Wiadomości

Testowali działanie jednej z największych miejskich inwestycji realizowanych w ostatnich latach

Dodano:
garwolin - Testowali działanie jednej z największych miejskich inwestycji realizowanych w ostatnich latach

Dziś odbył się test zbiornika retencyjnego w Leszczynach, polegający na wpuszczaniu podwyższonego poziomu wody z Wilgi przez tzw. przelew powodziowy.

- Dzisiaj zostało wykonane tymczasowe piętrzenie  wody w rzece, za pomocą worków z ziemią, po to, żeby samoistnie woda wpływała do zbiornika retencyjnego i częściowo do pewnego poziomu ten zbiornik się napełnił. Chcemy, żeby woda miała swój średni poziom, jaki zakładany jest do celów użytkowania tego zbiornika - około 2,2m. Resztę brakującej wody trzeba będzie dopompować – mówi zastępca burmistrza Garwolina Maria Perek.

- Powierzchnia lustra wody w zbiorniku to około 23 ha. Około 600 tys. m3 mamy w zbiorniku tzw. rezerwy powodziowej. W okresach podwyższonego poziomu ryzyka powodziowego dwa, czy trzy dni przed nadejściem fali powodziowej woda będzie spuszczana ze zbiornika, żeby sobie spokojnie przepłynęła przez miasto. A jeżeli woda będzie szła z Oziemkówki,wówczas będzie można tę falę wpuszczać do zbiornika. Kiedy fala powodziowa przejdzie, będzie można wodę ze zbiornika spuszczać, ewentualnie dopompować do poziomu średniego użytkowania
– mówi wiceburmistrz.

Testom zbiornika oprócz wiceburmistrz przyglądał się też burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, pracownicy UM i przedstawiciele wykonawcy inwestycji.

REKLAMA:


Budowa zbiornika w tej chwili dobiega już końca. Na miejscu  wykonywane są ostatnie prace porządkowe. Termin realizacji mija 10 listopada, ale w terminowej realizacji przeszkodziła deszczowa pogoda. W następnym tygodniu mogą już się rozpocząć czynności odbiorowe potrzebne do funkcjonowania tej inwestycji.

Dojazd do zbiornika będzie możliwy od ul. Bocznej, ul. Księcia Janusza i od Niecieplina. Do akwenu można dostać się też od Leszczyn.

Dokumentacja projektowa obejmuje jeszcze utwardzenie dróg służących do monitorowania i obsługi zbiornika, a także ścieżki rekreacyjne.

Wartość całego zadania wraz utwardzeniem dróg i ścieżkami rekreacyjnymi sięgnie około 10 mln zł. W tym roku na zadanie miasto przeznaczyło  5 mln 400 tys. zł. W zeszłym roku około 3 mln zł.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 31

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Zbiornik (, #IP 06b2db1ab5) Odpowiedz

Oby ta kosztowna inwestycja nie okazała się taka chybiona jak pasażerski liniowiec Titanic

Gosc (, #IP 3fbf8a0b7a) Odpowiedz

Przy tym stanie zbiornika to on zacznie się napelniac dopiero gdy zaleje garwolin i okoliczne łąki i dopiero wtedy nadmiar wody ktury już nie będzie wstanie się nigdzie rozlac będzie wypełniał ten zbiornik zbiorniki retencyjne buduje się żeby dana rzeka przepływala przez jego środek a nie obok to jest zwykły kaczy dul ale napewno nie zbiornik przeciw powodziowy zwykle drogie bajoro nie spełniające założonych celów szkoda ze nasz burmistrz nie ma o tym zielonego pojęcia ciekawe czy zasiegneli rady i konsultacji jakiegoś fachowca czy to jest zwykła tak.zwana samowola

oj (, #IP a97dc9a316) Odpowiedz

coś nie tak z kosztami chyba bo trzeba dodać koszty wykupu działek i planów które kilka razy tworzono od nowa bo stare się przedawniły a zbiornik powinien być na rzece i zaporowy a nie kaczy dołek gdzie wodę trzeba pompować do góry . Zwyczajnie nie chciało się kopać zbiornika ,łatwiej było usypać wały na łące które będą przesiąkać i pompować wodę .To samo co by zrobić sobie staw na dachu .

Wojtek (, #IP 75dcfacc28) Odpowiedz

Dobrze by bylo zeby mozna tam sie kapac latem

(, #IP d7b6a38b7f) Odpowiedz

Będziesz mógł bez obawy że się utopisz.

wizyta na budowie (, #IP 18c114dcf2) Odpowiedz

Na żadnym ze zdjęć nie widzę nowej terenówki burmistrza czy na piechotę tam poszedł. Miał okazję ją tam przetestować w błotku.

Zbiornik (, #IP 1d34460f94) Odpowiedz

Czy ten w gumowych na zdjęciu to trol

Gosc (, #IP 1d34460f94) Odpowiedz

Kiedyś było takie prawo dawno temu że projektant i wykonawca ktury źle wykonał swoją pracę przy budowie mostu zamku i innych strategicznych celów lub przedsięwzięć płacił własną głową za swoją nieudolność i swoje błędy lub zaniedbania morze najwyższy czas powrócić do tego zwyczaju żeby ktoś potem zapłacił za to własną głową i jajami bo ci co zlecają takie inwestycje nieudacznikom i swoim kumplom honoru za grosz nie mają cudze i państwowe pieniądze łatwo się wydaje gorzej gdy straty trzeba pokryć z własnej kasy

No i wyszło (, #IP a97dc9a316) Odpowiedz

że wodę trzeba w rzece spiętrzać workami a miało być dno niżej niż w rzece i woda miała samo wpływać do pewnego poziomu a sama bez piętrzenia wpływać nie chce .Może taniej było zrobić piętrzenie okresowo uruchamiane niż montować pompy i płacić za prąd .

(, #IP 9dfb6470be) Odpowiedz

Wcale nie należy tam piętrzyć wody tylko zatrzymywać jej nadmiar w czasie gwałtownych wezbrań a po przejściu wysokiej fali spuszczać ją z powrotem do rzeki. Pompy są w ogóle nie potrzebne do ochrony przeciwpowodziowej miasta.

bo co ? (, #IP a97dc9a316) Odpowiedz

szambo ci wybije ?

nie wiem czy to dobry pomysl (, #IP f8a33209e4) Odpowiedz

Podczas ostatnich podtopien,snieg stopnial w ciagu jednego dnia. Eliasz stal sie rwacym/4x wiekszym doplywem Wilgi. Obym sie mylil, ale tak zrealizowany projekt zbiornika retencyjnego (lokalizacja, specyfika napelniania podczas przesilen, konstrukcja) nie gwarantuja zadolowanej czesci miasta skutecznej ochrony przed wylewajaca Wilgą, Oby nie byl porzebny jako bufor bezpieczenstwa w przyszlosci. Jako bajorko dla wedkarzy, plywakow, hokeistow bedzie OK

(, #IP d7b6a38b7f) Odpowiedz

Dla hokeistów to się nie nada bo trzciną przerośnie.

Gosc (, #IP 91787853ce) Odpowiedz

Nic się niemartw po budowie tego zbiornika jeśli niezda egzaminu burmistrz wszystkie szkody będzie pokrywal i zwracał z własnej kieszeni