Wiadomości z Garwolina

Szlachetna Paczka rejonu garwolińskiego: 19 rodzin otrzymało paczki o wartości ponad 138 tys. złotych

Dodano:
garwolin - Szlachetna Paczka rejonu garwolińskiego: 19 rodzin otrzymało paczki o wartości ponad 138 tys. złotych

W weekend 9-10 grudnia już po raz piąty odbył się finał Szlachetnej Paczki rejonu garwolińskiego. Ściany hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Pilawie ozdobione zostały świątecznymi dekoracjami, a w tle rozbrzmiewały kolędy i inne bożonarodzeniowe piosenki. W ciągu tegorocznego finału dzięki wolontariuszom i darczyńcom udało się stworzyć paczki o wartości 138270 złotych. Obdarowanych zostało 19 rodzin.

W tym roku grupę Szlachetnej Paczki stanowiło 11 wolontariuszy. Ponadto finał można było przeprowadzić dzięki szerokiemu gronu pomagających: strażakom z Pilawy, harcerzom i osobom prywatnym. Po raz pierwszy organizatorom udało się nawiązać współpracę z inwestorem społecznym – firmą KS System.



– Od kilku lat staramy się jako firma pomagać w różnych obszarach – mówi Kamil Szczepanik, właściciel firmy KS System. - W tym roku nie chcieliśmy działać na własną rękę, a Szlachetna Paczka jako ogólnopolska, duża akcja posiada sprawdzonych, przeszkolonych ludzi, którzy potrafią znaleźć osoby, którym najbardziej trzeba pomóc.
Zostaliśmy inwestorem społecznym na cały następny rok. Jako firma będziemy wspierać działania wolontariuszy, słuchać ich potrzeb i popularyzować pomoc wśród firm. Ktoś musi być pionierem, ktoś musi być pierwszy, chcielibyśmy, żeby więcej osób zaczęło pomagać. Mamy kilka pomysłów do działania: chcielibyśmy wspierać młodzież z rodzin potrzebujących w edukacji, w rozwoju, wesprzeć akcję Akademia Przyszłości, która jest częścią Szlachetnej Paczki i skupia się na działaniach z młodzieżą i dziećmi oraz wesprzeć seniorów.

Szlachetna Paczka jest akcją społeczną, w której najważniejsza jest praca z wolontariuszami i darczyńcami. Wolontariusze wcześniej spotykają się z rodzinami, wybierają najbardziej potrzebujące i precyzują ich potrzeby. Później darczyńcy – którymi mogą zostać zarówno firmy, jak i osoby prywatne -  przygotowują paczki z najbardziej potrzebnymi produktami dla wybranej rodziny.

– Najczęściej rodziny potrzebują żywności, środków czystości, odzieży na zimę, butów zimowych, kurtek – powiedziała Karolina Kozłowska, liderka Szlachetnej Paczki rejonu garwolińskiego. -  Często są to też takie potrzeby jak węgiel na zimę. Jeśli jakiś sprzęt zepsuł się u takiej rodziny w domu, np. pralka czy lodówka, bywa, że darczyńcy też to kupują. Każda rodzina ma inne potrzeby i my się do tych potrzeb dostosowujemy.

REKLAMA:


– Jeżeli coś się odbywa w rejonie, ludziom łatwiej jest się w to włączyć – dodaje Katarzyna Kozłowska, wolontariuszka i była liderka Szlachetnej Paczki rejonu garwolińskiego. - Zaczynamy obserwować kolejny pozytywny trend; jeżeli ktoś nie wybrał rodziny i chce się włączyć w akcję dzwoni do nas i pyta, po czym przywozi paczki z potrzebnymi rzeczami codziennego użytku. My je wtedy dołączamy do paczek, które przygotowali darczyńcy. Fajna inicjatywa, która wspiera nas i pozwala się nie martwić, że któraś rodzina dostanie skromniejszą paczkę.

Organizatorzy podkreślają, że bardzo zależy im na nagłośnieniu akcji w mediach.
– Ze swojej strony chcielibyśmy prosić Państwa o dzielenie się wiedzą – mówi Katarzyna Kozłowska. - Często jest tak, że te osoby najbardziej potrzebujące nie potrafią się do nikogo zwrócić o pomoc. Zwracajcie uwagę na swoich sąsiadów czy nie przymierają głodem, czy nie marzną, czy mają kurtki na zimę i ciepłe buty, czy jest możliwość pomocy. To będzie największy sukces Szlachetnej Paczki w naszym rejonie jeśli jeden człowiek zwróci uwagę na drugiego człowieka.

- Można nam to zgłosić całorocznie, jesteśmy otwarci na takie głosy
– dodaje Karolina Kozłowska.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian.

Organizatorzy Szlachetnej Paczki pragną podziękować firmom, które pomogły w organizacji finału: Chilli Milli Garwolin, Kebab Centrum, pizzeria Pepperoni, Dave’s Pizza Garwolin, Long Street i Bankowi Spółdzielczemu w Garwolinie oraz firmie FHU Grzegorz Mikulski za darmowe dostawy węgla.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 15

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.