Garwolin Sport

Rowerami wzdłuż Wisły

Dodano:
garwolin - Rowerami wzdłuż Wisły

W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 w minioną niedzielę odbył się na Powiślu Maciejowickim Rowerowy Rajd Nadwiślański, w którym udział wzięło blisko 60 osób. Organizatorami wydarzenia było Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla z Podłęża.

Rajd rozpoczął się wspólną modlitwą w kościele w Maciejowicach. Po Mszy świętej uczestnicy rajdu udali się pod ratusz, gdzie otrzymali pakiety startowe z gadżetami ufundowanymi przez partnerów oraz wysłuchali zasad uczestnictwa  w rowerowym wydarzeniu.

Pierwszym punktem na trasie było Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, gdzie Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Leszek Marek Krześniak opowiedział m. in. o powiązaniach Kościuszki z powiatem garwolińskim oraz bitwie pod Maciejowicami w 1794r. Następnie rajd wyruszył z Maciejowic do Kochowa,  gdzie Andrzej Nakonieczny z Towarzystwa Miłośników Maciejowic przedstawił rys historyczny najstarszej parafii na Powiślu Maciejowickim. W Antoniówce Świerżowskiej o codzienności życia dawnej wsi nadwiślańskiej i kulturze ludowej opowiedziała mieszkanka i lokalna działaczka Jadwiga Krześniak. W miejscowości Przewóz obronę mostu maciejowickiego nad Wisłą w 1939r. zrelacjonował uczestnikom rajdu Adrian Pogorzelski z WawaGry.  Rowerzyści mieli możliwość obejrzenia i zrobienia sobie zdjęcia z pamiątkami z tego kresu m. in. umundurowaniem, bronią czy granatami. W trakcie wyprawy uczestnicy przeprawili się promem przez Wisłę.

Celem 26-kilometrowej trasy rajdu była miejscowość Podłęż, gdzie w leśniczówce Nadleśnictwa Garwolin odbyło się ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. O historii terenów nadwiślańskich w powiecie garwolińskim opowiedział Prezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Zbigniew Węgrzynek, a o florze i faunie tych terenów Stanisław Oszkiel ze Stowarzyszenia Rozwoju Powiśla.  O zasadach bezpieczeństwa obowiązujących rowerzystów w ruchu drogowym wspomniał Krzysztof Sykuła z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Czas przy ognisku wypełniał z gitarą i śpiewem lokalny społecznik Kazimierz Paciorek. 

REKLAMA:


W konkursie wiedzy o Wiśle do wygrania były m. in. koszulki, akcesoria rowerowe, albumy. Trzy pierwsze miejsca przypadły w udziale Dariuszowi Mazurkowi, Jackowi Oniśk oraz Iwonie Jończyk.
Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji Rowerowego Rajdu Nawiślańskiego.

Partnerami wydarzenia byli: Garwolińskie Stowarzyszenie Kolarskie „Horyzont”, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Odział Garwolin, Polska Fundacja Kościuszkowska, Towarzystwo Miłośników Maciejowic, WawaGra,  Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie, Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach, Muzeum Wsi Nadwiślańskiej przy PSP w Antoniówce Świerżowskiej, firma Brüggen, sklep Super Rowery – Garwolin,  firma Vita Apple – Wilga, Biuro Turystyki Krajowej Krajobrazy, PTTK - Oddział w Łaskarzewie, Fundacja Tętniące Życiem.

Patronat honorowy nad rajdem objęli starosta powiatu garwolińskiego i wójt gminy Maciejowice.
 


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 164

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.