Wiadomości

Powiatowy Dzień Seniora

Dodano:
garwolin - Powiatowy Dzień Seniora

Kolejne wydarzenie z programu "Edukacja szansą na redukcję zagrożeń w powiecie garwolińskim" w ramach ministerialnego programu Razem Bezpieczniej.


W miniony wtorek w Kinie Wilga odbył się Powiatowy Dzień Seniora. Przybyła liczna grupa seniorów z całego powiatu garwolińskiego. Uroczystego otwarcia dokonali mł. insp. Iwona Czarnocka, komendant powiatowy policji i  wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Głos zabrali także starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i burmistrz  miasta Garwolin Tadeusz Mikulski.

Wydarzenie miało uzmysłowić seniorom, że można łączyć przyjemne z pożytecznym, uczyć się i świetnie bawić.
Jako pierwsi na scenie wystąpili seniorzy ze Stowarzyszenia Klub Seniora Pogodni w Sobolewie, którzy przedstawili spektakl p.t. "Kopciuszek"  w reż. Elżbiety Radziej. Następnie zagadnienia bezpieczeństwa osób starszych w domu i przestrzeni publicznej omówiła asp. Danuta Kalinowska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, prezentując zebranym film pt. "Nie daj się złowić".
St. sierż. Krzysztof Sykuła z Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym dedykowane kierowcom pojazdów mechanicznych i niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową. O tym jak bezpiecznie podejmować decyzje cywilno-prawne, czyli o prawach konsumenta w sytuacji dokonywania zakupów i umów na świadczenie usług poza lokalem handlowym mówił adwokat Marek Wojdat. Kolejne prelekcje traktowały o tematach przyjemnych i bardzo potrzebnych. Kinga Smak  opowiedziała o wykorzystaniu elementów arteterapii w ofercie Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach  skierowanej do seniorów , natomiast Iwona Poreda zaprezentowała ofertę Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie z uwzględnieniem audiobooków i urządzenia dla osób starszych i niepełnosprawnych Czytak Plus, które odtwarza książki zapisane w formacie MP3.

REKLAMA:


Uczestnicy spotkania mieli czas na integracje podczas przerwy kawowej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie.
Po przerwie rozpoczął się cykl wykładów na temat zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia. Magdalena Kasprzak z Centrum Dietetycznego Naturhause opowiedziała o potrzebie dopasowania diety i aktywności do wieku. Farmaceutka Joanna Lechnio przybliżyła temat bezpiecznego stosowania leków, suplementów diety i ziół, ostrzegła także przed najistotniejszymi zagrożeniami wynikających z nieprawidłowego stosowania tych środków.

Następnie Renata Liszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie opowiedziała o profilaktyce i leczeniu grypy, a studentka pielęgniarstwa Paulina Całczyńska zaprezentowała tematykę chorób cywilizacyjnych min. nadciśnienia, udarów, cukrzycy, osteoporozy i wskazała jak im skutecznie zapobiegać.
Podsumowaniem tego bogatego w wiedzę dnia była bardzo zabawna komedia Stefanii Grodzieńskiej pt. "Kawałki męskie i żeńskie" w reż. Izabeli Rękawek  przygotowana przez Teatr O!Mamy działający przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Dla niestrudzonych ostatnim punktem programu były warsztaty makijażu prowadzone przez wizażystkę Annę Parol, dzięki której panie mogły poczuć się piękniej, pewniej.

Podczas całego wydarzenia można było zasięgnąć rady pielęgniarki i dietetyka, porozmawiać z przedstawicielami PSSE w Garwolinie oraz zapoznać się z ofertą Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie i Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie.

Uczestnicy spotkania wyrażali nadzieję, że Powiatowy Dzień Seniora na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz powiatu garwolińskiego.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 21

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.