Wiadomości

Studia podyplomowe w zakresie diagnozy i terapii osób z autyzmem, filia UMCS w Garwolinie. Zapisy ruszyły!

Dodano:
garwolin - Studia podyplomowe w zakresie diagnozy i terapii osób z autyzmem, filia UMCS w Garwolinie. Zapisy ruszyły!

Prywatne Centrum Pomocy Psychologicznej Synthesis działa w Garwolinie od dziesięciu lat. Celem placówki jest niesienie szeroko rozumianej pomocy psychologicznej dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, w tym rodzicom i nauczycielom. Specjaliści z Synthesis zajmują się diagnozą, a także terapią i psychoterapią oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów.

W skład zespołu, stale podnoszącego swoje kwalifikacje i stawiającego sobie ciągle nowe wyzwania, wchodzą psychologowie i psychoterapeuci, pedagodzy, logopedzi, terapeuta uzależnień oraz psychiatra. Właśnie ruszyły zapisy nas studia podyplomowe UMCS, dotyczące pracy z osobami z autyzmem. O szczegółach opowiada Anna Laskowska, kierownik PPCP.Kurier Garwoliński: Skąd pomysł na tego typu studia podyplomowe w Garwolinie?
Anna Laskowska:
Od dawna zajmujemy się, między innymi prowadzeniem szkoleń dla nauczycieli, na przykład z zakresu integracji sensorycznej albo systemu edukacja przez ruch. Kilka dni temu zadzwoniła do nas nauczycielka z zapytaniem czy robimy kursy bądź szkolenia dotyczące pracy z dzieckiem z autyzmem w szkole, ponieważ zmieniły się przepisy oświatowe dotyczące wymagań dla nauczycieli z tego zakresu.  Odpowiedziałam, zgodnie z prawdą, że niestety nie przewidujemy takich szkoleń. Po czym, bezpośrednio po tej  rozmowie pomyślałam sobie właściwie czemu nie. Zadzwoniłam do pani dr Anny Prokopiak, która jest prezesem Fundacji Alpha w Lublinie i jednocześnie doktorem na UMCS. Wiedziałam, że prowadzi tam studia podyplomowe dotyczące pracy z osobami z autyzmem. Pani Prokopiak jest znana w naszej społeczności lokalnej, ponieważ kilkakrotnie uczestniczyła jako prelegentka w konferencjach dotyczących autyzmu. Jest znaną i cenioną specjalistką w zakresie pracy z dziećmi, z osobami z  autyzmem. Od niej otrzymałam informację, że możliwe jest zorganizowanie takich szkoleń, ale też istnieje możliwość przeprowadzenia zamiejscowo studiów podyplomowych UMCS. Po szybkim rozeznaniu potrzeb środowiska i kilku telefonach, okazało się, że zainteresowanie i zapotrzebowanie jest duże. Stąd też decyzja, że UMCS będzie realizował studia podyplomowe o kierunku „Diagnoza terapia i edukacja osób z autyzmem”.

na zdjęciu dr Anna ProkopiakKG: Na jakich zasadach będą odbywały się zajęcia?
AL
: Zajęcia będą się odbywały na dokładnie takich samych zasadach jak na UMCS, czyli ci sami wykładowcy, ta sama liczba godzin i ta sama liczba ćwiczeń. Kadrę tworzą profesjonaliści, praktycy. Zajęcia będą prowadzone w Garwolinie. Jedne ćwiczenia odbywać się będą w Fundacji Alpha, gdzie będzie możliwość udziału w diagnozie dzieci z autyzmem. Myślę, że to  wyjątkowa okazja.

KG: Jakie kwalifikacje daje ukończenie tych studiów?
AL:
Studia dają możliwość prowadzenia zajęć terapeutycznych oraz uprawniają do pracy w szkole jako nauczyciel wspomagający. Poza tym studia te dają uprawnienia pozwalające na uczestniczenie w diagnozie osób z autyzmem. To jest bardzo potrzebne naszemu środowisku lokalnemu, ponieważ nie ma w Garwolinie żadnej placówki ogólnodostępnej i specjalistycznej, w której dzieci z autyzmem mogłyby korzystać z diagnozy bądź terapii. I takim moim celem na przyszłość jest otworzenie w Garwolinie punktu, w którym będziemy mieli możliwość diagnozowania dzieci z autyzmem. Na tę chwilę jest to niemożliwe, ponieważ brakuje nam wykwalifikowanych osób. Zatem kiedy już wykształcimy grupę osób z naszego środowiska, to przy współpracy z Fundacją Alpha i panią dr Prokopiak, będziemy mogli  taki punkt uruchomić.

KG: Gdzie będą się odbywały zajęcia i jaki jest ich koszt?
AL:
Zajęcia będą odbywały się w Prywatnym Centrum Pomocy Psychologicznej Synthesis, przy ul. Kościuszki 52/7. Koszt dwóch semestrów, bo tyle trwają studia, to 4500 zł. Wykłady oraz ćwiczenia odbywać się będą w systemie weekendowym (sobota, niedziela), częściej niż raz w miesiącu. Zajęcia rozpoczynają się już 29 października, zapisy trwają do 10 października. Wszystkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 607401384. Mamy już chętnych. Zgłosili się do nas nauczyciele z przedszkoli i kilku szkół. Zapraszamy kolejnych chętnych. Uważam, że to świetna sprawa dla wszystkich tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w zakresie pracy z osobami z autyzmem.

KG: Dziękuję za rozmowę
AL:
Dziękuję


Artykuł sponsorowany