Ciekawe tematy

Powietrze w Garwolinie jest zanieczyszczone – to wynik badań RDC i Warszawy bez Smogu

Dodano:
garwolin - Powietrze w Garwolinie jest zanieczyszczone – to wynik badań RDC i Warszawy bez Smogu

Polskie Radio RDC wraz z Warszawą Bez Smogu badają jakość powietrza na Mazowszu - na początek w Garwolinie i Mińsku Mazowieckim. Z danych podanych przez pyłomierz zamieszczony na hali sportowej przy ul. Żwirki i Wigury w Garwolinie, wynika że normy czystości powietrza są przekraczane. 21 listopada prawie trzykrotnie!

Smog jest coraz poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w Polsce z powodu zanieczyszczeń w 2015 r. zmarło 48 tys. osób. Według Generalnego Urzędu Statystycznego śmiertelność spowodowana smogiem ciągle rośnie.

Na smog składają się m. in. spaliny samochodowe, nieczystości z fabryk i elektrowni. Przede wszystkim jest to jednak dym z naszych kominów. Nadal w całej Polsce, jak i na Mazowszu, nie brakuje urządzeń starej generacji, tzw. „kopciuchów”. – Do tego dochodzi korzystanie z niewłaściwego paliwa czy spalanie śmieci. Dlatego smog jest najgroźniejszy wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy ciepła – dodaje Siergiej z Warszawy bez Smogu.

REKLAMA:


Urządzenia, które Warszawa Bez Smogu wraz z RDC zamieściła na dachach w Garwolinie i w Mińsku Mazowieckim, pozwalają na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia. Pyłomierze działają 24 godziny na dobę przez dwa tygodnie –  to bardzo dokładny sprzęt, który kalibrowany jest raz w roku.

Norma dla stężenia dobowego wynosi 50µg/m³. 21 listopada pomiar wykazał 145µg/m³.

Pyłomierz w Garwolinie będzie działał przez dwa tygodnie (21 listopada – 5 grudnia) potem trafi do innych miast Mazowsza.

Aktualny pomiar czystości powietrza dla Garwolina można znaleźć TUTAJ.

źródło: RDC
zdjęcie: pixabay


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

wina urzędów. (, #IP 7ca5159cbb) Odpowiedz

skoro urzędy zezwalają sprzedawać ruski węgiel to niech teraz nie brechają ryjem że są pyły.

(, #IP f6009fd74e) Odpowiedz

akurat ten ruski jest sporo lepszy od polskiego

Brechasz (, #IP 59aae73749) Odpowiedz

Ty brechasz. Ruski jest mało kaloryczny i pali się czysto za to Śląski typu 33 a i 34 jeszcze bardziej kopci strasznie. Im kaloryczniejszy tym bardziej smolisty i czarniejszy dym. Ten smog rzekomy to wymysł aby kasę zbić.

sposób na smog (, #IP 7ca5159cbb) Odpowiedz

niech wójtowie dociągną gaz do każdego domu i po sprawie.

AVON (, #IP 6fc7d92f28) Odpowiedz

Mieszkamy z rodziną na Stacyjnej i od półtora roku borykamy się z alergią skórną i wziewną,wiele osób ma dokuczliwa wysypkę,którą lekarze diagnozują :EGZEMA

(, #IP f6009fd74e) Odpowiedz

to jest z jedzenia kupionego supermarkecie

co za brednie (, #IP 266bff41e3) Odpowiedz

Z tego co wiem, gdyby wszędzie był taki nacisk na higienę, czystość i BHP jak w Avonie, to Garwolin byłby prymusem czystości. Każdy komentuje nie mając pojęcia o czym mówi, a tak naprawdę co do alergii to należałoby zacząć od problemu wilgoci i niewietrzonych, zagrzybionych mieszkań i domów, a smog to palenie w piecach czym popadnie. Ludzie to jest właśnie przyczyna smogu. Nie zakłady produkcyjne (prześwietlane wzdłuż i wszerz)tylko wy i wasi sąsiedzi drodzy mieszkańcy.

Ogłupienie (, #IP ce0f0c22ec) Odpowiedz

Panuje ogłupienie nt smogu , prawda jest taka że w latach 70-80 wszystkie kotłownie opalane były węglem i nie przeszkadzało to nikomu aż nagle ktoś chce zrobić biznes , lać na to i palić nie zważając na oszołomów , aż pójdę i dołoże

(, #IP f6009fd74e) Odpowiedz

dużo w tym prawdy

(, #IP e4afafaa8f) Odpowiedz

To jest realny problem. Niestety samo edukowanie guzik da, należałoby chyba posunąć się o krok dalej i wlepiac surowe kary dla kopciuchów. Niestety tylko metoda kija zadziała

AVON (, #IP 43f0c3ef56) Odpowiedz

A co zrobić jak takim zatruwającym sąsiadem jest AVON? Codziennie na Stacyjnej śmierdzi, że oddechu złapać nie można. Latem to jest makabra, bo okna nie można otworzyć. Jak pomiary w tej okolicy są robione to Avon wie pierwszy.

(, #IP 994dd70a15) Odpowiedz

Z Avonu to chyba pachnie a nie śmierdzi. Przecież oni tam różne pachnidła robią. Smród to z pobliskiej oczyszczalni ścieków się rozchodzi.

(, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

już dawno powinni zamknąć avon. ludzi zwolnić, byliby szczęśliwsi a powietrze zdrowsze

(, #IP f6009fd74e) Odpowiedz

ciekawe czym by wtedy palili w piecu jakby kasy nie mieli

zanieczyszczone powietrze w Garwolinie (, #IP b2ce9ced27) Odpowiedz

Gdzie można zgłaszać, gdy sąsiad zatruwa powietrze, paląc w piecu czym popadnie? Problem jest realny. Mam dosyć tego duszącego dymu, trującego kolejny sezon moje dzieci. Dodam, że mieszkamy na ul. Staszica.

(, #IP 326179bc76) Odpowiedz

Trzeba kupić sąsiadowi z tonę ekologicznego opału na gwiazdkę, i on na tym skorzysta i wy też.

Sasiad (, #IP f69598c469) Odpowiedz

Nie podoba ci sie to sie wyprowadz

SMOGOWA RZECZYWISTOŚĆ (, #IP 9864719d69) Odpowiedz

Mierniki i wykresy nie edukują jak zwalczać takich którzy zatruwają, jedynie pokazują, że jak jest temperatura dodatnia problemu ze smogiem nie ma. Prosimy o konkretne informacje, co zrobić z takim sąsiadem który spala swoje śmieci.

głosuję na PIS (, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

lewackie i unijne brednie, w Polsce nie ma zanieczyszczonego powietrza.

smog (, #IP 6cf96636d8) Odpowiedz

Teraz jest moda na smog jak ktoś zobaczy mgłę to zaraz mówi , że to smog . To tak samo jak ludzie twierdzą , że widzą i czują czad , którego wiadomo że nie widać i nie czuć . Moim zdaniem największy smog jest jak jest chłodno i widać jak gnój paruje to widać właśnie ten smog .