięki otrzymanej dotacji wydatkowaliśmy z budżetu miasta na to zadanie jedynie 20% całkowitych kosztów. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego zadania. Rozbudowa systemu pomoże nam lepiej chronić przestrzeń w której żyjemy – podkreśla burmistrz.
Inteligentne kamery – dobre czy złe?
Na dzień 15 stycznia 2024r. trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale kto śledzi zagadnienia z zakresu wolności osobistej i tego jak takie „kamery bezpieczeństwa”, biometria, systemy rozpoznawania twarzy, rozwiązania typu digital ID, digital wallet i social credit system stworzyły Chińczykom cyfrowy obóz koncentracyjny bez krat, na pewno zastanowi się czy należy się cieszyć z nowych inteligentnych kamer rozpoznających rejestracje.
Ludziom o mocnych nerwach polecam profil Songpinganq na portalu X (dawniej Twitter), który pokazuje koszmar życia Chińczyków w pełni scyfryzowanym świecie. Nie, cyfryzacja nie jest zła. Zła jest cyfryzacja w rękach ludzi o poglądach totalitarnych, posiadających aparaty represji w formie sądów, prokuratur i służb mundurowych. Pod pretekstem walki o bezpieczeństwo i klimat dziś klatka z niewidzialnymi prętami domyka się chińskiemu społeczeństwu.
Ale wróćmy na chwilę na polskie podwórko. Czy wiesz Drogi Czytelniku, że tworzone właśnie w polskich miastach Strefy Czystego Transportu mają wykorzystywać na swoich granicach dokładnie takie kamery sczytujące rejestracje (jakie instaluje właśnie miasto Garwolin na swoich granicach) do wystawiania mandatów właścicielom niewiele palących, choć leciwych dieslów? W tym samym czasie ogromne spalinowe SUV-y palące nawet 18 litrów na 100 km wjadą „na miękko” do takich stref, bo zostały wyprodukowane w 2024r. i rzekomo spełniają wyższe normy euro. Czy uratuje to planetę? Nie wiem, ale na pewno po wprowadzeniu takich rozwiązań będziemy bliżej społeczeństwa kastowego.
Więcej o takich kamerach pisał portal Spidersweb.
Warto sobie teraz wyobrazić: Co się stanie kiedy Garwolin będzie objęty Strefą Czystego Transportu? Co będzie, kiedy wskutek nowego lockdownu wirusowego (czy klimatycznego, bo o takich coraz więcej się mówi) zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się?
Dokąd zmierzamy?
W czasach wszechobecnych kamer warto zadać sobie pytania: Dokąd zmierzamy? Ile jeszcze będzie podobnych działań i jak daleko one pójdą?
W Chinach za przejście w miejscu niedozwolonym lub na czerwonym świetle, specjalny fotoradar robi ludziom zdjęcia i udostępnia dla wszystkich. Takie informacje znajdziemy bez problemu w Internecie. Informował o tym na przykład portal Boop.pl.
- Początki były skromne, lokalne, ale cele od razu ambitne. W 2013 roku lokalne władze w okręgu Pingyi rozpoczęły instalację dziesiątek tysięcy kamer bezpieczeństwa na obszarach miejskich i wiejskich. Do 2016 roku w sumie zainstalowano ich ponad 28,5 tysiąca. Jak podawały media państwowe, nawet w najmniejszych wioskach zainstalowano co najmniej sześć kamer bezpieczeństwa. Obraz z kamer docierał nie tylko do policji (2) i do algorytmów automatycznego rozpoznawania twarzy. Także sami mieszkańcy, za pomocą specjalnych skrzynek telewizyjnych zainstalowanych w domach, mogli oglądać na żywo nagrania z kamer bezpieczeństwa i nacisnąć przycisk, by wezwać policję, jeśli zauważyli coś niepokojącego. Nagrania z kamer można było również oglądać na smartfonach – czytamy na mlodytechnik.pl. Warto przeczytać do jakiego stopnia sprawdzane a jednocześnie sterowane jest chińskie społeczeństwo.
Należy sobie zadać pytanie, nie czy, a raczej kiedy obudzimy się w świecie z powieści Zajdla, Huxleya czy Orwella, gdzie dla naszego dobra poziom naszej decyzyjności i wolności zostanie ograniczony do poziomu na jakim żyje hodowlane zwierzę, oczywiście dla naszego bezpieczeństwa.
Hasła do zgooglowania dla ambitnych:
15-minutowe miasta
CBDC
digital wallet
digital ID
facial recogntion systems
social credit system
C40 cities
81 kamer w Garwolinie
Obecnie do systemu monitoringu miejskiego w mieście Garwolin podłączonych jest 81 kamer, w tym 12 kamer zainstalowanych w ramach realizacji zadania.
Zadanie pn. “Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego na terenie Miasta Garwolina” współfinansowano ze środków budżetu państwa na podstawie Umowy o udzielenie dotacji nr WTRR-I.3141.2.74.2023 z dnia 15 grudnia 2023 r., zawartej w Warszawie pomiędzy Wojewodą Mazowieckim a Miastem Garwolin.
Całkowity koszt zadania: 74.996,97 zł.
Autor: garwolin.pl/ własne, opr. AS
Odwiedź nas na facebookuGaleria 10
Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.
Proponuje wszystkim zacząć używać częściej gotówki, a nie zapłacę kartą, zagarekiem,lub telefonem, pamiętajcie gotówka = wolność!
Będziemy monitorowani jak w więzieniu albo jak niewolnicy . Oczywiście jest to robione pod pretekstem naszego dobra i bezpieczeństwa. Strasze
Łatwiej komuś będzie wlepić mandat na skrzyżowaniu k/shella niż poprawić bezpieczeństwo na w/w skrzyżowaniu...
Waszym zdaniem