czan maj 2022

Rozrywka | Kultura Garwolin

Zespół Pieśni i Tańca ''Podlasie'' przyjeżdża do Miętnego

Dodano:
garwolin - Zespół Pieśni i Tańca ''Podlasie'' przyjeżdża do Miętnego

Zespół Pieśni i Tańca ''Podlasie'' w swojej 54-letniej działalności zatańczył przeszło 1805 koncertów w kraju i za granicą. Uczestniczył w 54 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Wychował 65 instruktorów tańca, z których 17 prowadzi samodzielnie zespoły.

Z okazji 100-lecia OSP w Miętnem w sobotę, 6 lipca wystąpi Zespół Pieśni i Tańca ''Podlasie''.
Zespół ma za sobą 54 lata historii. Pierwszy koncert odbył się 21 marca 1971 roku w Janowie Podlaskim. Zapoczątkował on serie występów z okazji różnych świąt odbywających się na terenie uczelni Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Na przestrzeni lat Zespół połączył się z chórem uczelnianym i  rozwijał się, a instruktorzy i tancerze stawiali sobie nowe cele i wyzwania. W minionym roku miała miejsce premiera spektaklu "Tryptyk Podlaski. Tajemnica Korobeczki".
"Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny nawiązuje do „korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz, który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową." - czytamy na stronie Internetowej Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie".

HISTORIA ZESPOŁU

W roku 2024 na podstawie poziomu i dokonań artystycznych Zespół Pieśni i Tańca Podlasie uzyskał kwalifikacje na trzy festiwale, dwa z nich odbywają się w miesiącach lipiec-sierpień w Stanach Zjednoczonych: (World FolkFest - International Dance Festival - Utah Springville, Magic Valley Folk Festival - Idaho, Burley) oraz jeden Nan Ying International Folklore Festival 2024 który w październiku organizowany jest w Tajwanie.

Tymczasem kierownik artystyczny i choreograf Zespołu dr Marcin Bochenek zaprasza wszystkich do Miętnego.

- Na pewno pokażemy to, co mamy najlepsze, czyli Folklor Podlaski. Każdy usłyszy znane i mniej znane melodie Folkloru Starej Warszawy. Będą też obrazy z różnych regionów naszego kraju. pokażemy Folklor Kurpi Zielonych. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie też elementów patriotycznych, bo zatańczymy Mazura i Poloneza z czasów Księstwa Warszawskiego. Polonez, który został włączony na światową listę dziedzicwa kulturowego 5 grudnia 2023 roku. Zapraszamy, będzie na pewno kolorowo i dynamicznie.

Wśród tancerzy zespołu wystąpi rodowity garwolinianin Przemysław Gromuł.Album studyjny „Zagrajże muzyko” dostępny w największych portalach muzycznych

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” od 1969 roku jest „ambasadorem” kultury polskiej w kraju i za granicą. Jego działalność oparta jest głównie na popularyzacji tańca i rodzimego folkloru. W swojej historii uczestniczył w 55 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, zyskując uznanie w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Dowodem jakości oraz systematycznej pracy jest pozytywna ocena działalności artystycznej Rady Ekspertów CIOFF®, (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej organizacji na prawach członkowskich UNESCO) uprawniająca do reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej.

Zespół Podlasie w ostatnich latach uczestniczył w największych festiwalach folklorystycznych w Ameryce Północnej, Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, w Europie, a także na Bliskim Wschodzie. Był organizatorem projektów, koncertów, warsztatów i wielu wydarzeń kulturalnych. W swoim bogatym dorobku posiada album studyjny „Zagrajże muzyko” zrealizowany w Studiu Polskiego Radia S4, który dostępny jest w największych portalach muzycznych: Spotify, Apple Music, TIDAL, Amazon Music itp.  


REKLAMA:


Zdjęcia: Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie"/ K. Gmurczyk i  Ł. Król


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.