Wiadomości

Czy mieszkańcy Polesia Rowskiego będą mieli lepsze warunki życia?

Dodano:
garwolin - Czy mieszkańcy Polesia Rowskiego będą mieli lepsze warunki życia?

Do naszej redakcji zwrócił się mieszkaniec miejscowości Polesie Rowskie w gminie Łaskarzew, z prośbą o zajęcie się sprawą niedoinwestowania przez władze gminy tej miejscowości. Mieszkańcy narzekają na brak wody pitnej i dziurawą drogę. Stanowisko w tej sprawie przekazał nam wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz.

- Mieszka tu parę rodzin wraz z dziećmi, jest 8 budynków, może nie dużo, ale o tej wsi wójt Gminy Łaskarzew chyba zapomniał (…) Wszyscy maja podłączoną wodę, a my nadal pobieramy ją ze studni, niektóre osoby kupują lub wożą wodę do picia, jedzenia, prania. Były miesiące, że w okresach letnich studnie wysychały. Składaliśmy już wiele podpisów, podań i nic. Doczekaliśmy się robót szybkiej kolei, gdzie teraz można by było bardzo łatwo przebić się pod torami i podarować nam wodę od wsi obok. No niestety raczej prędzej puszczą szybkie pociągi niż u nas poleci woda z kranu – pisze w korespondencji do KG mieszkaniec Polesia Rowskiego.

Innym problemem, na który zwrócił uwagę nasz Czytelnik jest stan drogi w miejscowości:  - Droga dołek na dołku. Codziennie jeździ tędy autobus szkolny dowożący dzieci do szkoły, niestety jemu też ciężko przejechać lub w jakikolwiek sposób ominąć, to co dzieje się na drodze.

Stanowisko w sprawie listu Czytelnika, przygotował dla redakcji Kuriera Garwolińskiego wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz. Gmina zapewnia, że podejmuje działania by mieszkańcy mieli wodę z wodociągów, ale nie podaje póki co konkretów. Wszystko jest jeszcze w fazie planów i rozważań. Jednym z problemów wymienianych przez wójta, jest brak odpowiedzi od Polskich Kolei Państwowych na prośbę o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości przeprowadzenia instalacji wodociągowej przez teren PKP.

„Wójt Gminy Łaskarzew informuje, że kwestia budowy wodociągu w miejscowości Polesie Rowskie jest aktualna i gmina pod koniec ubiegłego roku podjęła kroki w celu jej realizacji. Zostały wykonane mapy do celów projektowych. Ze względu na fakt, że inwestycja ma przechodzić przez obszar zamknięty (tory kolejowe), wystąpiliśmy do Polskich Kolei Państwowych w Lublinie o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości przejścia przez ich teren. Do chwili obecnej pomimo wielu ponagleń nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Faktem jest, że na terenie obecnie prowadzone są gruntowne roboty budowlane mające na celu modernizację linii kolejowej. Teren budowy został przekazany wykonawcy robót – firmie Budimex.

REKLAMA:


Oprócz oczywiście kwestii finansowych, na etapie planowania inwestycji pojawił się poważny problem zbyt małego rozbioru wody z planowanego wodociągu, który skutkował będzie pogorszeniem jakości wody w zakresie mikrobiologicznym. Gmina rozważa również inne możliwości, w tym przeznaczenie dotacji z budżetu gminy dla mieszkańców Polesia Rowskiego na wykonanie indywidualnych studni głębinowych. "


W stanowisku, wójt zawarł też kwestię drogi. Wynika z niego, że samorząd dba o poprawę stanu nawierzchni, ale na kompleksowy remont samorządu póki co nie stać.

„Stan drogi gminnej Nr 130609W Izdebno Kolonia - Wola Rowska w ciągu ostatnich kilku lat uległ znaczącej poprawie. Przyznajemy, że ta droga jest bardzo potrzebna chociażby w kwestii dowozu uczniów z Woli Rowskiej do szkoły i przedszkola w Izdebnie. Ponieważ odcinek ten liczy w sumie ponad 2,8 km gmina nie dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na wykonanie go jednorazowo w sposób kompleksowy. Jeszcze parę lat temu była to piaszczysta, wąska droga przez las. W ostatnich latach pobocza zostały wykarczowane, cały odcinek został wyprofilowany i sukcesywnie wykonywaliśmy podbudowę ze żwiru i kruszywa. Podobnie było w tym roku. W ostatnim tygodniu została wykonana przebudowa tejże drogi polegająca na położeniu 2 warstw nawierzchni asfaltowej na odcinku 455m. Wartość inwestycji wynosi blisko 150 tys. zł. W najbliższych dniach nastąpi jej odbiór. Oczywiście na tym odcinku, na którym jest nawierzchnia tłuczniowa normalne jest, że wybijają się dołki. Problem nasila się szczególnie po obfitych opadach deszczu. W takiej sytuacji podejmujemy środki zaradcze w postaci równania dróg przy użyciu równiarki, albo uzupełniania ubytków kruszywem.”


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Ło Jezu (, #IP 3593254382) Odpowiedz

Matko Boska, gdzie jest to Polesie Rowskie?

Jak to gdzie ? Koło Woli Rowskiej i Rowów. (, #IP d877f88384) Odpowiedz

(, #IP d53ea3abfe) Odpowiedz

Wszystko na rrr Wola rowska rowskie rywociny. Rebkowska rebkow Rokitnica reducin 😀.......ruch....to zdrowie

HMMM (, #IP 72c9533b7d) Odpowiedz

Nie wyśmiewaj człowieku innych.

(, #IP d53ea3abfe) Odpowiedz

Narodowość cygańska to nie wyśmiewanie tylko antysemityzm co złego jeśli mialo miejsce

(, #IP d53ea3abfe) Odpowiedz

Dawniej to cygany a teraz Polesie rowskie