Wiadomości z Garwolina

W gminie Borowie pamiętają o ważnych rocznicach

Dodano:
garwolin - W gminie Borowie pamiętają o ważnych rocznicach

11 listopada Borowiu odbyły się uroczystości z okazji 99-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne wydarzenie było szczególne, bowiem w borowskim parku został odsłonięty Pomnik Niepodległości. Całą uroczystość zakończył piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów gminnych szkół.

Uroczystości w Borowiu rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po nabożeństwie poczty sztandarowe i delegacje udały się do borowskiego parku, gdzie głos zabrał wójt Wiesław Gąska. Włodarz dużo miejsca w swoim przemówieniu poświęcił Pomnikowi Niepodległości, który został odsłonięty w dniu święta narodowego.

- Stajemy dzisiaj przed figurą Pana Jezusa wzniesioną przez miejscową ludność w 1936 roku, przed którą od kilku lat odbywają się uroczystości patriotyczne, składane są kwiaty i wiązanki. Przybył nam długo oczekiwany i od wielu lat zapowiadany Pomnik Niepodległości, który jakże pięknie wkomponował się w to miejsce i razem z figurą Pana Jezusa stanowią całość, i mam nadzieję , że po wsze czasy będziemy my i następne pokolenia w tym miejscu spotykać się, aby dziękować zarówno Panu Bogu, jak i tym którzy z narażeniem życia walczyli, przelewali krew i oddawali życie za wolną i niepodległą Polskę. Ten olbrzymi, wielotonowy kamień został wydobyty z ziemi i przekazany samorządowi gminy przez nieżyjącego już, zmarłego przedwcześnie sołtysa wsi Gózd sp. Leszka Kalinowskiego. Dzięki podjętej przeze mnie inicjatywie, rada gminy podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na wzniesienie tego pomnika i wykonanie pamiątkowej tablicy, którą zaprojektował i wykonał artysta plastyk Jerzy Jarząbek z Garwolina. Na tablicy widnieje napis: „Bo wciąż na jawie widzę, i co noc mi się śni, że Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi”. Słowa te dają nadzieję na odzyskanie niepodległości i pochodzą z ostatniej strofy wiersza Edwarda Słońskiego. Wiersz „ Ta, co nie zginęła” należał do najpopularniejszych polskich wierszy okresu I wojny światowej. Dalej w tekście czytamy „Poległym i pomordowanym bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę. W 99. rocznicę odzyskania nieodległości, społeczeństwo gminy Borowie. Borowie, Listopad 2017r.” Nad tablicą umieszczony jest odlew postaci Józefa Piłsudskiego a obok krzyż
– mówił Wójt Wiesław Gąska.

REKLAMA:


Głos zabrał też poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak: -  Jest dla mnie zaszczytem być tu dziś z wami. Rocznicę odzyskania niepodległości chciałbym świętować tutaj. Jestem posłem tej ziemi. Tu się wychowałem, tu dorastałem, tu mieszkam i tu jest dla mnie ta najważniejsza część Polski. Święto niepodległości zobowiązuje - ponad 100 lat zaborów, nieudane powstania, konspiracja, wielkie bohaterstwo, lata niewoli, wielkiej walki, wielkiego oddania Polsce. Piłsudski, Dmowski, Witos to nazwiska, które szanujemy, ludzie – symbole, dzięki którym niepodległość odzyskaliśmy. Nam ta niepodległość w roku 1918 nie spadła z nieba. Na zachodzie powstała polska Błękitna Armia, na wschodzie walczyła Legia Puławska a w centrum były Legiony Piłsudskiego. Walczyli, ginęli aż do zwycięstwa. Walczyli za lepsze jutro swoich synów i córek. Wolna Polska to nie tylko czyn walki zbrojnej, ale budowa silnego państwa, silnego narodu, silnego społeczeństwa, i silnej gospodarki, to przede wszystkim praca tu na miejscu, pokolenie, które w 1918r. przystąpiło do budowy państwowości to zrozumiało. Zrozumiało, bo długie lata odbudowywało społeczne struktury, dzięki którym mogliśmy szybko powstać po zaborach. Powstawały straże ogniowe, towarzystwa rolnicze i oświatowe, przygotowywano się dobrze do niepodległości, a kiedy nastała sprzyjająca okoliczność byliśmy gotowi. Tu w Borowiu, tu w okolicznych wioskach nasi dziadowie i pradziadowie byli gotowi, bo ciężko na tę wolność pracowali. Przemyślmy ich ciężką pracę. Przemyślmy co możemy zrobić dla Polski, dla naszych małych ojczyzn dla naszych małych miejscowości, bo chodzi o dobro naszych rodzin, ich przyszłość, ich pomyślność – mówił poseł Woźniak. Parlamentarzysta skierował też do zebranych życzenia od wicemarszałek Senatu Marii Koc.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do zabytkowego kościółka, gdzie koncert pieśni patriotycznych dał chór Orchidea i dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowiu oraz Gminna Orkiestra Dęta w Borowiu. W trakcie koncertu można było też obejrzeć wystawę poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce.

Pogoda nie sprzyjała świętowaniu, ale uczestnicy uroczystości mogli się rozgrzać gorącą kawą, herbatą i pysznym żurkiem. Dzieci kosztowały ciast i pączków.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 64

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

xxx (, #IP c56d9c1ff7) Odpowiedz

Pracownikom nie daje zarobić, więc kiepski szef!!!!!!!!!!!

Daje zarobić. (, #IP 9004ee451e) Odpowiedz

Tylko trzeba się odpowiednio zasłużyć. Tak więc bardzo zasłużeni mają dobrą kasę, a słabiej zasłużeni mają kasę mniejszą.

Nooo... (, #IP e2536e9a28) Odpowiedz

Jeszcze tylko jakby o pracowników zadbał żeby nie musieli dorabiać na boku tylko normalnie zarabiać w urzędzie. Panie wójcie kochany... daj w końcu te podwyżki!

No (, #IP a97dc9a316) Odpowiedz

oby znów samochodu nie potłukł

BRAWO (, #IP 3d4e600647) Odpowiedz

TO BOROWIE TO NAPRAWDĘ PRĘŻNIE DZIAŁA- DOBRY GOSPODARZ

Taaak. (, #IP a9e7915f5c) Odpowiedz

Prawy i sprawiedliwy, miłosierny i pobożny. Dusza nie człowiek. Chodzące dobro i wielki społecznik.