18 marca na Uniwersytecie Warszawskim, odbyła się sesja pamięci poświęcona profesorowi Jerzemu Gąssowskiemu.
W tym roku mija trzecia rocznica śmierci profesora. Celem sesji było przypomnienie i przybliżenie sylwetki naukowej Gąssowskiego, który odkrył fragmenty glinianych tabliczek z napisami w języku greckim o znaczeniu sakralnym w Podebłociu.
Wystąpienie Pani Ewy Łukaszewicz (Wydział Archeologii, Uniwersytet Warszawski) pod tytułem ''Podebłocie – historia badań i badanie historii''.
Historia badań archeologicznych w Podebłociu jest długa. Jej początki sięgają lat 70-tych XX wieku. Autorem tej historii jest profesor Jerzy Gąssowski. To pod jego kierunkiem, aż do połowy lat 90-tych, trwały na tym stanowisku badania archeologiczne. W ciągu tego czasu pojawiały się różne cele badawcze, zmieniała się metodyka badań, zmieniały się ekipy. Ale były też w tej historii elementy niezmienne – trudne w owych czasach warunki codziennego życia i pracy oraz wielki i niegasnący entuzjazm Profesora, który sprawiał, że to archeologia była najważniejsza.
W Podebłociu dokonano wielu niezwykłych i zwykłych dla okresu wczesnego średniowiecza odkryć. Zarówno jedne jak i drugie są cennym źródłem wiedzy o przeszłości, która pomaga poznawać historię ziem polskich. Odkrycia z Podebłocia, w kontekście dotychczasowej wiedzy historycznej, są dla wielu badaczy zaskakujące, wręcz odrzucane, bo nie pasują do obrazu przeszłości, który sami stworzyli. Najlepszym tego przykładem są „tabliczki” z Podebłocia.
Ale w takiej sytuacji to nie znaleziska powinny być odrzucane, tylko badacze, którzy skoro już wszystko wiedzą, nic już więcej nie odkryją. Tracą więc tylko czas. Z tej perspektywy badania prof. Jerzego Gąssowskiego na stanowisku w Podebłociu z całą pewnością nie były stratą czasu.
Źródło: www.archeologia.uw.edu.pl@@@
reklama
Komentarze (0)