KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Podsumowali projekt „Niepodległa Ziemia Garwolińska”

Dodano:
garwolin - Podsumowali projekt „Niepodległa Ziemia Garwolińska”

W niedzielę 26 listopada w Gminnym Domu Kultury w Sobolewie odbyła się uroczysta Gala Niepodległości na zakończenie projektu "Niepodległa Ziemia Garwolińska 1918-2018". W ramach przedsięwzięcia wykonano 10 zadań, w których aktywny udział wzięło w sumie około 900 osób.

W ramach projektu „Niepodległa Ziemia Garwolińska” odbyły się dwa wykłady historyczne w OSP Żelechów i OSP Melanów poprowadzone przez historyka Marka Ziędalskiego i Tomasza Frączka, przewodnika Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.

Organizatorzy zorganizowali też projekcję filmu: "Pamięć i tradycja bitwy maciejowickiej". Warsztaty historyczne w szkołach w Starym Pilczynie i Samogoszczy poprowadziła firma WawaGra Adriana Pogorzelskiego.

Projekt „Niepodległa Ziemia Garwolińska” to również wycieczki - wycieczka dla dzieci do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i wycieczka po powiecie garwolińskim do miejsc pamięci narodowej związanych z walką o niepodległość.

Piłkarski Turniej Niepodległości dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowany 19 listopada na hali sportowej w Woli Łaskarzewskiej, przyciągnął 10 drużyn i wielu kibiców (szersza relacja TUTAJ).

Na Gali Niepodległości w Sobolewie główni organizatorzy Marek Ziędalski i Marzena Oszkiel podsumowali wszystkie działania przeprowadzone w ramach projektu.  Piękny i wzruszający taniec z flagami Polski zaprezentowały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sobolewie. Dużą atrakcją gali był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Teatru Muzycznego "Od Czapy".

REKLAMA:


Na koniec zostały wręczone nagrody za czołowe miejsca za najlepsze prace w konkursie plastycznym "Droga do Niepodległości na Ziemi Garwolińskiej. Od Kościuszki do Piłsudskiego"

- Cieszę się, że udało się zorganizować ten projekt. Postanowiliśmy pokazać, że w kilka osób młodzi ludzie potrafią zaangażować środowiska lokalne – mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak. -Oczywiście są domy kultury, jest straż, ale to wszystko już się nie odbywa na bazie instytucji kultury, tylko ludzi dobrej woli i pospolitego ruszenia.  10 aktywności w ciągu trzech tygodni. Ktoś może powiedzieć mało, inni powiedzą dużo, ale ja w większości z nich uczestniczyłem i muszę powiedzieć, że potrzebujemy  lokalnie takich działań. To daje nam pewien niedosyt, ponieważ  mamy jeszcze przygotowania do stulecia niepodległości w przyszłym roku. Uważam, że w roku przyszłym tu na ziemi garwolińskiej zrobimy obchody w sposób bardzo profesjonalny i w sposób, który zaangażuje więcej środowisk, bo będziemy mieli więcej czasu na to - mówił poseł.

Organizatorami akcji byli: Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla z prezes Marzeną Oszkiel oraz Marek Ziędalski. Partnerami byli: Skauci Europy, Gminny Dom Kultury w Sobolewie z dyrektor Elżbietą Radziej, OSP Żelechów, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Miętne, Klub Sportowy "Snajper" Sośninka i inni. Patronem był Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 66

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.