KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Wóz oficjalnie przekazany

Dodano:
garwolin - Wóz oficjalnie przekazany

W niedzielę 24 marca specjalistyczny wóz bojowy z 30-metrową drabiną mechaniczną oficjalnie trafił do OSP Garwolin. Kilka dni temu pojazd został uroczyście przekazany strażakom.


Po latach starań Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie przywitała oficjalnie w miniony weekend nowe auto z 30-metrową drabiną mechaniczną. Jest to pierwszy tego typu samochód w powiecie garwolińskim.

W niedzielę, 24 marca, przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie miała miejsce ceremonia, w trakcie której oficjalnie wręczono i poświęcono nowy pojazd strażacki. Pojazd ten, wyposażony w specjalistyczną drabinę, został dodany do floty jednostki niedawno i już służy strażakom. W wydarzeniu wzięli udział członkowie straży pożarnej, ich rodziny, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, radni, przedsiębiorcy oraz obywatele Garwolina.

Ten wyspecjalizowany pojazd z drabiną został zakupiony dla floty strażackiej Garwolina już w listopadzie, przyjmowany z dużymi honorami.
Ceremonia przekazania kluczy do pojazdu odbyła się z udziałem Romana Maszkiewicza, prezesa OSP Garwolin, posła na Sejm RP Czesława Mroczka, członka zarządu województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej, cburmistz Garwolina Marzeny Świeczak. Następnie pojazd został poświęcony przez księdza kanonika Stanisława Szymusia.

Strażacy z OSP Garwolin wyrazili wdzięczność wszystkim, dzięki którym udało się nabyć nowy wóz, co znacznie wzmocniło ich flotę. Ceremonia miała również dodatkowy aspekt – jednostka OSP Garwolin zdecydowała się przekazać używany wóz bojowy marki Renault jednostce OSP Zawady, nieodpłatnie, kontynuując tradycję wzajemnej pomocy i wsparcia w strażackiej społeczności.

Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna?
– By było bezpieczniej. Nie tylko u nas – podkreślają strażacy. Rozwój gospodarczy miasta sprawia, że na terenie nie tylko Garwolina, ale i całego powiatu powstaje coraz więcej nowych firm oraz osiedli mieszkaniowych z budynkami średniowysokimi. Stawia to przed strażakami nowe wyzwania i zadania, których realizacja będzie realna i skuteczna tylko wtedy, gdy straż będzie wyposażona w sprzęt do pracy na dużej wysokości. Na terenie całego powiatu garwolińskiego jest dostępny tylko jeden samochód z podnośnikiem hydraulicznym o wysokości roboczej 24 metry na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.

REKLAMA:


Wśród jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu całego powiatu do niedawna żadna nie posiadała specjalistycznego samochodu z drabiną mechaniczną. Od teraz ma go Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie.
– Cieszę się, że po wielu miesiącach starań i rozmów możemy dziś powiedzieć udało się! Samochód nie tylko prezentuje się imponująco, ale także będzie kluczowym narzędziem w działaniach ratowniczych ochotników z OSP Garwolin. Z drabiną mechaniczną na pokładzie będą gotowi sprostać każdemu wyzwaniu. Jestem przekonana, że nowy nabytek będzie nie tylko narzędziem pracy, ale również symbolem jedności społeczności. Strażackie marzenie pozostałoby marzeniem, gdyby nie praca i współpraca odpowiednich osób, organizacji i garwolińskich przedsiębiorców Razem mogliśmy stworzyć bezpieczne otoczenie dla nas wszystkich i za to bardzo gorąco dziękuję wszystkim zaangażowanym – mówiła w listopadzie 2023r., podczas przywitania pojazdu burmistrz  Garwolina Marzena Świeczak.

Jedyny taki w powiecie
– Samochód do tej pory służył Ochotniczej Straży Pożarnej w Austrii. Auto na podwoziu Mercedes z 1996r. jest używane, ale w bardzo dobrym stanie. Zabudowany przez firmy Rosenbauer oraz Magirus. Wraz z drabiną ma wszystkie badania techniczne z homologacją dopuszczenia do pracy do końca 2027 roku. Przeszedł delikatną modernizację i dostosowanie do naszych potrzeb. Do akcji ratowniczo-gaśniczych prawdopodobnie będzie zadysponowany już z początkiem grudnia, po przejściu ostatecznych szkoleń przez kierowców i operatorów – informuje Roman Maszkiewicz Prezes OSP Garwolin. – Mamy nadzieję, że będzie dobrze służył naszym mieszkańcom. Za pomoc w pozyskaniu samochodu dziękujemy w szczególności wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janinie Ewie Orzełowskiej, burmistrz Garwolina Marzenie Świeczak, wszystkim radnym na czele z przewodniczącym Andrzejem Ostolskim, dziękujemy pracownikom z Urzędu Miasta zaangażowanym w finanse, sprawy strażackie i te związane z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych oraz lokalnym przedsiębiorcom, którzy wspomagają naszą jednostkę – podkreśla.

Ze wsparciem samorządów Mazowsza i Garwolina oraz przedsiębiorców
Do zakupu specjalistycznego samochodu strażackiego z drabiną mechaniczną, którego koszt zakupu wyniósł 218 000,00 zł dołożył się kwotą 150 000,00 zł Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozostała kwota została sfinansowana ze środków własnych miasta oraz firm: MELIORANT Tadeusz Zając i Spółka, ERCA WILMAR Cosmetics Ingredients Paweł Balcerzak, PLAST-BET Jan Maciejowski, CAR STOCK Ryszard Płatek, AUTO SAMORAJ Henryk i Karol Samoraj, REMBUD Kazimierz Jasiński, OCHNIK Józef Ochnik, LUXDACH Zbigniew Kot, CARTEX AUTO CZĘŚCI Grzegorz Gładysz, BANK SPÓŁDZIELCZY W GARWOLINIE Krzysztof Mirończuk, SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWA W GARWOLINIE Leszek Łączyński, KAMI Hurt-Detal Artykuły Sanitarno – Hydrauliczne Waldemar Banaszek, VET-FARM Zygmunt Gendek, Włodzimierz Zalewski, SYSTEM SERWIS Zbigniew Walenda, KS SYSTEM Kamil Szczepanik, SKLEP HYDRAULICZNY W GARWOLINIE Stanisław Piesiewicz.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 24

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.