Izba jest prywatną placówką muzealną, w której są gromadzone, katalogowane i eksponowane zbiory ukazujące tradycyjne metody pracy i życia na wsi na przełomie XIX i XX wieku.
Inspiracją do utworzenia miejsca pamięci były zgromadzone pamiątki rodzinne oraz niewielka kolekcja starych rzeczy. Obecnie znajduje się w niej ponad 1000 eksponatów i ta liczba ciągle rośnie. Część zbiorów została pozyskana jako darowizny. Zdarzają się także eksponaty nabyte w wyniku zakupów.
Początkowo Izba zlokalizowana była w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym. Dzisiaj muzeum mieści się w wyremontowanych w 2011 r. i zaadaptowanych do obecnych potrzeb, zabudowaniach gospodarczych na posesji Heleny i Piotra Kotlarskich przy ulicy Sienkiewicza 31. Każdy zgromadzony w Izbie przedmiot jest fotografowany, opisywany, katalogowany i wraz z danymi darczyńcy umieszczany w katalogu.
W skład Izby Regionalnej wchodzą kuchnia, pokój i komora. Kuchnia i pokój są pomieszczeniami mieszkalnymi, natomiast w komorze przechowywane są różnego rodzaju narzędzia rolnicze. Ekspozycja jest urządzona w taki sposób, by oddawała klimat wnętrza domu, a zgromadzone przedmioty odzwierciedlały niepowtarzalny nastrój minionych lat.
Organizuje wystawy zbiorów dla mieszkańców Garwolina i powiatu
Izbę Regionalną utworzyła od podstaw Joanna Skwarczyńska, pasjonatka dziedzictwa kulturowego. Zakładając Izbę, uważała, że będzie ona służyła tylko jej najbliższym, lecz dzisiaj może powiedzieć, że służy ona całemu społeczeństwu garwolińskiemu.
W tym miejscu przytoczmy postać pani Joanny. Urodziła się 24 maja 1949 r. w Garwolinie. W 1969 roku ukończyła Studium Nauczycielskie w Lublinie. Wówczas też podjęła pracę w zawodzie nauczycielskim – w latach 1969-1973 była zatrudniona w SP w Samorządkach. W roku 1982 ukończyła wyższe studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Pedagogiki, uzyskując tytuł magistra pedagogiki. Była kierowniczką internatu oraz wicedyrektorką szkoły w ZSP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.
W uznaniu zasług w pracy społecznej i zawodowej była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. czterokrotnie nagrodą Kuratora Oświaty i trzykrotnie nagrodą Starosty Powiatu Garwolińskiego. Otrzymała odznaczenia państwowe i resortowe: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznakę ZNP.
W 2017 r. została wyróżniona "Medalem za działalność na rzecz miasta Garwolina". W roku 2018 z rąk starosty Marka Chciałowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu otrzymała honorowy tytuł "Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego". W 2022 roku jako "Dobroczyńca" została wyróżniona medalem z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Garwolinie. W czerwcu roku 2023, w roku Jubileuszu 600-lecia Garwolina, z rąk burmistrz Marzeny Świeczak i Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Ostolskiego otrzymała Medal 600-lecia Garwolina z podziękowaniem za współtworzenie historii naszego miasta. W bieżącym roku otrzymała medal z okazji 70-lecia Domu Kultury w Garwolinie.
Po przejściu na emeryturę postanowiła wcielić w życie swoją pasję zbierania starych przedmiotów, przyczyniając się w ten sposób do utworzenia Izby Regionalnej. W 2014 r. wysiłek ten został doceniony przez władze Miasta Garwolina - z rąk burmistrza, Tadeusza Mikulskiego, odebrała okolicznościowe wyróżnienie.
Joanna Skwarczyńska jest laureatką wielu nagród i podziękowań za aktywne wspieranie działań kształtujących świadomych odbiorców i twórców kultury. W 2015 r. przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Powiatowa" opublikowała książkę pt. "Moja skarbnica przeszłości", która jest katalogiem zbiorów Izby oraz ma zachęcać wszystkich odbiorców do refleksji nad historią.
Czynnie angażuje się społecznie, organizuje wystawy swoich zbiorów dla mieszkańców Garwolina i powiatu. Na obszarze Izby Regionalnej prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, udostępnia eksponaty w pokazach zewnętrznych.
- W dzisiejszych czasach mało kto przywiązuje wagę do starych przedmiotów. Zwykle są niszczone, niepotrzebne nikomu, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób tracimy bezpowrotnie naszą historię. Niszczymy rzeczy, których nie da się odtworzyć. Dlatego wszystkie, które jeszcze ocalały, powinniśmy chronić przed zniszczeniem, ponieważ to od nas zależy, czy tego starego świata będą mogły dotknąć młode pokolenia – mówi pani Joanna.
Zgromadzone eksponaty mają wzbudzać zainteresowanie przeszłością
Wśród autentycznych starych eksponatów można zobaczyć przeróżne rzeczy codziennego użytku. Są wśród nich przedmioty, którymi posługiwano się dawniej w gospodarstwie domowym, narzędzia wykorzystywane w kuśnierstwie do obróbki skór baranich i narzędzia do pracy na roli. Oprócz sprzętów niezbędnych w codziennym użytkowaniu w Izbie Regionalnej znajduje się oryginalne wyposażenie wnętrza takie jak: piec kaflowy, meble, łóżko, stół czy krzesła. Swoje miejsce w Izbie ma też niewielki zbiór starych dokumentów, książek, gazet czy też kolekcja wycinanek garwolińskich.
Wśród naczyń bednarskich odnajdujemy: kadzie, balie, fasy, maselnice, dzieże i łopaty do chleba, konewki, wiadra, cebrzyki, wanienki i kufle. Na stanie Izby są naczynia kuchenne: beczki, dzbany, garnki, foremki, misy, kanki na mleko, butelki i szklane słoiki.
W muzeum zgromadzone zostały akcesoria kuchenne, narzędzia i przybory, takie jak sita, noże i tasaki. Wśród pojemników do przechowywania są pudełka i szkatułki. W wyposażeniu jadalni dominują sztućce, talerze, filiżanki, samowary, czajniczki i dzbanki.
Na wystawie są kosze, koszyki, kufry, walizki, wagi i odważniki. Dalej odnajdujemy młynki do mielenia, moździerze kuchenne, kuchenki elektryczne i spirytusowe. Wśród narzędzi do prania wyróżniamy kijanki, tary, pralki rotacyjne i żelazka. W dziale z oświetleniem są lampy naftowe i elektryczne, żyrandole i kinkiety do lamp elektrycznych.
W Izbie zgromadzone zostały ponadto: przybory fryzjerskie, akcesoria i narzędzia piśmiennicze, takie jak pióra, stalówki, obsadki i kałamarze. Dalej podziwiamy akcesoria biurowe z cyrklami, liczydłami, maszynami do pisania, teczki oraz instrumenty muzyczne, dekoracje i ozdoby, święte obrazy, kilimy, gobeliny, chodniki, makatki, poszewki, serwetki, eksponaty dekoracyjne, dewocjonalia, popielnice i lalki. Na wystawie są ręczniki, pościel i posłanie, radioodbiorniki, adaptery i nośniki muzyczne, maszyny do szycia i przyborniki, stroje kompletne, obuwie i akcesoria obuwnicze, a także galanteria, nakrycia głowy, fartuchy, chusty, zapaski, koszule, kołnierze, łyżwy i zegary.
Każdy otrzymany i zakupiony przedmiot wraz ze zdjęciem, opisem i nazwiskiem darczyńcy umieszczany jest w katalogu Izby. Tu też znajduje godne miejsce i troskliwą opiekę.
Przedmioty, które zgromadzono w muzeum, pochodzą najczęściej ze strychów starych domów, komórek, piwnic czy zabudowań gospodarczych. Przeważnie brudne, zakurzone, jak też uszkodzone, tutaj nabrały całkiem innego wyglądu. Starannie odnowione, wyczyszczone, zabezpieczone przed kornikami stały się pięknymi i wartościowymi eksponatami- perełką sztuki ludowej naszego regionu.
Zadaniem Izby jest przede wszystkim gromadzenie, przechowywanie i dokumentowanie nierzadko bezcennej spuścizny dziedzictwa kulturowego. Misją muzeum jest kultywowanie tradycji Ziemi Garwolińskiej i popularyzacja jej wśród społeczeństwa garwolińskiego, a także podnoszenie świadomości oraz wiedzy na temat historii i kultury naszego regionu.
- Izba Regionalna i zgromadzone w niej eksponaty mają wzbudzać zainteresowanie przeszłością. Izba sama w sobie jest bardzo dobrym materiałem edukacyjnym skierowanym do dzieci i młodzieży. Dla dorosłych z kolei Izba jest nieocenionym miejscem do wspomnień – opowiada pani Joanna.
Udało się zgromadzić mnóstwo rzeczy, których przeznaczenie zna niewiele osób
Oglądając kolekcję starych przedmiotów, możemy wiele dowiedzieć się o przeszłości, o tym, w jakich warunkach żyli kiedyś ludzie czy też jakimi narzędziami się posługiwali. Każdy, nawet najmniejszy przedmiot, który ma swoją historię, warto pokazać światu.
Od 2014 r. zbiory są eksponowane na zewnątrz mieszkańcom naszego regionu m.in. podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina na "Starówce" oraz z okazji obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Dwukrotnie ekspozycję można było oglądać z racji Dożynek w Zadybiu Starym (gmina Kłoczew).
Izba zawiera udokumentowany zbiór przedmiotów codziennego użytku. Album przedstawia opracowanie poszczególnych eksponatów, które stanowią świadectwo życia ludzi na przełomie XIX i XX wieku. W ciągu kilku lat udało się zgromadzić wiele rzeczy, których przeznaczenie zna bardzo niewiele osób – umykają z pamięci starszych, a dla młodych są zupełnie nieznane.
Jeżeli posiadacie Państwo stare, niepotrzebne pamiątki po swoich przodkach, które gromadzą tylko kurz i nie wiecie, co z nimi zrobić, nie wyrzucajcie ich! Podarujcie im drugie "życie". Przynieście je do Izby Regionalnej w Garwolinie. Tutaj znajdą godne miejsce i troskliwą opiekę.
Źródło: Izba Regionalna w Garwolinie, www.izba-regionalna.garwolin.pl
@@@
Komentarze (0)