Wiadomości

Oszukał starszą kobietę metodą "na gazownika". Straciła 1300 zł

Dodano:
garwolin - Oszukał starszą kobietę metodą

29 listopada oficer dyżurny KPP w Garwolinie został powiadomiony o zdarzeniu, do którego doszło w jednym z mieszkań w na terenie Garwolina. Policjanci, którzy udali się w miejsce zgłoszenia potwierdzili, że samotnie mieszkająca starsza pani padła ofiarą oszustwa tradycyjną metodą „na gazownika”.

Kobieta usłyszała dzwonek do drzwi, a gdy je otworzyła, zobaczyła, nieznanego jej mężczyznę, który zaproponował jej zamontowanie czujnika czadu. Mężczyzna wszedł za 80-latką do jej mieszkania. Poinformował ją następnie o obowiązku posiadania czujnika czadu w mieszkaniu, który wręczył kobiecie a ona przekazała oszustowi kwotę 1300 złotych. „Gazownik” wyszedł z mieszkania i zaraz miał wrócił aby go zamontować, lecz już się nie pojawił. Do kobiety zadzwoniła córka i natychmiast zorientowała się, że mama padła ofiarą oszusta i zadzwoniła na Policję.
 

REKLAMA:


Jak działają sprawcy?

Najczęściej typują osoby starsze lub samotnie mieszkające i pod pozorem wymiany np. pieca gazowego, sprawdzenia liczników, kabli telefonicznych, domofonów propozycji tanich zakupów (np. węgla, zakupów ratalnych) wchodzą do mieszkania. Najczęściej podają się za pracowników instytucji: kościelnych, urzędu skarbowego, ZUS, policji, energetyki, gazowni, wodociągów. Proszą o możliwość skorzystania z toalety, podania szklanki wody, rozmienienia pieniędzy, użyczenia kartki czy długopisu i miejsca do pisania. Wtedy wykorzystują nieuwagę domownika, kradną pieniądze i inne cenne przedmioty. Pieniądze pobierają często w formie „zaliczki”, „zadatku” do sporządzonych „umów”.
 
Co robić?
1. Zawsze zamykać drzwi wejściowe do domu i mieszkania
2. Nie wpuszczać nikogo nieznajomego do domu albo mieszkania; sąsiedzi którzy zauważą takie nieznane osoby powinni albo spytać o cel pobytu (powodując zmniejszenie anonimowości sprawców), albo od razu dzwonić po policję, w celu wylegitymowania osoby;
3. W przypadku nawiązania rozmowy — prowadzić ją na korytarzu albo przed domem.
4. Bezwzględnie żądać okazania dowodu osobistego — ewentualnie innego dokumentu imiennego wraz ze zdjęciem (legitymacje, certyfikaty etc. — pamiętając o tym, iż nie znamy wszystkich wzorów oraz o tym, iż mogą być one podrobione).
5. Absolutnie „nie wpłacać” żadnych zaliczek, zadatków etc. przed sprawdzeniem, czy firma istnieje, spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi wymianę liczników, piecyków etc. (pamiętać należy, że umieszczanie informacji o takich akcjach łączy się z informacjami pisemnymi)
6. W przypadku „zainteresowania” ofertą firmy — należy odebrać materiał reklamowy (wizytówkę, adres, telefon, mail) w celu zweryfikowania autentyczności danych; po sprawdzeniu, że taka firma naprawdę istnieje można dopiero przystąpić do spisania umowy.
7. Zwracać uwagę na wygląd inkasenta, pracownik gazowni, elektrowni, policjanta (policjanci „po cywilnemu” zawsze okazują legitymację służbową!!!); pracownicy tych instytucji występują zawsze w „umundurowaniu służbowym”; w sytuacjach wątpliwych zwracać uwagę na indywidualne cechy fizyczne, pojazd, etc.
8. Większość z osób, która przechowuje pieniądze w miejscu zamieszkania — chowa je w szafach ubraniowych (pod rzeczami, pościelą), w szafkach w kuchni, w szafkach nocnych w sypialniach, czasami w łóżkach oraz w odzieży wierzchniej znajdującej się w garderobach, wieszakach — i nie trzeba mieć „szóstego” zmysłu, aby te pieniążki odnaleźć. Sprawcy bardzo dobrze znają się na psychologii.
9. W każdej wątpliwej sytuacji należy dzwonić na policję, albo do swoich bliskich (w tym momencie sprawcy najczęściej pod byle pozorem wychodzą).


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Gosc (, #IP bd4fcb1c3c) Odpowiedz

Skoro popieracie takie działania wami terz powinna zająć się policja widocznie wasze dochody nie są z uczciwej pracy jesteście zwykłymi patologicznymi zimnymi dranmi skoro wam nie szkoda starszej osoby morze kiedyś w starości ktoś was jeszcze bardziej skubnie ciekawe czy będziecie się cieszyć z tego powody jebane prymitywny

janusz i grażyna (, #IP 79a25d1be6) Odpowiedz

może i dobrze? tak przynajmniej gazownik ma pożytek. inaczej kasa poszła by na radio z Torunia.

:/ (, #IP 79a25d1be6) Odpowiedz

Zgodnie z garwolinsko - pilawskimi standardami ten człowiek nie jest oszustem. On po prostu jest zaradny życiowo.

Gosc (, #IP 857f9718c4) Odpowiedz

Takich zwyrodnialcuw bez żadnego sumienia powinno się zabijać na miejscu bez żadnego sądu złapać i na krawędzi rowu jak to robili hitlerowcy żadnego łagodnego traktowania tylko kulka lub linka

(, #IP 9d280dd12f) Odpowiedz

z wy rodnialcuf powino się w garwolinje pisaći

(, #IP e479acea83) Odpowiedz

Zwyrodnialców