Wiadomości

BIK a kredyty gotówkowe. Czy można otrzymać kredyt, będąc na liście dłużników w BIK?

Dodano:
garwolin - BIK a kredyty gotówkowe. Czy można otrzymać kredyt, będąc na liście dłużników w BIK?

Zanim bank pożyczy pieniądze swojemu potencjalnemu klientowi, dokładnie sprawdza go w bazie BIK. Baza tego rodzaju zawiera informacje o zaciąganych przez Polaków kredytach, pożyczkach, posiadanych debetach i kartach kredytowych. Gdy nasza ocena w BIK nie będzie zbyt wysoka, możemy spotkać się z odmową pożyczenia pieniędzy!


Biuro Informacji Kredytowej jest firmą, która powstała w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz banków prywatnych. Zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o historii kredytowej Polaków. Aktualnie z baz BIK korzystają nie tylko banki, ale również SKOK-i i pozabankowe firmy pożyczkowe.

Kto jest w bazach BIK?
Jak wspomnieliśmy, bazy BIK zawierają informacje o każdym, kto wziął kredyt, pożyczkę czy ma inne zadłużenie – teraz i w przeszłości. Wobec tego baza BIK nie jest bazą dłużników. Znajdują się w niej zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne. Jeśli będziemy mieli pozytywną historię w BIK, będziemy mogli łatwiej otrzymać inne kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe i pożyczki. W przeciwnym razie pieniędzy możemy nie dostać.

BIK stosuje specjalną ocenę punktową, czyli tak zwany scoring. Określa on wiarygodność kredytową osób na podstawie porównania jej z innymi osobami w BIK. Na liczbę punktów wpływają głównie liczba posiadanych pożyczek i kredytów, ich wysokość, terminowość spłaty, wykorzystanie limitów kredytowych, częstotliwość wnioskowania o pożyczki i kredyty gotówkowe i inne.

Pożyczka bez BIK
Gdy mamy negatywną historię kredytową w BIK ze względu na brak spłaty wcześniejszych pożyczek czy kredytów albo opóźnienia w uregulowaniu tych zobowiązań, banki mogą odmówić nam kredytu czy pożyczki. Możemy za to wziąć pożyczkę bez BIK pozabankowo – musimy jednak przygotować się na dość wysokie koszty takiej oferty.

Czy można zniknąć z BIK? Tak, to możliwe. Możemy zrobić to wtedy, gdy dane o nas są nieaktualne lub nieprawdziwe. Wówczas musimy skontaktować się z wierzycielem, a on kontaktuje się z BIK i następnie dochodzi do usunięcia zapisów. Jednak w przeciwnym przypadku informacje o nas pozostają w BIK przez 5 lat. Nasi partnerzy merytoryczni: Crédito personal oraz Lån.

Artykuł sponsorowany