czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Rzym czy Barcelona - gdzie na city break?

Dodano:
garwolin - Rzym czy Barcelona - gdzie na city break?

City break, czyli wakacje w pigułce to pomysł, który ma coraz szersze grono zwolenników. Na topie są przede wszystkim atrakcyjne pod względem turystycznym miejscowości na południu Europy. Przemawia za tym nie tylko duża liczba zabytków. Magnesem są egzotyczne smaki i gwarantowana pogoda. Sprawdzamy, który kierunek jest lepszy – Rzym, czy Barcelona?

Dlaczego warto wybrać się na city break?

Amerykanie od lat doceniają weekendowe wyjazdy. Dla nich to sposób na odreagowanie trudów tygodnia i coś jak najbardziej oczywistego. Nie pytają, czy gdzieś pojadą w weekend, ale dokąd pojadą.

W Europie city break nie jest aż tak popularny, by uprawiać go co tydzień, ale trzeba przyznać, że coraz więcej osób docenia tę formę odpoczynku. Nie trzeba wykorzystywać urlopu, by zwiedzać, delektować się odmiennością kulturową i dobrze bawić. Przy tym dwu lub trzydniowe wakacje nie kosztują dużo, można więc powtarzać je co najmniej kilka razy w roku.

Rzym, czy Barcelona – które miasto jest lepsze na city break?

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zarówno bowiem Rzym, jak i Barcelona mają tak wiele do zaoferowania, że należałoby jedynie ustalić kolejność i odwiedzić oba miasta.

Barcelona może wydawać się tańsza, jeśli chodzi o żywność i zakwaterowanie. Jednak ze względu na odległość bilety lotnicze będą kosztowały nieco więcej. Podobnie więcej zapłacimy za wstęp do różnorakich atrakcji turystycznych.

Jeśli natomiast chodzi o liczbę i rodzaj atrakcji to… konkurencja jest bardzo silna i trudno wskazać zwycięzcę. Rzym wygrywa zabytkami ze starożytności, Barcelona natychmiast odpowiada monumentalną budowlą Sagrada Familia. Rzym ma Schody Hiszpańskie, Barcelona osiedle zaprojektowane przez Gaudiego.

Architektura Rzymu i Barcelony są nieporównywalne. To dwa skrajnie różne miasta, nie da się wskazać ładniejszego.

Jest tylko jedna rzecz, w której Barcelona przoduje – położenie bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym i bajeczne plaże. Z Rzymu nad morze jest trochę dalej, trzeba podjechać pociągiem.

Jeśli chcemy połączyć city break z zamieszkaniem przy plaży, Barcelona jest jedynym słusznym wyborem (https://www.esky.pl/lot+hotel/1-city-break/(0)(ci:bcn)-city-break-w-barcelonie).

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Rzym ma bardzo dużo sztandarowych zabytków, których zobaczenie jest w Wiecznym Mieście obowiązkowe.

Na pierwszym miejscu stoi oczywiście Koloseum, wizytówka Rzymu. Nie można też ominąć Forum Romanum, Panteonu, Fontanny di Trevi (pod żadnym pozorem nie można wkładać tam rąk, mandaty są bardzo wysokie!), Schodów Hiszpańskich, Bazyliki św. Piotra, Kaplicy Sykstyńskiej… I tak można w nieskończoność.

Rzym to oczywiście nie tylko zabytki. To Włochy z ich unikalną kuchnią, w której królują owoce morza, makarony i oczywiście prawdziwa włoska pizza bez ananasa. W czasie city break w Rzymie (https://www.esky.pl/lot+hotel/1-city-break/(0)(ci:rom)-city-break-w-rzymie) koniecznie też trzeba napić się kawy po włosku.

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Turyści przybywający na city break do Barcelony pierwsze kroki kierują zwykle do Sagrada Familia. Trzeba przyznać, że katedra została zaprojektowana z ogromnym rozmachem i robi niesamowite wrażenie. Smaczku dodaje fakt, iż od ponad stu lat jest w budowie.

Na pewno warto zobaczyć wspomniane wyżej osiedle Gaudiego, znaleźć czas na wizytę w Muzeum Picassa, spędzić chwilę w Pałacu Muzyki Katalońskiej, zobaczyć Casa Mila i Camp Nou. Nie trzeba być fanem piłki nożnej, żeby docenić magię tego stadionu.

A ponieważ jesteśmy w Barcelonie, na pewno warto udać się na plażę, szczególnie latem. Plaże w Barcelonie są zupełnie inne niż te znane z polskich kurortów.

Barcelona to Hiszpania, roztańczona, energiczna i bardzo smaczna. Na stołach króluje paella przygotowana na bazie ziemniaków. Można ich nie lubić, ale paelli spróbować trzeba, podobnie jak tapas.

Jak zaplanować tani city break w Barcelonie i Rzymie?

Czy da się odwiedzić te nie najtańsze miasta za niewielkie pieniądze? Koniecznie przeczytaj artykuł: Garwolin - Czy opłaca się korzystać z wyszukiwarek lotów?

Na zwiedzaniu nie ma sensu oszczędzać, nie po to tam lecimy, żeby spędzić dwa dni na lotnisku. Natomiast na samym locie i zakwaterowaniu jak najbardziej da się oszczędzić i wcale nie musi to oznaczać mieszkania na dalekich przedmieściach.

Warto skorzystać z platformy do planowania podróży eSky.pl. Intuicyjna wyszukiwarka pozwoli łatwo i szybko znaleźć tanie noclegi i bilety lotnicze. Można też skorzystać z pakietów lot plus hotel, co pozwoli na jeszcze większe oszczędności.

Nie jest tajemnicą, że najtańsze bilety kupuje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale to nie znaczy, że nie da się zaplanować city break na przysłowiową ostatnią chwilę. Dla spóźnialskich jest specjalna zakładka „Okazje”, gdzie trafiają prawdziwe ofertowe perełki. Można też korzystać z bazy ofert city break i tanich lotów. Na platformie eSky.pl można też wykupić ubezpieczenie podróżne oraz opłacić ubezpieczenie na wypadek konieczności rezygnacji z podróży.


Artykuł sponsorowany