Wiadomości z Garwolina

Wielkie Pierniczenie w powiecie garwolińskim – II edycja za nami

Dodano:
garwolin - Wielkie Pierniczenie w powiecie garwolińskim – II edycja za nami

W sobotę, 9 grudnia 2017 roku, w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyły się warsztaty piernikowe.

Warsztaty mają na celu krzewienie polskiej tradycji okresu bożonarodzeniowego polegającej na pieczeniu i ozdabianiu pierników. Miało być rodzinnie bo, jak zgodnie twierdzą organizatorki: Fundacja Tętniące Życiem, z  Barbarą Jarzyną i Agnieszką Sadowską–Janiec oraz Dyrektor PCKiP w Miętnem,  Beatą Pasternak, pielęgnowanie rodzinnych relacji jest najważniejsze.

 „Kochamy święta, kochamy pierniki, uwielbiamy wspólne spotkania. Dlatego mając w pamięci nasze zeszłoroczne pierniczenie uznałyśmy, że to co dobre, trzeba powtarzać” – tłumaczy prezes fundacji Agnieszka Sadowska-Janiec.

Jaka była idea projektu? „Chcemy ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i przekazać uczestnikom, że w dobie wszechobecnej technologii niezwykle istotne są wspólne rozmowy i wspólne działania” – odpowiada Barbara Jarzyna. 

Warsztaty poprowadziła Agnieszka i Katarzyna Zielińskie - zgrany duet pań z Woli Rębkowskiej zajmujący się artystycznym dekorowaniem tortów i innych małych form cukierniczych. Pomimo ogromu prac przed świętami Bożego Narodzenia, panie bardzo chętnie wsparły inicjatywę piernikowania.  A wszystko to w ramach radości z niesienia bezinteresownej pomocy. „To właśnie jest MAGIA ŚWIĄT; umiejętność dzielenia się i dawanie siebie drugiemu człowiekowi”– przyznają organizatorki.

REKLAMA:


Ale teraz o samych warsztatach...


 O świąteczny klimat zadbali właściwie wszyscy. Niemalże każdy miał jakieś akcesoria świąteczne, tak aby zbudować odpowiedni nastrój. No i oczywiście fartuszki, żeby się nie uPIERNICZYĆ…

Zabawa, nauka pieczenia, ozdabiania pierników i olbrzymia radość w jednym. Najpierw wszyscy wzięli się do wałkowania i wykrawania pierników. No a potem zaczęło się! Szpryce z lukrem poszły w ruch! Tempo pracy i zaangażowanie oraz fantazje uczestników godne podziwu. A efekty? Imponujące, co widać na załączonych zdjęciach.

Świąteczne niespodzianki

Jednak warsztaty to nie wszystko. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych uczestników. Mikołaj w towarzystwie śnieżynki, zaangażował dzieci we wspólne ubieranie choinki. Była zabawna relacja z jarmarku bożonarodzeniowego z Oslo,  przygotowana przez Marysię Janiec oraz  kolorowa wata cukrowa prosto z Laponii. Nie zabrakło też prezentów: pakietu audiobooków „Podróżuj z Kretem Fillipem”, „Święta z Kretem Fillipem” – ufundowanych przez OkiemMamy.pl, oraz słodyczy.

Na zakończenie komisja w składzie święty Mikołaj oraz ekspert w dziedzinie cukiernictwa - pani Agnieszka Zielińska, oceniali wyroby najmłodszych cukierników. Każdy z nich otrzymał świadectwo małego czeladnika z tytułem cukiernika świętego Mikołaja.

Wielkie Pierniczenie wsparli:
www.facebook.com/wynajmijsweetbar
www.instagram.com/kremowe.cuda
www.certyfikat.okiemmamy.pl/krecik/
www.superrowery.pl
„Pasieka” Bogdan Dziubak
Jolanta Oskroba
Mateusz Jarzyna
Grzegorz Woźniak Poseł na sejm RP


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 23

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

pzdrawiam Fundację (, #IP 683d4c5c6a) Odpowiedz

Podziwiam działalność fundacji wszystkiego najlepszego na święta i w nowym roku dla Pań prezes . garwolak