czan maj 2022

Rozrywka | Kultura Garwolin

Koło Gospodyń Wiejskich ''Urzekające'' w Jaźwinach aktywizuje seniorów

Dodano:
garwolin - Koło Gospodyń Wiejskich ''Urzekające'' w Jaźwinach aktywizuje seniorów

W niedzielę 9 czerwca Koło Gospodyń Wiejskich ''Urzekające'' z Gminy Borowie zorganizowało pierwsze spotkanie dla seniorów w ramach programu ''Danie Wspólnych Chwil'' Fundacji Biedronki. Wszystko po to, by walczyć z samotnością osób starszych i celebrować wspólne chwile.

Niedzielne popołudnie zgromadziło blisko 50 mieszkańców Jaźwin w wieku 60+ oraz zaproszonych gości.

Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” w Jaźwinach jest jednym z 1100 KGW z całej Polski, które zostało zakwalifikowane do najnowszej, trzeciej już edycji programu „Danie Wspólnych Chwil" Fundacji Biedronki. Serce tego programu stanowią wspólne posiłki dla osób w wieku 60+. Seniorzy spotykają się przy stole i dzielą się nie tylko jedzeniem, ale także wspomnieniami, tworząc atmosferę bliskości i wzajemnego wsparcia. Jest to odpowiedź na coraz większe wyzwania związane z wyludnianiem wsi i starzeniem się społeczeństwa, a finalnie – samotnością osób starszych.

Dzięki uczestnictwu w programie nasze Koło otrzymało 8000 złotych na produkty spożywcze potrzebne do przygotowania spotkań z seniorami. Obecna edycja projektu potrwa do końca 2024 roku – w tym czasie mamy za zadanie zorganizować minimum 6 cyklicznych spotkań dla osób starszych. Znamy potrzeby lokalnej społeczności i każdego seniora w Jaźwinach, dlatego organizacja tych spotkań jest dla nas ogromną przyjemnością. Dbamy również o zachowanie tradycji regionalnych, w tym kulinarnych, co doskonale wpisuje się w ideę programu „Danie Wspólnych Chwil” – mówią przedstawicieli KGW Urzekające w Jaźwinach.

Spotkanie z fizjoterapeutą

Podczas pierwszego spotkania, „Urzekające” zaprosiły fizjoterapeutę, Pana Pawła Łączyńskiego, który opowiedział zgromadzonym jak dbać o zdrowie i kondycje fizyczną, a także jakich produktów seniorzy powinni unikać w codziennej diecie.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Gminy Borowie, w tym Wójt Pani Marta Serzysko, która zwróciła uwagę na potrzebę organizowania tego typu spotkań dla osób starszych. Doceniła i podziękowała  „Urzekającym” za udział w projekcie i za chęć aktywizacji osób starszych, a także pogratulowała doskonałej frekwencji. Zgromadzeni na spotkaniu jaźwińscy seniorzy otrzymali także życzenia zdrowia oraz, by czuli się potrzebni dla swoich bliskich.

Niedzielne popołudnie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Stoły zastawione były przygotowanymi przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich lokalnymi specjałami. Były to zarówno tradycyjne potrawy, jak i nowoczesne wersje klasycznych dań. Uczestnicy delektowali się smakołykami, ciesząc się chwilami spędzonymi razem. Seniorzy, jak i członkinie KGW, wymieniali się historiami i wspomnieniami, tworząc ciepłą i rodzinną atmosferę. To był dzień pełen radości, śpiewu i wspólnego biesiadowania.

O KGW „Urzekające” w Jaźwinach

Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” w Jaźwinach powstało w kwietniu 2019 roku. I choć wizerunek jego członkiń jest daleki od stereotypu typowej gospodyni wiejskiej, nie zapominają one o kultywowaniu tradycji i obrzędów oraz realizacji działań na rzecz aktywizacji środowiska wiejskiego.

Obecnie koło liczy 35 członkiń, kobiet nowoczesnych i kreatywnych, reprezentantek różnych zawodów, które dzięki wspólnym działaniom potrafią poruszyć lokalną społeczność do działania na rzecz całej wsi, a zwłaszcza seniorów i najmłodszych jej mieszkańców.

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz ich ochrony zdrowia. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”. W ich ramach, potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe –  prowadzi m.in. programy pomocy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła ponad 190 mln złotych (status na kwiecień 2024).

Więcej zdjęć z wydarzenia.REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.