Wiadomości

W gminie Maciejowice kultywują pamięć o Kościuszce

Dodano:
garwolin - W gminie Maciejowice kultywują pamięć o Kościuszce

- Kultywowanie pamięci o dziejach naszego kraju i jego bohaterach jest naszym moralnym obowiązkiem. Ma niezwykłe znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej oraz pielęgnowania podstawowych wartości, takich jak: patriotyzm, honor, braterstwo, ofiarność oraz służba drugiemu człowiekowi (.…) My współcześnie żyjący również powinniśmy osobę Tadeusza Kościuszki przyjąć za wzór do naśladowania, szczególnie dzisiaj gdy pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania –

– mówił wczoraj podczas pierwszej części obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach wójt Sylwester Dymiński.W środę 5 października w Maciejowicach odbyła się pierwsza część obchodów Roku Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w maciejowickim kościele. Po nabożeństwie głos zabrał Andrzej Nakonieczny, który poprowadził całą uroczystość. Zgromadzonych na obchodach gości powitał wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński. Włodarz w swoim przemówieniu zaznaczył, że Tadeusz Kościuszko stał się wzorem dla Polaków i dawał naszemu narodowi siłę w trudnych momentach naszej historii.
- Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko, naczelnik insurekcji kościuszkowskiej 1794 r. to jeden z największych bohaterów narodowych naszej ojczyzny. Szczególny wymiar ma dzisiejsza uroczystość, bowiem w tym oku obchodzimy Rok Kościuszki z okazji 200. rocznicy jego śmierci, jak również 223. rocznicę bitwy pod Maciejowicami – mówił Sylwester Dymiński.

Ze wzoru Tadeusza Kościuszki, jak podkreślił włodarz „czerpały całe pokolenia Polaków, zarówno te którym przyszło żyć w czasach zniewolenia, zaboru, okupacji, czy też latach wolnej Polski. Zawsze był wzorem do naśladowania i źródłem, z którego Polacy czerpali siłę do walki (…) Kultywowanie pamięci o dziejach naszego kraju i jego bohaterach jest naszym moralnym obowiązkiem. Ma niezwykłe znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej oraz pielęgnowania podstawowych wartości takich jak: patriotyzm, honor, braterstwo, ofiarność oraz służba drugiemu człowiekowi(…) My współcześnie żyjący również powinniśmy osobę Tadeusza Kościuszki przyjąć za wzór do naśladowania, szczególnie dzisiaj gdy pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania."

Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. „W gminie Maciejowice pamięć o generale Kościuszce jest zachowywana w sposób szczególny (…) Cieszę się, że rok 2017 ogłoszony przez Sejm RP rokiem Tadeusza Kościuszki stał się okazją do podkreślenia wielkich wartości jakimi są: wspólnota narodu, tradycja polskiego oręża oraz polski etos wolności. Uroczystości religijno - patriotyczne przy kopcu Tadeusza Kościuszki w Krępie, XXIII. Rajd Kościuszki i XXXIV. Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie, prezentacje artystyczne i wystawy, a przede wszystkim wspólna manifestacja uczuć patriotycznych mieszkańców gminy Maciejowice i ich gości to wspaniałe świadectwo tego, że zarówno legenda naczelnika Kościuszki, jak i wielkie idee, o które walczył są wciąż żywe i obecne w sercach jego rodaków – napisał w liście prezydent.

Okolicznościowe listy wystosowali też Maria Koc i poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, ale nie zostały one zaprezentowane, mimo wcześniejszego zgłoszenia. Wójt gminy Maciejowice oraz komitet organizacyjny obchodów roku kościuszkowskiego postanowił wręczyć statuetki pamiątkowe osobom i instytucjom zasłużonym w kultywowaniu tradycji kościuszkowskiej oraz postaw patriotycznych. Statuetki wręczyli w gminy Maciejowice oraz ks dziekan Edmund Szarek. Wyróżnienia otrzymali Adam Kwiatkowski - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisława Prządka, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk - rektor Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, płk pil. Wojciech Pikuła - dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wojciech Warski - przewodniczący Konwentu BCC, Marian Piłka - radny sejmiku województwa mazowieckiego, prof. Rafał Wiśniewski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, starosta Marek  Chciałowski, przedstawiciele:  Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Towarzystwa Miłośników Maciejowic, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Katolickiego Radia Podlasie, ks. kan. Stanisław Marczuk - proboszcz parafii Maciejowice, Andrzej Nakonieczny - prezes Stowarzyszenia „Patriotyzm Jutra Gminy Maciejowice” i Jan Karwowski - nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin.

REKLAMA:


W imieniu wyróżnionych głos zabrał radny sejmiku województwa mazowieckiego  Marian Piłka – Bitwa maciejowicka odegrała niezwykle istotną rolę w historii naszego narodu, bo to był ostatni akord pierwszej Rzeczpospolitej – tego wielkiego państwa, które przeszło do historii jako obrońca chrześcijaństwa przed muzułmańskimi Tatarami i Turkami, jako państwo, które jako pierwsze wprowadziło prawo wolności osobistych. To było państwo, którym dominowała filozofia Pawła Włodkowica – nienawracania mieczem niewiernych. To było państwo, które stworzyło początki demokracji i tolerancji religijnej i oto w XVIII wieku to państwo zostało zagrożone. Z jednej strony było to zagrożenie rozpadem wewnętrznym, ale przede wszystkim dlatego, że przeciwko temu państwu sprzęgły się trzy największe absolutystyczne państwa - trzy zaborcze państwa, które dążyły do jego unicestwienia. I w sytuacji można powiedzieć, właściwie beznadziejnej Tadeusz Kościuszko wezwał do powstania, żeby to państwo nie zginęło i pomimo, że przegrał (…) to jednak przekazał jeden niezwykle istotny przekaz, że my Polacy istniejemy, że Polska nie zginęła dopóki my żyjemy, że walka o wolność nie kończy się z upadkiem państwa. W gruncie rzeczy to dziedzictwo ożywiało nasz naród przez cały wiek XIX aż do II wojny światowej – mówił radny.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, zaproszeni goście, poczty sztandarowe na czele z wojskową orkiestrą dętą i kompanią honorową I Warszawskiej Brygady Pancernej  przemaszerowali pod pomniki Tadeusza  Kościuszki.

Apel pamięci odczytał major Tomasz Antoni Kustowski, po apelu nastąpiła salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Tego dnia miał jeszcze miejsce konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i jego epoce w Publicznej Szkole Podstawowej w Maciejowicach oraz pokaz militarno-balistyczny.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 94

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 400bd25bad) Odpowiedz

Proszę o poprawę błędu: wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andzrzeja Dudy a nie prezydenta na Sejm RP!!!