Rozrywka

W Miętnem ożywili pamięć nie tylko o ks. Popiełuszce

Dodano:
garwolin - W Miętnem ożywili pamięć nie tylko o ks. Popiełuszce

3 listopada w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się wieczór pamięci poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce. W wydarzeniu udział wzięli także absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem i przypomnieli o wydarzeniach sprzed lat związanych z obroną krzyży oraz wizycie u ks. Popiełuszki.

Podczas wydarzenia gość specjalny spotkania Jakub Gołębiewski z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił prelekcję pt. „Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki”. Przybliżył sylwetkę tego wyjątkowego Polaka oraz przedstawił szczegóły śmierci błogosławionego kościoła katolickiego.

Fragmenty osobistych zapisków z notatnika kapelana Solidarności przeczytał lektor Marcin Pasik, a muzykę skomponowaną na tę okazję przez Mariusza Kozickiego (pianino) zaprezentowali razem z nim także Izabela Skaruz (wiolonczela) oraz Leszek Zieliński (saksofon).

To w dworku w Miętnem miała swój początek jedna z najstarszych szkół rolniczych w Polsce. Otwarcia Publicznej Szkoły Przysposobienia Rolniczego im. Stanisława Staszica 4 maja 1924r. dokonał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski. W latach 70-tych szkoła została przeniesiona do nowo pobudowanego kompleksu budynków obok dworu.

W stanie wojennym Miętne stało się znane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. To właśnie w tej szkole doszło do najostrzejszego sporu o obecność krzyży w miejscu publicznym. Uczniowie i ich rodzice stanęli w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych. Długotrwałe protesty, a wreszcie strajk okupacyjny, zawieszenie pracy szkoły i powrót krzyża do szkoły – to chlubne karty w dziejach walki o godność człowieka.

Do uczniów z Miętnego płynęły w tamtym czasie głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał im błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list, bo śledzony przez SB nie mógł sam przybyć.

REKLAMA:


Historię tych wydarzeń oraz relacje z rozmów i kontaktów utrzymywanych z ks. Popiełuszką w sprawie szkoły w Miętnem przypomniała przybyłym na wieczór do dworku Bogusława Kozal-Gora – ówczesna nauczycielka języka polskiego. Na pamiątkę tych wydarzeń przekazała także do dworku w Miętnem na ręce dyrektor PCKiP Beaty Pasternak krzyż.
- Chciałam w obecności wszystkich państwa zaproponować, żebyśmy krzyż - o który walczyliśmy w Miętnem - zawiesili także w dworku (…) mamy takie poczucie obowiązku i tożsamości – powiedziała Bogusława Kozal-Gora.

Krzyż poświęcił obecny na wieczorze Ks. Jerzy Janowski - proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował proboszcz kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Starosta Powiatu Garwolińskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 54

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.